Kurt Weill

Kurt Weill
Kurt Weill (1932)
(c) Bundesarchiv, Bild 146-2005-0119 / CC-BY-SA 3.0
Kurt Weill (1932)
Základní informace
Rodné jménoKurt Julian Weill
Narození2. března 1900
Desava
Úmrtí3. dubna 1950 (ve věku 50 let)
New York
Příčina úmrtíinfarkt myokardu
Místo pohřbeníMount Repose Cemetery
Žánryopera, symfonie a ballet
Povoláníhudební skladatel, pedagog, dirigent a skladatel filmové hudby
Nástrojeklavír
Významná dílaTřígrošová opera
Vzestup a pád města Mahagonny
The Seven Deadly Sins
Street Scene
Stříbrné jezero
OceněníTony Award for Best Original Score (1947)
Drama Desk Award for Outstanding Music (1970)
Národní vyznamenání za vědu
Manžel(ka)Lotte Lenya (1926–1933)
Lotte Lenya (1937–1950)
SídlaKleinmachnow (1932–1933)
Desava
Webwww.kwf.org
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kurt Julian Weill (2. března 1900, Dessau3. dubna 1950, New York) byl německý hudební skladatel působící od 20. let 20. století až do své smrti. Byl také skvělým hudebním učitelem a dirigentem.

Život a dílo

Kurt Weill vyrůstal v nábožensky založené židovské rodině. Několik děl napsal již před svými 20. narozeninami (písňový cyklus Ofrahs Lieder, smyčcový kvartet a několik skladeb pro orchestr), hudební kompozici studoval u Ferrucia Busoniho v Berlíně, kde složil také svou první symfonii. Ačkoliv měl s tímto raným dílem, inspirovaným Gustavem Mahlerem, Arnoldem Schoenbergem a Igorem Stravinským (stejně jako např. jeho smyčcové kvarteto op. 8) poměrně velký úspěch, spíše ho lákalo komponování vokální hudby a hudby pro divadlo. Jeho hudba pro divadlo a jeho písně byly velice oblíbeny u širší německé veřejnosti na konci dvacátých a na počátku třicátých let 20. století. Jeho dílo obdivovali i takoví velikáni jako Alban Berg, Alexandr von Zemlinsky, Darius Milhaud nebo Stravinskij, ale mělo samozřejmě i své odpůrce. Mezi ně patřil např. Arnold Schoenberg nebo Anton Webern.

S herečkou Lotte Lenyovou se seznámil v roce 1924. V roce 1926 uzavřeli sňatek a po rozvodu v roce 1934 se znovu vzali v roce 1937. Lotte svého muže velice obdivovala a podporovala. Má také velkou zásluhu o znovuobjevení jeho díla po jeho smrti.

Jeho nejlepší prací je Die Dreigroschenoper (Třígrošová opera, nebo také Krejcarová opera), která vznikla v roce 1928 ve spolupráci s dramatikem Bertoltem Brechtem. Jedná se o přepracování Žebrácké opery Johna Gaye. Tato slavná opera obsahuje i jeho nejslavnější píseň, hit své doby Mackie Messer. Ačkoliv byla spolupráce s Brechtem velmi úspěšná, oba umělci se rozešli v roce 1930 pravděpodobně kvůli rozdílnému politickému názoru.

V březnu roku 1933 se Weill rozhodl opustit nacistické Německo kvůli svému židovskému původu. Nacisté později uvádění a rozšiřování jeho děl zakázali a zapříčinili tím i to, že jeho vrcholné dílo Vzestup a pád města Mahagonny (1929) nebylo uvedeno. Weil se rozhodl odjet do Paříže. Zde zkomponoval svůj vrcholný a nejznámější balet Sedm smrtelných hříchů. V roce 1934 dokončil své poslední čistě orchestrální dílo – Druhou symfonii, která byla poprvé uvedena v Amsterdamu a v New Yorku pod vedením Bruno Waltera.

V roce 1935 emigroval do Spojených států amerických, kde setrval až do své smrti. Navštívit Spojené státy byl jeho dlouholetý sen. V tomto novém světě viděl neuvěřitelnou svobodu a věřil, že jsou právě Spojené státy tím správným místem pro život. Když ho parník přepravil do New Yorku, rozhodl se, že na svůj německý život zcela zapomene. Hodně svých prací napsaných v Německu na základě tohoto svého rozhodnutí zničil a s Němci se přestal stýkat a psát si s nimi. Výjimkou byli jeho milovaní rodiče, kteří emigrovali do Izraele.

Dílo, které vytvořil v USA je často považováno za dílo nižší úrovně než hudba vytvořena v Německu. Přesto je tato tvorba pro hudbu 20. století významná. Mezi díla vytvořená v USA patří Temná dáma nebo Milostný život, která jsou považována za důležité mezníky v historii americké hudby. Spolupracoval s mnoha vlivnými spisovateli, jako byl Maxwell Anderson, Ira Gershwin a napsal dokonce i filmovou partituru pro Fritze Langa You and Me (1938). Weill se po celé období kdy pobýval v USA snažil objevit nový způsob, jak tvořit novou americkou operu, což bylo jak komerčně, tak umělecky velice prospěšné.

Kurt Weill zemřel v New Yorku 3. dubna 1950 těsně po svých 50. narozeninách.

Přehled vybraných prací

Opery

  • 1927 Vzestup a pád města Mahagonny (Aufstieg und Fall der Stadt Mahagonny), libreto: Bertolt Brecht a Hedwig Lachmann
  • 1928 Krejcarová opera (Die Dreigroschenoper), libreto: Bertolt Brecht podle Žebrácké opery Johna Gaye

Písně

  • 1942 Und Was Bekam Des Soldaten Weib?

Odkazy

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Bundesarchiv Bild 146-2005-0119, Kurt Weill.jpg
(c) Bundesarchiv, Bild 146-2005-0119 / CC-BY-SA 3.0
Pro dokumentární účely německý Spolkový archiv často ponechal původní popisky obrázků, které mohou být chybné, neobjektivní, zastaralé nebo politicky extrémní.
Kurt Weill in Wien

Kurt Weill, der bekannte Komponist der "Drei-Groschen-Oper", ist zur Premiere seines neuen Stückes "Aufstieg und Fall der Stadt Mahagonny" nach Wien gekommen.

107 49