Kuní (Staré Město pod Landštejnem)

Kuní
Chybí zde svobodný obrázek
Lokalita
Charakterzaniklá obec
ObecStaré Město pod Landštejnem
OkresJindřichův Hradec
KrajJihočeský kraj
StátČeskoČesko Česko
Zeměpisné souřadnice
Základní informace
Katastrální územíKuní pod Landštejnem (1,99 km²)
Další údaje
Zaniklé obce.cz973
Jak číst infobox Zdroje k infoboxu a českým sídlům.
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kuní (německy Kain) je zaniklá vesnice v katastru Starého Města pod Landštejnem v okrese Jindřichův Hradec. První písemná zmínka o vsi Kuní je z roku 1487. V tomto roce byla připojena k zámku v Nové Bystřici. Roku 1588 byla připojena k dominiu Landštejn. Kuní spadalo do katastru obce Dětříš společně se vsí Košlák a Pernárec. Ze sčítání obyvatel na Novobystřicku, které zde probíhalo roku 1910, vyplývá, že ves Kuní měla 102 obyvatel, kteří bydleli v 67 domech. Poštou a farou spadalo okolí obce pod Staré Město pod Landštejnem. Ve vsi se nacházely dvě hospody, obchod, obecní úřad a německá škola.

Nyní se zde nachází boží muka a kříž na původním místě kostela.[1]

Příslušné katastrální území je Kuní pod Landštejnem o rozloze 1,99 km².

Odsun Němců v roce 1945

Dne 30. května 1945 v půl osmé ráno přišli partyzáni do vsi. Z každé rodiny vzali jednoho muže jako rukojmí. V půl třetí odpoledne byli obyvatelé, kteří mohli mít zavazadlo, které vážilo maximálně 30 kg, vyhnáni přes hranice do Rakouska.
Začátkem 50. let 20. století byla vesnice vysídlena a v souvislosti s budováním hraničního pásma byla následně srovnána se zemí.[1]

Škola

Vyučování v první české škole v Kuní u Starého Města bylo ve školním roce 1945 - 1946 zahájeno dne 14. ledna 1946. Dříve nemohlo býti na zdejší škole a na mnoha jiných školách v pohraničním území, započato s vyučováním pro nedostatek učitelů. Pro českou školu byla zajištěna budova bývalé německé školy, která zde byla pravděpodobně založena v roce 1939. Když počet žactva klesl na 11, byla škola v Kuní uzavřena. Stalo se tak 3. 12. 1951. Inventář školy byl z části předán střední škole ve Starém Městě k dispozici, ostatní bylo spolu se zásobami paliva převezeno na nově otevřenou školu v Landštýně, kam se též přestěhovala část žactva.

Odkazy

Reference

  1. a b Informační tabule na místě bývalé vesnice

Externí odkazy

Městys Staré Město pod Landštejnem

Staré Město pod Landštejnem (včetně k. ú. zaniklých vsí Dětříš • Pernárec • Kuní • Košlák • Košťálkov) • Veclov (včetně exklávy tvořené k. ú. zaniklých vsí Staré Hutě • Rajchéřov • Romava) • Návary • Dobrotín • Podlesí • k. ú. Pomezí pod Landštejnem (Pomezí • Landštejn) • Vitíněves

Média použitá na této stránce

No building photo cs2.svg
Autor: , Licence: CC BY-SA 3.0
Náhrada chybějícího obrázku stavby v češtině
Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Czech Republic adm location map.svg
(c) Karte: NordNordWest, Lizenz: Creative Commons by-sa-3.0 de
Location map of the Czech Republic
Information-silk.svg
Autor: , Licence: CC BY 2.5
A tiny blue 'i' information icon converted from the Silk icon set at famfamfam.com