Květen 2006

<< květen >>
PoÚtStČtSoNe
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031
2006
1. května – pondělí
Flag of the People's Republic of China.svg Čína oznámila úspěšný test vlastního rychlovlaku na principu magnetické levitace vlastní konstrukce. Toto zařízení dosahuje rychlosti 160 km/hod a je schopno pojmout 60 pasažérů.
Flag of Europe.svg Finsko, Španělsko, Portugalsko a Řecko zrušily omezení přístupu na trh práce pro občany nových zemí Evropské unie. Připojily se k Británii, Irsku a Švédsku, které omezení ani nezavedly.
3. května – středa
Flag of Europe.svgFlag of Serbia and Montenegro; Flag of Yugoslavia (1992–2003).svg Evropská unie splnila svoji pohrůžku a přerušila rozhovory se Srbskem a Černou Horou o vstupu zemí do Evropské unie. Bělehrad přes opakované výzvy nepředal do konce dubna do rukou Mezinárodního trestního tribunálu pro bývalou Jugoslávii (ICTY) v Haagu bosenskosrbského generála Ratka Mladiče, obviněno z řady válečných zločinů.
Flag of Tonga.svg V Tichém oceánu nedaleko ostrovů Tonga došlo ve středu v půl šesté večer středoevropského času k silnému zemětřesení o síle 8,0 až 8,1 stupně Richterovy škály. Bylo vydáno varování před možnými vlnami tsunami pro oblast Nového Zélandu, Fidži a Havaje. Později se ukázalo, že ke vzniku tsunami naštěstí nedošlo.
Flag of Russia.svgFlag of Armenia.svg Airbus A320 arménských aerolinií se v dopoledních hodinách zřítil u ruského Soči do Černého moře. Předpokládá se, že nikdo ze 113 lidí na palubě havárii nepřežil. Pravděpodobnou příčinou bylo mimořádně špatné počasí - silný vítr a minimální viditelnost.
4. května – čtvrtek
Flag of Indonesia.svg Sopka Merapi na indonéském ostrově Jáva chrlí doposud pokojně lávu. Vulkanologové varují, že je poměrně pravděpodobná větší erupce sopky a část obyvatel z okolí se začala evakuovat.
5. května – pátek
Flag of Poland.svg Do polské vlády premiéra Marcinkiewicze vstoupí krom Sebeobrany i Liga polských rodin a vláda tak bude mít parlamentní většinu. Informovala o tom televize TVN 24.
6. května – sobota
Flag of the Czech Republic.svg Zemřel generál a bývalý pilot RAF František Peřina (* 8. duben 1911).
7. května – neděle
Flag of the Czech Republic.svg Urna s ostatky protektorátního předsedy vlády generála Aloise Eliáše a jeho ženy Jaroslavy byly během slavnostního aktu státního pohřbu uloženy s vojenskými poctami v Národním památníku na Vítkově.
8. května – pondělí
Flag of the United States.svg Americký prezident George W. Bush nominoval do funkce nového ředitele Ústřední zpravodajské služby (CIA) generála vojenského letectva Michaela Haydena.
9. května – úterý
Flag of Estonia.svg Estonský parlament ratifikoval Evropskou ústavu jako patnáctá země EU.
10. května – středa
Flag of Italy.svg Jedenáctým prezidentem Itálie byl zvolen postkomunista Giorgio Napolitano, bývalý ministr vnitra a poslanec Evropského parlamentu.
12. května – pátek
Flag of the Czech Republic.svgFlag of South Korea.svg Představenstvo korejského koncernu Hyundai schválilo smlouvu s ČR o výstavbě automobilky v Nošovicích. Vláda ČR tuto smlouvu odsouhlasila již ve středu. Celkové investice z korejské strany by měly přesáhnout částku jedné miliardy eur a vytvořit minimálně 1000 nových pracovních míst.
Flag of Nigeria.svg Exploze ropovodu v Nigérii usmrtila minimálně 200 lidí. K podobným tragédiím zde dochází poměrně často, protože ropa a výrobky z ní jsou pro většinu zdejších lidí prakticky nedostupné a domorodí obyvatelé se je pokoušejí získat riskantním navrtáváním ropovodů.
14. května – neděle
Flag of Chad.svg Podle oficiálních výsledků se vítězem prezidentských voleb v Čadu stal dosavadní prezident Idriss Déby. Získal 77,5 % hlasů.
15. května – pondělí
Flag of the United States.svgFlag of Libya.svg Spojené státy americké oznámily, že po 25 letech obnoví diplomatické styky s Libyí. K oteplení vzájemných vztahů došlo po zničení libyjských zbraní hromadného ničení v roce 2003 a také jako důsledek vyplacení odškodného rodinám 270 obětí atentátu na letadlo americké společnosti Pan Am nad skotským Lockerbie z roku 1988.
Flag of Italy.svg Složením prezidentského slibu se Giorgio Napolitano ujal funkce prezidenta Itálie.
