Kunzea

Jak číst taxoboxKunzea
alternativní popis obrázku chybí
Kunzea ambigua
Vědecká klasifikace
Říšerostliny (Plantae)
Podříšecévnaté rostliny (Tracheobionta)
Odděleníkrytosemenné (Magnoliophyta)
Třídavyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řádmyrtotvaré (Myrtales)
Čeleďmyrtovité (Myrtaceae)
RodKunzea
Rchb., 1828
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Kunzea ericifolia na přirozeném stanovišti v západní Austrálii

Kunzea je rod rostlin z čeledi myrtovité. Jsou to drobnolisté keře a malé stromy s pětičetnými drobnými květy s dlouhými tyčinkami. Plodem je většinou tobolka. Rod zahrnuje asi 53 druhů a je rozšířen v Austrálii, Tasmánii a na Novém Zélandu. Některé pěkně kvetoucí druhy jsou v klimaticky příhodných oblastech světa pěstovány jako okrasné keře. Druh Kunzea ericoides má význam v tradiční medicíně. Kunzea pomifera má jedlé dužnaté plody, které tvoří tradiční složku potravy Aboridžinců.

Popis

Zástupci rodu Kunzea jsou stálezelené, často drobnolisté keře nebo malé stromy. Některé druhy mají pod zemí hlízovitě ztlustlý kmen. Listy jsou většinou střídavé nebo řidčeji vstřícné. Květy jsou bílé, žluté, růžové nebo purpurové, pětičetné, uspořádané obvykle v pseudovrcholových, kulovitých nebo válcovitých, hlávkovitých svazečcích složených z téměř nebo zcela přisedlých květů. Řidčeji jsou květy jednotlivé a dlouze stopkaté nebo ve svazečcích po 2 až 3. U některých druhů je květenství podepřeno listeny formujícími zákrov. Volná část češule zpravidla přesahuje horní okraj semeníku. Kalich je za plodu vytrvalý. Korunní lístky jsou volné. Tyčinek je mnoho, jsou uspořádané v 1 nebo několika kruzích a většinou přesahují korunní lístky. Semeník je polospodní, srostlý většinou ze 2 nebo 3 plodolistů (řidčeji více) a se stejným počtem komůrek, obsahujících několik až mnoho vajíček. Plodem je pouzdrosečná tobolka, výjimečně je plod nepukavý nebo dužnatý (Kunzea pomifera). Semena jsou podlouhlá až vejcovitá.[1][2]

Rozšíření

Rod Kunzea zahrnuje asi 53 druhů. Je rozšířen v Austrálii, Tasmánii a na Novém Zélandu. V Austrálii je výskyt soustředěn do jihozápadní, východní a jihovýchodní části kontinentu.[2] Druh Kunzea ericoides je významnou složkou alpínské keřové vegetace ve vyšších polohách Australských Alp.[3] Na Novém Zélandu se vyskytují 2 druhy. Mimo rozšířeného druhu Kunzea ericoides roste na Severním ostrově endemický druh Kunzea sinclairii.[4]

Ekologické interakce

Květy jsou opylovány různým hmyzem, navštěvují je také brouci z čeledi tesaříkovití a vrubounovití. Druhy rodu Kunzea jsou podobně jako jiní zástupci myrtovitých živnými rostlinami mandelinek rodu Paropsisterna a také housenek velké můry Epicoma melanospila.[5]

Taxonomie

Rod Kunzea je v rámci čeledi myrtovité řazen do podčeledi Myrtoideae a tribu Leptospermeae. Na základě výsledků molekulárních studií byl do rodu Kunzea vřazen monotypický západoaustralský rod Angasomyrtus.[6]

Význam

Dužnaté plody Kunzea baxteri jsou jedlé. Druh se vyskytuje v jihovýchodní Austrálii, kde tvoří tradiční a vyhledávanou složku stravy domorodých Aboridžinců. Rostlina je ve státech Viktorie a Jižní Austrálie pěstována pro plody i na komerčních plantážích.[7] Odvar z kůry Kunzea ericoides slouží jako sedativum, odvar z listů jako odčervovadlo a při onemocněních močového ústrojí. Mladé výhonky se žvýkají při úplavici.[8]

Některé druhy rodu Kunzea jsou v oblastech světa s odpovídajícím klimatem pěstovány jako okrasné zahradní keře. Jedním z nejčastěji pěstovaných druhů je Kunzea baxteri, jejíž červená, krátce válcovitá květenství připomínají poněkud štětkovec. Podobná, spíše kulovitá květenství má i Kunzea pulchella, která se navíc vyznačuje stříbřitým olistěním. Pěstuje se také drobnolistý, růžově kvetoucí druh Kunzea recurva a nažloutle kvetoucí Kunzea ericifolia.[9][10] Několik druhů rodu je udáváno ze sbírek Pražské botanické zahrady v Tróji, kde jsou umístěny v expozici mobilní zeleně.[11]

