Kulové panorama
Kulové panorama nebo sférické panorama nebo v jistém případě malá planeta[1] je prezentace panoramatické fotografie v rovinném charakteristickém zkreslení. V obrazu jsou zastoupeny všechny úhly pohledu, které jsou vidět z místa pořízení. Oproti panoramatu cylindrickému (válcovému) je doplněno vrchlíkem i podstavou, tedy pohledem kolmo nad fotoaparát a pod fotoaparát.[2]
Způsoby projekce
Interaktivní trojrozměrné panoramatické snímky mají obrazový úhel 360 stupňů horizontálně a 180° vertikálně. K dosažení zvláštních efektů si může autor vybrat různé způsoby projekce nebo způsoby rámování. Například do krychlového panoramatu složeného z šesti virtuálních stran krychle, takzvaná ekvidistantní válcová projekce zobrazí snímek dvojrozměrně ve vertikální obrazové ose pod obrazovým úhlem 180° ve formátu s poměrem stran 2:1. Tato projekce se využívá například při zobrazení povrchu Zeměkoule na mapě světa. Pomocí stereografické projekce se silným zkreslením středu snímku se prostor nebe protáhne na všech stranách do nekonečna. Po odstranění zbytku obrazu tak vznikne snímek „malé planety na obloze“.
Technika
Kulová panoramata se mohou pořídit různými technikami. Přitom se rozlišují dvě kategorie: momentní snímky (momentky, okamžité snímky) nebo a snímky v požadovaném časovém úseku.
Pro momentní snímky kompletních sférických panoramat se používá skupina více fotoaparátů, které zachycují různé směry a jsou spouštěny společně. Samozřejmě může dojít k paralaxi, protože není možné provést všechny záběry se stejnou vstupní pupilou (zjednodušeně z jednoho bodu). Neúplné sférické panorama může být provedeno s jednorázovým systémem zvaným One-Shot-System, který využívá jeden fotoaparát s kulatým nebo parabolickým zrcadlem, které zobrazí celé prostředí s výjimkou toho, které je hned za fotoaparátem. Následně musí být na snímcích matematicky odstraněno zkreslení.
Snímky v požadovaném časovém úseku mohou být provedeny jediným fotoaparátem, a to buď pořízením několika jednotlivých snímků nebo pomocí rotujícího panoramatického fotoaparátu.
Při pořizování několika snímků se musí mezi jednotlivými záběry fotoaparát otáčet, případně naklápět. Vhodným zařízením (často nesprávně označovaným jako nodální adaptér[zdroj?]) umožňuje otáčení a naklápění tak, aby se dosáhlo stejného umístění vstupní pupily objektivu mezi jednotlivými snímky a zamezilo špatnému promítnutí perspektivy. Počítačové programy na vytváření panoramat[zdroj?] (například Hugin) poskládá jednotlivé snímky k sobě geometricky správně a pokud je to možné, odstraní rozdíly na jednotlivých přechodech. Z panoramatické fotografie lze vytvořit kulovou panoramatickou fotografii zvanou malá planeta v grafickém editoru jako je například Adobe Photoshop.[3]
S pomocí 360° panoramatického fotoaparátu vybaveném objektivem typu rybí oko s vertikálním záběrem 180° se kulové panorama dosáhne relativně přímou cestou.
Kvalitně pořízené fotografie se mohou prohlížet například v programu FSPViewer.[4]
Fotografové
- Sam Rohn[5]
Galerie
Botanická zahrada, Linec, 2011
Ferry Building pro přívoz, San Francisco
Pařížský Parc de Passy, originální panoramatická fotografie
Odkazy
Reference
- ↑ optyczne.pl [datum přístupu = 2012-08-09]
- ↑ Archivovaná kopie. 3dpano.cz [online]. [cit. 2012-08-09]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2011-08-10.
- ↑ swiatobrazu.pl
- ↑ http://www.fsoft.it/panorama/FSPViewer.htm
- ↑ http://www.samrohn.com/little-planets/
Související články
- georama, diorama, neorama, myriorama, kosmorama, pleorama, cyklorama
- Rybí oko
- Mercatorovo zobrazení
Externí odkazy
Média použitá na této stránce
Autor: nate bolt from san francisco, us, Licence: CC BY-SA 2.0
right by namisti miru metro stop. 24 photos stitched with PTGUI. autopano pro failed me on this one. FAILED ME.
Autor: Jannev2.0, Licence: CC BY-SA 3.0
Interior of evangelical lutheran church in Siilinjärvi, Finland. 360x180 degree panorama. Taken with Nikon D40 and stitched with Hugin.
Autor: Alexandre Duret-Lutz from Paris, France, Licence: CC BY-SA 2.0
A 360-degree spherical panorama of a beach in Marigot, Saint Martin, from 9 images which uses stereographic projection to create a globe. This is called the "little planet" effect, when the area close to the point opposite to the center of projection becomes significantly enlarged. A detailed explanation of how it is done can be found here. This place is named Devil's Hole, located on the Low-lands area of the Saint Martin island (FWI)
Autor: yves Tennevin, Licence: CC BY-SA 2.0
Panoramical view from the inside of the Avenas Church in France.
Autor: Barney Livingston, Licence: CC BY-SA 2.0
Stereographic projection of a John Deere tractor with a pneumatic seed drill surrounded by a flock of gulls. – "Polar coordinates distortion. Original image was rotated to make the horizon as flat as possible and cropped for the correct proportion of ground to sky. To aid seamless joining I upped the contrast to whiteout the sky and had a go at the ground with the clone tool. It was then stretched vertically to make the x and y size the same and the image square. Then I applied the Polar Coordinates distort filter in GIMP. Finally I tidied up the join with the clone tool again."
Autor: Maximilian Schönherr, Licence: CC BY-SA 4.0
Procedure to render a Little Planet (Tiny Planet) panorama. The top image uses a spherical interpretation of the original 34 stitched together photographs. The second image shows a stereographic projection method. The next pictures show the manipulation of the stereo projection until the ends meet at the buttom. Between the two buttom images a rotation and a slight change of colour balance are being applied. This finishes up the Little Planet process.
Autor: Alexandre Duret-Lutz from Paris, France, Licence: CC BY-SA 2.0
Stereographic projection of this equirectangular panorama.
Autor: Alexandre Duret-Lutz, Licence: CC BY-SA 2.0
A 360 degree panorama projected into a spherical shape. Uploaded to flickr by gadl. A detailed explanation of how it is done can be found here
Autor: nate, Licence: CC BY-SA 2.0
Big ups to Anthony for helping me with this one. Has anyone seen a stereographic projection using video sources before? Anthony came up with the wild idea and this is our first try. Shot with a Canon Vixia HF10 for 24 photos 8 sources of video which you can see together or in HD on vimeo, only 4 of which were usable. I'll try to get more video sources, better stitching, blending, and matching on the next one. This one took about 4 hours of shooting & 20 hours of editing in Autopano Pro, Photoshop, and Sony Vegas.
Autor: Liberaler Humanist, Licence: CC BY-SA 3.0
A spherical panorama of the Botanical Garden of Linz.