16. května – úterý
Flag of the United States.svg Oblast Nové Anglie na severovýchodě USA postihly nejhorší záplavy za posledních 60 let. Po čtyřech dnech nepřetržitých dešťů jsou rozvodněny především řeky Merrimack a Spicket. Byly evakuovány stovky lidí především z New Hampshire.
Flag of Italy.svg Sestavením nové italské vlády byl pověřen středový politik a bývalý předseda Evropské komise Romano Prodi.
17. května – středa
Flag of Europe.svg Evropský parlament ve Štrasburgu schválil objem rozpočtu EU na dalších 7 let (2007–2013) ve výši 864,4 miliardy euro. Česká republika by tak mohla ročně získat čistý příjem až 93 miliard Kč.
Flag of France.svg Ve francouzském Cannes byla uvedena premiéra kontroverzního filmu Šifra mistra Leonarda.
18. května – čtvrtek
Flag of Mauritius.svgFlag of the Seychelles.svg Ministerstvo zahraničí ČR oznámilo, že se turisté nemusejí obávat návštěvy ostrova Mauricius a souostroví Seychely z důvodu výskytu onemocnění chikungunya. Situace se na obou ostrovech stabilizovala. Turistům nehrozí žádné nebezpečí.
Flag of the People's Republic of China.svg Tajfun Chanch si v Číně vynutil evakuaci téměř milionu lidí a sužuje jižní oblasti země. Jsou hlášeny první oběti na životech a rozsáhlé škody na majetku.
Flag of Fiji.svg Dosavadní fidžijský premiér Laisenia Qarase získal mandát pro druhé funkční období. Jeho strana Soqosoqo Duavata ni Lewenivanua (SDL) získala 36 křesel v 71místném parlamentu. Vládu vytvoří společně se Stranou práce (FLP; 31 křesel).
Flag of Nepal.svg Nepálský parlament jednomyslně odhlasoval oslabení pozice krále a přeměnu hinuistického státu na světskou konstituční monarchii. Stalo se tak v reakci na několikatýdenní občanské nepokoje v Káthmándú. Krok podpořili i monarchisté. Po ratifikaci usnesení bude mít král pouze reprezentativní funkci.
19. května – pátek
Flag of the Czech Republic.svg Po více než měsíci se v ČR, tentokráte na Břeclavsku objevily 2 nové případy ptačí chřipky. Virus H5N1 byl doposud prokázán u jedné ze dvou nalezených uhynulých labutí.
Flag of the United States.svg Americký Senát schválil dodatek k imigračnímu zákonu, který stanovuje angličtinu jako úřední jazyk Spojených států.
20. května – sobota
Flag of Belarus.svg Po protestech pravoslavných věřících i katolíků byl v Bělorusku stažen film Šifra mistra Leonarda.
Flag of Finland.svg Finská skupna Lordi vyhrála 51. ročník soutěže Eurovize s písní Hard Rock Hallelujah. Získala 292 bodů, což je nejvíce v historii soutěže.
Flag of the People's Republic of China.svg V Číně byla dokončena výstavba technologické části – vodní elektrárny – největší přehrady světa, nádrže Tři soutěsky.
21. května – neděle
Flag of Montenegro.svg Občané Černé Hory hlasovali v referendu o samostatnosti země. První předběžné výsledky ukazují 56,8 % podporu, což je nad hranici stanovenou za úspěšnou (55 %). Volební účast dosáhla 85 % registrovaných voličů.
22. května – pondělí
Flag of Serbia and Montenegro; Flag of Yugoslavia (1992–2003).svgFlag of Serbia.svgFlag of Montenegro.svg Podle oficiálních výsledků referenda se pro samostatnost Černé Hory vyslovilo 55,5 % oprávněných voličů. Černá Hora tak po 88 letech obnovuje svoji samostatnost. Zánikem unie Srbsko a Černá Hora vznikají na mapě Evropy dva nové státy, Černá Hora a vnitrozemská Srbská republika. Nástupnickým státem unie je Srbsko, Černá Hora tak musí žádat o členství ve světových organizacích.
Flag of the Czech Republic.svg Na pražském Vítkově se uskutečnilo poslední rozloučení s generálem Františkem Peřinou, který zemřel 6. května ve věku 95 let.
23. května – úterý
Flag of the Czech Republic.svg Poslanecká sněmovna schválila nové znění zákoníku práce přes odpor prezidenta republiky i Senátu. Pro přijetí hlasovalo 107 poslanců, převážně zástupci ČSSD a KSČM, proti bylo 65 hlasů převážně poslanců za ODS.
Flag of Greece.svgFlag of Turkey.svg Nad ostrovem Kárpathos v Egejském moři se srazily dvě stíhačky F-16, jedna řecká a druhá turecká. Turecký pilot havárii se zraněním přežil, řecký je mrtev. K podobným incidentům došlo v minulosti již několikrát, protože obě země jsou v trvalém sporu o vzdušný letový prostor nad oblastí Egejského moře.
