Kura-arakská kultura

Kura-arakská kultura je kavkazská archeologická kultura datovaná do období 3500-2500 př. n. l.[1] Je pojmenovaná podle řek Kura a Araks. Navazovala na kulturu Šulaveri-Šomu, byť rozdíly obou kultur archeology dlouho mátly.[2] Na ni navázala trialetská kultura a nachičevanská kultura. Rozkládala se na území 1000 x 500 km. Zasahovala na území dnešních států Gruzie, Arménie, Ázerbájdžán, Írán, Turecko, Sýrie a Rusko (Čečenska, Dagestánu, Ingušska). Nejčasnější nálezy pocházejí z Araratské pláně, někteří odborníci za původní jádro však považují též Kartlii a Kachetii. Významné naleziště se nachází v katastru dnešního Jerevanu. Kultura je úzce spjata s přibližně současnou maykopskou kulturou na severním Kavkaze. Zdá se, že se obě kultury navzájem ovlivňovaly.

Kultura a ekonomika

Kura-arakská keramika

Ekonomika byla založena na zemědělství a chovu dobytka (zejména skotu a ovcí). Obyvatelé pěstovali obilí a sadové plodiny a je známo, že používali nástroje k výrobě mouky. Chovali i psy a v pozdějších fázích i koně. Byla to právě tato kultura, která na Kavkaz domestikaci koní uvedla. Pěstovalo se i víno, ale to bylo zřejmě dědictví již ze Šulaveri-Šomu. Stephen Batiuk navrhl teorii, že to byli právě obyvatelé Kura-arakské kultury, kteří rozšířili pěstování révy a vinařskou technologii do Mezopotámie a východního Středomoří.[3] Existují důkazy o obchodu s Mezopotámií a Malou Asií. Malé rozdíly mezi sídly naznačují, že sociální hierarchie nebyla příliš vyvinuta. Stavěli domy z nepálených cihel, původně kulaté, později obdélníkové. V určitém okamžiku se sídla a pohřebiště kultury rozšířily z nížinných říčních údolí do horských oblastí. Někteří odborníci za příčinu považují mohutnou migrační vlnu Indoevropanů, ale o této otázce se stále diskutuje. Nástup zpracování kovů byl poměrně pozdní, ale industrie byla poté velmi rozvinutá, zpracovávaly se měď, stříbro, zlato, cín i bronz. Kovové výrobky se vyvážely do poměrně širokého okolí, po Volze, Dněpru a Donu, ale i na Blízký východ. Keramika byla výrazná, malovaná černou a červenou barvou s použitím geometrických vzorů. Byla také vyvážena, nalezena byla i v Izraeli či v Dagestánu a Čečensku. Velmi různorodé byly pohřební praktiky. Byly nalezeny mělké hroby i velké pohřební jámy, kamenné schránky i krypty, ale také rozsáhlé mohyly, z nichž některé byly obklopeny dolmeny. Rozdíly jsou i v poloze mrtvých a byly dokonce objeveny i stopy kremace. To podle některých badatelů ukazuje, že populace byla heterogenní etnicky i jazykově. Tato různost v pohřebních praktikách je u archeologických kultur velmi neobvyklá, právě tyto praktiky je často spojují a definují. Je zřejmé, že největší (20–25 metrů vysoké, 200–300 metrů v průměru) a nejbohatší mohyly, v nichž nechybí ani stříbrné šperky, jsou z nejpozdnější fáze vývoje kultury. Takové byly nalezeny zejména na levém břehu řeky Alazani.

Odkazy

Externí odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Kura–Araxes culture na anglické Wikipedii.

  1. ROTHMAN, Mitchell S. Explaining the Kura-Araxes. [s.l.]: Brill Dostupné online. ISBN 978-90-04-32547-0. S. 217–257. (anglicky) DOI: 10.1163/9789004325470_011. 
  2. SAGONA, Antonio; KIGURADZE, Tamaz. On the origins of the Kura-Araxes cultural complex. Archaeology in the Borderlands: Investigations in Caucasia and Beyond, edited by A. T. Smith and K. Rubinson, pp. 38–94.. 2003-01-01. Dostupné online [cit. 2023-08-07]. 
  3. BATIUK, Stephen D. The fruits of migration: Understanding the ‘longue dureé’ and the socio-economic relations of the Early Transcaucasian Culture. Journal of Anthropological Archaeology. 2013-12-01, roč. 32, čís. 4, s. 449–477. Dostupné online [cit. 2023-08-07]. ISSN 0278-4165. DOI 10.1016/j.jaa.2013.08.002. (anglicky) 

Média použitá na této stránce

Sighnaghi Museum. Bronze Age pottery and bronze axe.jpg
Autor: Kober, Licence: CC BY-SA 4.0
1, 2. Vessel. Clay. Chaliantkhevi barrow No. 1. Kura-Araxes Culture, second half of the 4th - first half of the 3rd milennium BC. 3. Axe. Bronze. Areshi. Early Bronze Age, 3rd millenium BC. Sighnaghi Museum, Georgia.
Gerard Mercator. Tabula Asiae III (Georgia).jpg
Gerard Mercator. Tabula Asiae III (Georgia)