Kvalifikace na Mistrovství Evropy ve fotbale 2024 byla fotbalová soutěž, která začala v březnu 2023 a skončila v březnu 2024. Kvalifikace se účastnilo 53 týmů členských zemí UEFA, přičemž do závěrečného turnaje EURO 2024 z ní postoupilo 23 týmů. Přímo z kvalifikace postoupilo 20 týmů, další 3 týmy vzešly z baráže, která byla spojena s výsledky reprezentací v Lize národů UEFA2022/23.[1][2]
Losování pro rozdělení do kvalifikačních skupin proběhlo 9. října2022 ve Festhalle ve Frankfurtu.
↑Tučné znamená vítěze daného ročníku. Kurzíva označuje hostitele daného ročníku.
↑Tým Německa startoval mezi lety 1972 a 1988 jako reprezentace Spolkové republiky Německo.
↑Jedná se o první vystoupení Srbska na EURU jako samostatného národního týmu. Nicméně FIFA považuje Srbsko za nástupnický tým Jugoslávie a FR Jugoslávie, které se mezi sebou kvalifikovaly pětkrát.
Formát je podobný kvalifikaci na EURO 2020. Přímo ze skupin kvalifikace postoupilo 20 týmů na závěrečný turnaj, který hostilo Německo. 53 členů UEFA bylo rozděleno do deseti skupin: sedm skupin po pěti týmech, tři po šesti. Los kvalifikace proběhl 9. října 2022.[2] Čtyři finalisté Ligy národů 2022/23 byli rozlosováni do skupin po pěti týmech, aby se mohli zúčastnit finále Ligy národů v červnu 2023. Kvalifikace byla hrána ve formátu doma—venku, každý s každým ve dvojzápasech v březnu, červnu, září, říjnu a listopadu 2023. Vítězové a druzí ve skupině byli automaticky kvalifikováni na závěrečný turnaj.[3]
Zbylé tři týmy byly určeny v rámci baráže, která byla sehrána v březnu 2024.
Kritéria při rovnosti bodů
Pokud měly dva nebo více týmů po skončení kvalifikačních zápasů stejný počet bodů, rozhodují o pořadí následující kritéria:
vyšší počet bodů získaných ve skupině v zápasech týmů, mezi kterými se rozhoduje,
brankový rozdíl ze zápasů ve skupině v zápasech týmů, mezi kterými se rozhoduje,
vyšší počet vstřelených gólů v zápasech týmů, mezi kterými se rozhoduje,
vyšší počet vstřelených gólů v zápasech venku týmů, mezi kterými se rozhoduje.
Pokud mělo po použití 1. až 3. kritéria dva nebo více týmů stále stejné pořadí, rozhodla tato kritéria:
brankový rozdíl ve všech utkáních,
vyšší počet vstřelených gólů ve všech zápasech
vyšší počet střelených gólů ve zápasech venku ve všech skupinových zápasech,
vyšší počet vyhraných zápasů ve všech skupinových zápasech,
vyšší počet vyhraných zápasů venku ve všech skupinových zápasech,
Fair play v rámci skupinových zápasů (1 bod za žlutou kartu, 3 body za červenou kartu po dvou žlutých kartách, 3 body za přímou červenou kartu, 4 body za žlutou kartu, po které následovala přímá červená karta,
↑Zápas Belgie - Švédsko byl přerušen v poločase za stavu 1:1 poté, co byli před zápasem při teroristické střelbě v Bruselu zabiti dva švédští fanoušci; výsledek byl později potvrzen jako konečný.
Skupina G
Podrobnější informace naleznete v článku Kvalifikace na Mistrovství Evropy ve fotbale 2024 – skupina G.
Týmy, které neuspěly v kvalifikační skupinové fázi, se mohly na závěrečný turnaj kvalifikovat prostřednictvím baráže. Ligám A, B a C Ligy národů UEFA bylo přiděleno jedno ze tří zbývajících míst na závěrečném turnaji. Čtyři týmy z každé ligy, které se nekvalifikovaly na finálový turnaj Mistrovství Evropy, se utkaly v baráži své ligy. Místa v baráži byla nejprve přidělena vítězi každé skupiny Ligy národů, a pokud se některý z vítězů skupiny již kvalifikoval do finále mistrovství Evropy, pak dalšímu nejlépe umístěnému týmu z dané ligy.[4]
Dvanáct týmů, které se utkaly v baráži, byly vybrány na základě celkového pořadí v Lize národů podle těchto kritérií:
Ligy A, B a C vytvořila postupovou skupinu se čtyřmi nejlépe umístěnými týmy, které se ještě nekvalifikovaly.