24. května – středa
Flag of Uganda.svg Joseph Kony, vůdce ugandské Boží armády odporu přislíbil ukončení povstalecké činnosti v jižním Súdánu
Flag of Zambia.svgFlag of South Africa.svg Zemřel čelný představitel zambijské politické opozice Anderson Mazoka. V jihoafrické nemocnici podlehl dlouhodobému onemocnění ledvin.
Flag of Turkey.svg Rozsáhlý požár zničil nákladový prostor istanbulského mezinárodního letiště, aniž by omezil letecký provoz a odbavování pasažérů. K založení požáru se večer přihlásili kurdští separatisté, bojující proti turecké ústřední vládě.
25. května – čtvrtek
Flag of the Vatican City.svgFlag of Poland.svg Papež Benedikt XVI. zahájil svou návštěvu Polska.
Flag of Thailand.svg Mohutné záplavy a sesuvy půdy na severu Thajska si vyžádaly nejméně 51 obětí a skoro 100 lidí je pohřešováno.
Flag of Indonesia.svg Světová zdravotnická organizace vyšetřuje zatím nejvážnější případ ptačí chřipky. V Indonésii zemřelo šest osob z jedné rodiny. Není vyloučeno, že se nakazili navzájem.
Flag of the Republic of China.svg Strana Kuomintang oznámila, že na konci května ukončí vydávání deníku Central Daily News, nejstarších existujících novin v čínském jazyce.
26. května – pátek
Flag of Germany.svg V Berlíně bylo dva týdny před zahájením fotbalového Mistrovství světa slavnostně otevřeno nové hlavní vlakové nádraží Berlin Hauptbahnhof. Nádraží stojí na hranici mezi bývalým Západním a Východním Berlínem a tvoří dopravní uzel na trase ze Stockholmu do Říma a z Paříže do Moskvy. Dálkové vlaky, které dosud jezdily přes nádraží Berlin Zoologischer Garten, budou nově jezdit před hlavní nádraží. Náklady na výstavbu se pohybují kolem 800 milionů eur.
27. května – sobota
Flag of Indonesia.svg Zemětřesení na Jávě o síle 6,2 stupně Richterovy stupnice postihlo bývalé indonéské hlavní město Yogyakarta a jeho okolí a vyžádalo si kolem než 5 700 mrtvých a přes 20 000 zraněných. Dalším velmi silně zasaženým městem je Bantul.
29. května – pondělí
Flag of the Czech Republic.svg Branně-bezpečnostní výbor Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky jednal o zprávě šéfa Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Jana Kubice, že organizovaný zločin prorostl do státní správy a že policejní prezidium, ministerstvo vnitra a předseda vlády Jiří Paroubek omezovali činnost ÚOOZ. Premiér Paroubek to označil na mimořádné tiskové konferenci za spiknutí s cílem zamezit jemu a ČSSD ve volebním úspěchu.
30. května – úterý
Flag of the Czech Republic.svgFlag of Austria.svgFlag of Germany.svg Střední Evropu postihl náhlý návrat zimního počasí. Na horách v Rakousku, Německu i Česku sněžilo a na některých alpských silnicích byly nasazeny sněhové pluhy a sypače, popřípadě museli řidiči použít řetězy. Místy připadlo 15–20 cm nového sněhu.
31. května – středa
Flag of Lithuania.svg Ministerský předseda Litvy Algirdas Brazauskas se dnes rozhodl podat demisi, s níž odstoupí celá jeho vláda. Příčinou je rozhodnutí největší vládní strany, Strany práce, tuto vládu opustit.
Flag of the Czech Republic.svg V kladenské nemocnici zemřel herec Boris Rösner (* 25. ledna 1951). Podlehl závažnému onkologickému onemocnění plic.

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of Yugoslavia (1992–2003); Flag of Serbia and Montenegro (2003–2006).svg
Flag of Serbia and Montenegro, was adopted on 27 April 1992, as flag of Federal Republic of Yugoslavia (1992-2003).
Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Flag of Fiji.svg
Autor: unknown, Licence: CC0
Flag of Finland.svg
Finská vlajka
Flag of the Vatican City.svg
Autor: NeznámýUnknown author, Licence: CC0
Flag of the Vatican City.
Flag of Thailand.svg
The national flag of Kingdom of Thailand since September 2017; there are total of 3 colours:
  • Red represents the blood spilt to protect Thailand’s independence and often more simply described as representing the nation.
  • White represents the religion of Buddhism, the predominant religion of the nation
  • Blue represents the monarchy of the nation, which is recognised as the centre of Thai hearts.
Flag of Serbia and Montenegro; Flag of Yugoslavia (1992–2003).svg
Flag of Serbia and Montenegro, was adopted on 27 April 1992, as flag of Federal Republic of Yugoslavia (1992-2003).
Flag of Tonga.svg
Autor: unknown, Licence: CC0