Kuskus

Kuskus
Základní informace
Místo původuAlžírsko, Tunisko, Libye, Maroko, Mauritánie a Maghreb
Složení
pšenice, zelenina a maso
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Kuskus s cizrnou a zeleninou

Kuskus (couscous nebo cous cous, z berberského suksu a kseksou, كسكسي‎ z arabštiny) je jednou ze základních potravin severoafrické kuchyně. Jedná se o spařenou a do kuliček tvarovanou krupici z pšenice, ječmene nebo prosa. Kuskus se při přípravě nevaří, ale zalévá vroucí vodou nebo vařícím pokrmem.

Kuskus je hlavní složkou nebo přílohou mnoha jídel z rozličné zeleniny jako například z rajčat, mrkve, dýně, cukety, zelí a většinou i masa, ať už drůbežího, hovězího, jehněčího, nebo také ryby. Typickým kořením na kuskus je ras el-Hanout a pro ostřejší chuť se používá harissa. Studený se kuskus podává hlavně jako salát s mořskými plody nebo se používá pro přípravu taboulé. Hodí se také k přípravě sladkých jídel, například s mlékem, rozinkami nebo mandlemi.

Do mnoha částí Evropy, hlavně do Francie, se kuskus dostal se severoafrickými přistěhovalci. Kuskus je k dostání také v mnoha supermarketech západního světa. Do Izraele se kuskus dostal roku 1948 spolu s židovskými přistěhovalci z arabských zemí a stal se částí národní kuchyně.

Kuskusu podobný vzhledem, chutí i použitím je v dnešní kuchyni zdomácněný bulgur. Rozdílem oproti kuskusu je, že se nejedná o krupici, ale o pšeničné krupky.

Výroba

Při výrobě kuskusu tradiční cestou se krupice nejprve rozprostře, případně se přidá trocha mouky, a postříká slanou vodou, tak aby nebyl příliš vlhký a utvořil hrudky. Pak se hrudky lehce dlaněmi rozdrobí asi na milimetrové kuličky. Příliš malé hrudky se vytřídí a postup se opakuje, dokud není krupice připravená. Časem se schnoucí krupice spojí a utvoří zrníčka. Nakonec se kuskus suší na slunci a pak vydrží i dlouhé skladování. Někdy se kuskus barví pomocí dýně na oranžovo (v Tunisku) nebo pomocí šafránu na žluto (v Alžírsku).

Dnes se kuskus z větší části vyrábí průmyslově jako sušený instantní produkt, který nabobtná jen v horké vodě. V severní Africe je ještě často připravován ručně.

Příprava

Jídlo s kuskusem

Příprava probíhá v tzv. kuskusiéru. Ze spodního hrnce, ve kterém se vaří zelenina a ostatní přísady, stoupá pára do hrnce umístěného nad ním, v němž se nachází kuskus. Během paření a bobtnání se několikrát sundá z ohně, nechá nakypět a poté se opět vrátí. Nakonec se kuskus smíchá s olivovým olejem nebo máslem.

Instantní kuskus se zalévá stejným objemem osolené vody.

Tradičně se kuskus podává s masovo-zeleninovou směsí na velkém talíři, u nějž se rodina sejde k jídlu.

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Kuskus na německé Wikipedii.

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Couscous-1.jpg
Autor: Rainer Zenz, Licence: CC BY-SA 3.0
Couscous with vegetables and chickpeas.
Couscous mit Kamelfleisch.JPG
Autor: Orientalist, Licence: CC BY 3.0
Couscous mit Kamelfleisch (Süd-Marokko)
Moroccan cuscus, from Casablanca, September 2018.jpg
Autor: Lmmima, Licence: CC BY-SA 4.0
An overhead view of a communal platter of homemade Moroccan cuscus (كسكس), with chunks of squash (a species similar to kabocha cultivated in Morocco), zucchini halves, chickpeas, and partridge eggs laid on a bed of steamed cuscus, oriented around tfaya (a confection featured prominently in Moroccan cuisine made of caramelized onions with raisins, butter and spices) topped with toasted almonds. It's surrounded by bowls of bloul (بلول), the broth collected from the pot in which the vegetables were cooked, added to taste.