Kulturbund

Pochod členů organizace ve vesnici Bački Gračac.

Kulturbund, celým názvem Schwäbisch-Deutscher Kulturbund byla kulturní a společenská organizace Němců, kteří žili na území Království Jugoslávie v meziválečném období existence státu. Sdružovala především to obyvatelstvo, které se označovalo jako tzv. Podunajští Švábové, tedy Němci, kteří dlouhodobě žili na území dnešní Vojvodiny (a částečně i Rumunska a Maďarska. Kulturbund působil na území dnešní Vojvodiny, aktivity ale vyvíjel také i v oblastech dnešního Slovinska a Chorvatska.

Historie

Organizace byla založena dne 20. června 1920 v Novém Sadu.[1] Organizace byla ustanovena za přítomnosti okolo dvou tisíc jugoslávských Němců; jejich mottem se stalo heslo Státu a lidu věrní. Za svůj cíl si stanovila ekonomický a kulturní rozvoj a udržování čistoty německého jazyka. Až do roku 1924 působil Kulturbund jako čistě apolitická organizace; vzhledem k tomu, že poslanci Německé strany v roce 1924 nicméně v témže roce přešli do opozice, nařídila tehdejší jugoslávská vláda zákaz organizace. Ten však byl velmi rychle po nátlaku ze zahraničí revidován.[1] Další zákaz přišel v lednu 1929 po královském převratu a ustanovení diktatury. V roce 1930 však byla činnost Kulturbundu obnovena, namísto ekonomické a duchovní činnosti se však soustředila především do oblasti školství a tedy udržování výuky v německém jazyce. Další zákaz proti organizaci byl vydán v roce 1936, ta po nějakou dobu působila skrytě.

Od roku 1934 začaly do organizace pronikat z Německa myšlenky národního socialismu. Došlo k rozporu a střetům mezi mladými národními socialisty[2] a tradičními členy, kteří chtěli udržet původní chod organizace. Střety vyvrcholily v roce 1939, kdy se pronacisticky smýšlejícím členům podařilo převzít celou organizaci. Německá vláda tuto změnu velmi podporovala.[3] Do Kulturbundu se podařilo začlenit více než 90 % jugoslávských Němců; organizace přejala způsoby řízení, fungování a stylu typického pro řadu nacistických organizací v Německu a okolních státech.

Po vypuknutí války v dubnu 1941 a obsazení Nového Sadu řada členů Kulturbundu vyšla do boje proti jugoslávské armádě a uspíšila příchod maďarské okupace. Během obsazení Nového Sadu v roce 1941 se členové organizace stáhli do budovy paláce Habag a očekávali potyčky s místním obyvatelstvem.

Členové organizace, stejně jako ostatní Podunajští Švábové, byli vzhledem ke kolaboraci s okupačními vojsky z Jugoslávie v roce 1945 vyhnáni.

Reference

  1. a b SRBULOVIĆ, Đorđe. Istorija Novog Sada. Novi Sad: Prometej S. 203. (srbština) 
  2. ČOBANSKI, Mila; GOLUBOVIĆ, Zvonimir; KUMANOV, Živan. Novi Sad u ratu i revoluciji. Novi Sad: INSTITUT ZA IZUČAVANJE ISTORIJE VOJVODINE, 1976. 756 s. S. 254. (srbochorvatština) 
  3. ČOBANSKI, Mila; GOLUBOVIĆ, Zvonimir; KUMANOV, Živan. Novi Sad u ratu i revoluciji. Novi Sad: INSTITUT ZA IZUČAVANJE ISTORIJE VOJVODINE, 1976. 756 s. S. 148. (srbochorvatština) 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Parade des Schwaebisch-Deutschen Kulturbundes, Filipowa 1938 (2).jpg
Parade of the Swabian-German Cultural Association on the occasion of the 175th anniversary in Filipowa, 1938
Swabian-German Cultural Association (German: Schwäbisch-Deutscher Kulturbund) or Kulturbund was a cultural, social, and political organization of the ethnic Germans in Kingdom of Yugoslavia. During World War II, the Kulturbund promoted Nazism in the Yugoslavian German community and collaborated with the German occupational authorities.