Kundratice (tvrz, okres Chomutov)

Kundratice
Chybí zde svobodný obrázek
Základní informace
Slohgotický
Výstavbapřed rokem 1383
Zánik20. století
Poloha
Adresazaniklá vesnice Kundratice, Vysoká Pec, ČeskoČesko Česko
Souřadnice
Kundratice
Kundratice
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kundratice jsou zcela zaniklá tvrz v bývalé stejnojmenné vesniciokrese Chomutov. Do dvacátého století se zachovalo tvrziště, které bylo zničeno spolu s vesnicí postupující těžbou hnědého uhlíLomu ČSA.

Historie

První písemná zmínka o vesnici v blízkosti Komořanského jezera, která také dokládá existenci tvrze, pochází z roku 1383, kdy byla manstvím hradu Nového Žeberka.[1] Od roku 1577 bylo panství připojeno k Brandovu, ale na konci šestnáctého století se stalo součástí novosedelského panství, které Lobkovicové roku 1623 připojili k Jezeří.[2]

Stavební podoba

Z tvrze se před jejím definitivním zánikem dochovalo okrouhlé tvrziště obklopené čtyři metry širokým příkopem.[2] V roce 1972 byl zahájen dvouletý archeologický výzkum, který odhalil tři stavební fáze. Na přelomu třináctého a čtrnáctého století byla na ostrůvku vymezeném příkopem postavena dřevěná věž se srubovou konstrukcí, která byla zničena požárem.[1] Spodní část věže o rozměrech 6,5 × 6,5 metru byla obložena kamennou plentou a vnější stěny omazány hliněnou omítkou.[3] Ve druhé fázi ostrůvek ohradila masívní hradba se zaoblenými nárožími. V jihovýchodním rohu stála obytná budova, ke které přiléhala věž a budova brány. U čelní zdi ještě stála hospodářská budova. Za příkopem vznikla druhá linie opevnění, které chránilo širší hospodářský prostor. Třetí stavební fáze na lokalitě pravděpodobně nesouvisí s tvrzí a proběhla okolo roku 1500[4] až po jejím opuštění.[1]

Reference

  1. a b c Pyšná sídla mocných. Příprava vydání Ivan Lehký, Milan Sýkora. Most: Ústav archeologické památkové péče severozápadních Čech, 2014. 202 s. ISBN 978-80-86531-14-4. Kapitola Tvrze na břehu jezera, s. 101–107. 
  2. a b Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku. Příprava vydání Rudolf Anděl. Svazek III. Severní Čechy. Praha: Nakladatelství Svoboda, 1984. 664 s. Kapitola Kundratice – tvrz, s. 252. 
  3. KAŠIČKA, František. Tvrze středních Čech. Praha: Středisko státní památkové péče a ochrany přírody Středočeského kraje, 1984. 80 s. S. 14. 
  4. DURDÍK, Tomáš. Kundratice. Výzkumy v Čechách. 1973. 1975, s. 77. Dostupné online [PDF online, cit. 2018-12-01]. 

Média použitá na této stránce

No building photo cs2.svg
Autor: , Licence: CC BY-SA 3.0
Náhrada chybějícího obrázku stavby v češtině
Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Relief Map of Czech Republic.png
Autor: derivative work Виктор_В, Licence: CC BY-SA 3.0
Relief map of the Czech Republic