Kultura s lineární keramikou

Lineární keramika ze sbírky university v Jeně
Lineární keramika ze sbírky Muzea hlavního města Prahy
Neolitický dlouhý dům

Kultura s lineární keramikou je pravěká neolitická kultura rozšířená ve střední Evropě6. tisíciletí př. n. l., nazvaná podle charakteristické výzdoby nádob rovnými či zavinutými čarami. Její nositelé byli vůbec prvními zemědělci na území dnešních ČechMoravy. Ve starší literatuře bývala označována jako volutová keramika. Používá se pro ni zkratka LnK nebo mezinárodní zkratka LBK z německého Linearbandkeramik.

Rozšíření

Kultura se postupně rozšířila na rozsáhlé území od dolního Porýní a severní Francie na západě až po Dněpr na Ukrajině na východě. V Čechách pozvolna přechází v kulturu s vypíchanou keramikou, zatímco Morava se dostává do sféry kultury lengyelské.

Ve střední Evropě osídlili nositelé kultury s lineární keramikou především nejúrodnější oblasti kolem řek, zatímco původní mezolitičtí lovci a sběrači se stáhli do méně úrodných regionů ve vyšších nadmořských výškách a obě společenství existovala po delší dobu paralelně vedle sebe.[1]

Kultura s lineární keramikou se dělí na dvě větve:

Genetický původ

Podle moderních genetických výzkumů se jednalo o potomky neolitických zemědělců z Anatolie, kteří se do Evropy začali stěhovat před 9000 lety během neolitické revoluce v zemědělství. Geneticky měli nejblíž k současným obyvatelům jižní Evropy, například Sardincům a Baskům.[2]

Moderní Češi jsou přibližně z jedné třetiny genetickými potomky neolitických zemědělců, kteří ve střední Evropě vytvořili kulturu s lineární keramikou, a to především po mateřské linii.[3]

Kultura s lineární keramikou v Česku

Podrobnější informace naleznete v článku Kultura s lineární keramikou na území Česka.

Neolitická sídliště na území Čecha a Moravy byla obvykle otevřená a neohrazená, rozkládala se v nížinných polohách (do 350 m n. m.) na úrodných spraších v blízkosti vodního toku.

Odkazy

Reference

  1. Johannes Krause, Thomas Trappe. Zrození Evropanů: Skutečný příběh našich předků vyprávěný geny, 2022, s. 90-91
  2. GUNTHER, Torsten. Genes mirror migrations and cultures in prehistoric Europe — a population genomic perspective. Current Opinion in Genetics & Development. 2016, s. 115–123. Dostupné online. DOI 10.1016/j.gde.2016.09.004. PMID 27685850. 
  3. HAAK, Wolfgang. Massive migration from the steppe was a source for Indo-European languages in Europe. Nature. Roč. 2015. Dostupné online. DOI 10.1038/nature14317. 
  4. Kultura s lineární keramikou. teater.aiscr.cz [online]. Archeologický ústav AV ČR, Brno. Dostupné online. 

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Asparn Zaya Jungsteinzeithaus.JPG
Remake of a neolithic house, Museum of Prehistory, Asparn an der Zaya, Lower Austria
Vessel of the Neolithic Linear Pottery culture, City of Prague Museum, A0001688, 175894.jpg
Autor: Zde, Licence: CC BY-SA 4.0
Nádoba s vodorovnými uchy na výduti a s oblým dnem, zdobená pásy rytých linií a vpichy, výška 132 mm. Neolitická kultura s lineární (volutovou) keramikou. Praha Bubeneč, hřbitov. Nejstarší keramika na území Prahy, 6. tisíciletí před n. l. Muzeum hlavního města Prahy, inv. č. A0001688.
Linear pottery culture.jpg
Autor: uploader to wiki commons: user:Lily15, Licence: CC BY-SA 3.0
Bandkeramische Gefäße aus der ur- und frühgeschichtlichen Sammlung der Universität Jena