Kundratický potok (přítok Podkrušnohorského přivaděče)

Kundratický potok
Chybí zde svobodný obrázek
Základní informace
Délka toku6,1 km
Plocha povodí42,3 km²
Průměrný průtok0,42 m³/s
SvětadílEvropa
Hydrologické pořadí1-14-01-008
Pramen
Ústí
Protéká
ČeskoČesko Česko (Ústecký kraj – okres Chomutov, okres Most)
Úmoří, povodí
Atlantský oceán, Severní moře, Labe, Bílina
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kundratický potok je drobný vodní tok v okresech ChomutovMost. Potok je dlouhý 6,1 km, plocha povodí měří 42,3 km² a průměrný průtok v ústí je 0,42 m³/s.[1] Spravuje ho státní podnik Povodí Ohře.[2]

Potok pramení v Krušných horáchokrese Most asi 500 m západně od vrcholu Medvědí skály v nadmořské výšce 868 metrů. Na svém krátkém toku překonává výškový rozdíl přes 500 m. Teče směrem na jih údolím zvaným Velké Peklo a po necelých dvou kilometrech se do něj zprava vlévá menší potok z údolí Malého Pekla. Jižně od soutoku se zvedá Zámecký vrch (684 metrů) se zbytky hradu Nový Žeberk. Jižní stranu vrchu obtéká další drobný přítok. Asi v polovině vzdálenosti mezi tímto soutokem a Vysokou Pecí tok přehrazuje malá protipovodňová hráz. Dále potok již bez přítoků stéká Kundratickým údolím k Vysoké Peci. Hned na okraji vesnice z něj odbočuje krátký kanál, který napájí koupaliště, a vzápětí se v nadmořské výšce 330 metrů. vlévá do Podkrušnohorského přivaděče. Z místa soutoku vzápětí odbočuje betonové odlehčovací koryto, které v případě velkých průtoků převádí část vody do přeložky Vesnického potoka. Původně se vléval do řeky Bíliny.

Reference

  1. VLČEK, Vladimír. Zeměpisný lexikon ČSR. Vodní toky a nádrže. Praha: Academia, 1984. 316 s. S. 147. 
  2. CENIA. Správa povodí [online]. Praha: Národní geoportál INSPIRE [cit. 2015-02-11]. Dostupné online. 

Média použitá na této stránce

No river cs.svg
Autor: Gumruch (SVG), Licence: CC0
Náhrada chybějící fotky vodního toku v češtině
Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“