Odkazy

Reference

  1. KUBITZKI, K. (ed.); BAYER, C. (ed.). The families and genera of vascular plants. Vol. 10. Berlin: Springer, 2011. ISBN 978-3-642-14396-0. (anglicky) 
  2. a b The Atlas of Living Australia [online]. NCRIS. Dostupné online. (anglicky) 
  3. MASON, Rod. Vegetation in the Australian Alps [online]. Australian Alps National Park. Dostupné online. (anglicky) 
  4. HASSLER, M. Catalogue of life. Synonymic Checklists of the Vascular Plants of the World [online]. Naturalis Biodiversity Center, 2017. Dostupné online. (anglicky) 
  5. HANGAY, George; ZBOROWSKI, Paul. A guide to the beetles of Australia. [s.l.]: Csiro Publishing, 2010. Dostupné online. (anglicky) 
  6. DE LANGE, P.J. et al. A molecular phylogeny and infrageneric classification for Kunzea (Myrtaceae) inferred from rDNA ITS and ETS sequences. Australian Systematic Botany. Nov. 2010, čís. 23. 
  7. PAGE, Tony. Muntries. The domestication and improvement of Kunzea pomifera (F.Muell.).. [s.l.]: Australian Government, 2004. Dostupné online. ISBN 0-642-58693-4. (anglicky) 
  8. QUATTROCCHI, Umberto. World dictionary of medicinal and poisonous plants. [s.l.]: CRC Press, 2012. ISBN 978-1-4822-5064-0. (anglicky) 
  9. BRICKELL, Christopher (ed.). Encyclopedia of plants & flowers. [s.l.]: American Horticultural Society, 2011. Dostupné online. ISBN 978-0-7566-6857-0. (anglicky) 
  10. FAIRHALL, A.R. West Australian native plants in cultivation. [s.l.]: Pergamon Press, 1970. (anglicky) 
  11. Florius - katalog botanických zahrad [online]. Dostupné online. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Information-silk.svg
Autor: , Licence: CC BY 2.5
A tiny blue 'i' information icon converted from the Silk icon set at famfamfam.com
Kunzea ericifolia habit.jpg
Autor: Geoff Derrin, Licence: CC BY-SA 4.0
Kunzea ericifolia growing in Mount Lindesay National Park
Aridaeus thoracicus 3.jpg
Autor: John Tann from Sydney, Australia, Licence: CC BY 2.0

Aridaeus thoracicus, a species of Cerambycidae on Kunzea ambigua. Paruna Reserve, Como NSW Australia November 2010.

A wasp mimic.
Kunzea ericifolia leaves and flowers.jpg
Autor: Geoff Derrin, Licence: CC BY-SA 4.0
Kunzea ericifolia growing in Mount Lindesay National Park
Burgan fruit.jpg
Autor: Steve Burrows, Licence: CC BY 3.0
Kunzea ericoides open fruit
Kunzea recurva.jpg
Autor: Ian McMaster, Licence: CC BY 3.0 au
Kunzea recurva growing in the Hassell National Park
Kunzea baxteri.jpg
Autor: Melburnian, Licence: CC BY 3.0
Kunzea baxteri (cultivated, labelled) Maranoa Gardens, Balwyn, Victoria, Australia
Kunzea leptospermoides.jpg
Autor: Sue Guymer, Licence: CC BY 2.5
Kunzea leptospermoides growing in Donvale, Victoria
Kunzea micrantha - Flickr - Kevin Thiele.jpg
Autor: Kevin Thiele from Perth, Australia, Licence: CC BY 2.0
KL Brown 731
Paropsisterna pictipes.jpg
Autor: Martinlagerwey, Licence: CC BY-SA 4.0
Paropsisterna pictipes
Kānuka-Baum (Kunzea aff. ambigua).jpg
Autor: Maja Dumat, Licence: CC BY 2.0

Kānuka-Baum (Kunzea aff. ambigua) Botanischer Garten TU Dresden, April 2009

Creative Commons Licence BY 2.0

Quellenangabe / Credit:

Photo by Maja Dumat - flickr.com
Kunzea pulchella.jpg
Autor: Melburnian, Licence: CC BY 3.0
Kunzea pulchella (cultivated, labelled) Maranoa Gardens, Balwyn, Victoria, Australia
Phyllotocus scutellaris 2.jpg
Autor: John Tann from Sydney, Australia, Licence: CC BY 2.0

Phyllotocus scutellaris, a species of Coleoptera on Kunzea ambigua. Paruna Reserve, Como NSW Australia November 2010.

Phyllotocus scutellaris is described by Britton as having a pale reddish yellow pronotum and elytra, with the surface of the elytra being slightly iridescent. See Britton, E.B. 1957. A Revision of the Australian Chafers (Coleoptera: Scarabaeidae: Melolonthinae). London : British Museum Vol. 1 vii 185 pp.

Chafers are scarab beetles belonging to the subfamily Melolonthinae. This beetle is quite small, about 8 mm long, a member of the tribe Sericini. In NSW, Phyllotocus is the only genus of Serecini longer than about 7 mm.

In the 1920s these beetles were known as honey scarabs:

Another group is the “honey scarabs” which love the flowers of the bush and are found in great numbers on flowers of Leptospermum (tea tree), some of the Kunzeas and others. It is a light brown colour usually, while some individuals are of darker colour. The best known of this group is the Genus Phyllotocus.

Life stories of Australian insects by Mabel N. Brewster, Agnes A. Brewster and Naomi Crouch; Introduction by W.B. Gurney ; illustrations by A.A. & M.N. Brewster, 1920.