Kultura s lineární keramikou
Kultura s lineární keramikou je pravěká neolitická kultura rozšířená ve střední Evropě v 6. tisíciletí př. n. l., nazvaná podle charakteristické výzdoby nádob rovnými či zavinutými čarami. Její nositelé byli vůbec prvními zemědělci na území dnešních Čech a Moravy. Ve starší literatuře bývala označována jako volutová keramika. Používá se pro ni zkratka LnK nebo mezinárodní zkratka LBK z německého Linearbandkeramik.
Rozšíření
Kultura se postupně rozšířila na rozsáhlé území od dolního Porýní a severní Francie na západě až po Dněpr na Ukrajině na východě. V Čechách pozvolna přechází v kulturu s vypíchanou keramikou, zatímco Morava se dostává do sféry kultury lengyelské.
Ve střední Evropě osídlili nositelé kultury s lineární keramikou především nejúrodnější oblasti kolem řek, zatímco původní mezolitičtí lovci a sběrači se stáhli do méně úrodných regionů ve vyšších nadmořských výškách a obě společenství existovala po delší dobu paralelně vedle sebe.[1]
Kultura s lineární keramikou se dělí na dvě větve:
- východoslovenská (alföldská) – kultura s východní lineární keramikou
- západní větev – Kultura se západní lineární keramikou
Genetický původ
Podle moderních genetických výzkumů se jednalo o potomky neolitických zemědělců z Anatolie, kteří se do Evropy začali stěhovat před 9000 lety během neolitické revoluce v zemědělství. Geneticky měli nejblíž k současným obyvatelům jižní Evropy, například Sardincům a Baskům.[2]
Moderní Češi jsou přibližně z jedné třetiny genetickými potomky neolitických zemědělců, kteří ve střední Evropě vytvořili kulturu s lineární keramikou, a to především po mateřské linii.[3]
Kultura s lineární keramikou v Česku
Neolitická sídliště na území Čecha a Moravy byla obvykle otevřená a neohrazená, rozkládala se v nížinných polohách (do 350 m n. m.) na úrodných spraších v blízkosti vodního toku.
- Sídliště: Březno, Bylany, Předměřice nad Labem, Lochenice, Úhřetice, Tuněchody, Jeřice, Mohelnice, Žimutice, Chabařovice[4]
- Pohřebiště: Vedrovice
Odkazy
Reference
- ↑ Johannes Krause, Thomas Trappe. Zrození Evropanů: Skutečný příběh našich předků vyprávěný geny, 2022, s. 90-91
- ↑ GUNTHER, Torsten. Genes mirror migrations and cultures in prehistoric Europe — a population genomic perspective. Current Opinion in Genetics & Development. 2016, s. 115–123. Dostupné online. DOI 10.1016/j.gde.2016.09.004. PMID 27685850.
- ↑ HAAK, Wolfgang. Massive migration from the steppe was a source for Indo-European languages in Europe. Nature. Roč. 2015. Dostupné online. DOI 10.1038/nature14317.
- ↑ Kultura s lineární keramikou. teater.aiscr.cz [online]. Archeologický ústav AV ČR, Brno. Dostupné online.
Související články
- Tripolská kultura
- Kultura s nálevkovitými poháry
- Starčevská kultura
- Velim (neolitické sídliště)
- Neolit na území Česka
- Neolit na Slovensku
- Neolitická architektura
Externí odkazy
- Obrázky, zvuky či videa k tématu kultura s lineární keramikou na Wikimedia Commons
Média použitá na této stránce
Remake of a neolithic house, Museum of Prehistory, Asparn an der Zaya, Lower Austria
Autor: Zde, Licence: CC BY-SA 4.0
Nádoba s vodorovnými uchy na výduti a s oblým dnem, zdobená pásy rytých linií a vpichy, výška 132 mm. Neolitická kultura s lineární (volutovou) keramikou. Praha Bubeneč, hřbitov. Nejstarší keramika na území Prahy, 6. tisíciletí před n. l. Muzeum hlavního města Prahy, inv. č. A0001688.
Autor: uploader to wiki commons: user:Lily15, Licence: CC BY-SA 3.0
Bandkeramische Gefäße aus der ur- und frühgeschichtlichen Sammlung der Universität Jena