Pokud má některá z těchto lig méně než čtyři nekvalifikované týmy, obsadila místa nejprve nejlepší ze skupiny z ligy D (pokud se již nekvalifikoval) a poté další týmy podle pořadí.
Vítězové skupin z lig B a C se nemohou utkat s týmy z vyšších lig.
Los baráže se uskutečnil 23. listopadu 2023 v sídle UEFA ve švýcarském Nyonu.[5][6][7]
Los se skládal ze dvou částí: nejprve se pro týmy, které nevyhrály svou skupinu v Lize národů, losovalo, do jakého kvalifikačního pavouka budou zařazeni. To bylo způsobeno faktem, že Liga národů A neměla dostatečný počet 4 týmů pro vytvoření kvalifikačního pavouka. Druhou částí losu bylo určení domácích týmů pro jednotlivá semifinále a finále.[8]
Vzhledem ke specifičnosti tohoto losu, kdy je jeho průběh závislý na tom, jaké týmy se v losování ocitnou, mohl se los uskutečnit až po odehrání všech zápasů skupinové fáze.[9] Pro los nebylo nutné žádné omezení, protože žádný z možných zápasů UEFA nevede na svém seznamu zápasů, které nemohou být nalosovány z politických důvodů.[pozn 1] Dle vybraných 12 týmů, které postoupily do baráže, byly vytvořeny jednotlivé kvalifikační play-off, nejprve od Ligy C až po Ligu A::[10][11]
Vzhledem k tomu, že z Ligy C byly 4 týmy, které mohly vytvořit kvalifikační play-off (3 vítězové skupin a jeden nevítězný tým), byly všechny týmy umístěny do kvalifikačního play-off Ligy C.
Z Ligy B postoupilo do baráže 5 týmů (dva vítězové skupin a tři nevítězné týmy); dva vítězové skupin byli umístěni do kvalifikačního play-off Ligy B a los určil, které dva ze zbývajících týmů budou umístěny také do Ligy B.
Z Ligy A postoupily do baráže dvě mužstva (oba týmy byly nevítězné ve svých skupinách); obě mužstva byla umístěna do Ligy A a k nim byl přiřazen nejlepší tým z Ligy D a také zbylý účastník Ligy B.
Týmy Ligy B, kterých se týkal los o to, zda budou umístěny do kvalifikačního play-off Ligy B (2 týmy) nebo Ligy A (1 tým). Dle pořadí v Lize národů se jednalo o tyto týmy:
Dva týmy, které byly nalosovány do play-off Ligy B, zaujaly místo na pozicích B3 a B4 dle svého umístění v Lize národů. Zbylý tým, nalosovaný do play-off Ligy A, zaujal pozici A3.
Jednotlivá kvalifikační play-offs s účastníky jsou rozlosována takto:
↑Omezení by platila v případě zápasů Arménie-Ázerbájdžán, Bělorusko-Ukrajina, Gibraltar-Španělsko, Bosna a Hercegovina-Kosovo, Srbsko-Kosovo.
Odkazy
Reference
↑ Euro 2024: All you need to know. UEFA.com. Union of European Football Associations, 12 July 2021. Dostupné online [cit. 27 September 2021]. (anglicky)Je zde použita šablona {{Cite news}} označená jako k „pouze dočasnému použití“.
↑ ab UEFA Euro 2024 qualifying group stage draw to be staged in Frankfurt in 2022. UEFA.com. Union of European Football Associations, 7 October 2021. Dostupné online [cit. 7 October 2021]. (anglicky)Je zde použita šablona {{Cite news}} označená jako k „pouze dočasnému použití“.
↑UEFA EURO 2024 qualifying: All you need to know [online]. Union of European Football Associations, 27 September 2022 [cit. 2022-09-28]. Dostupné online. (anglicky)Je zde použita šablona {{Cite web}} označená jako k „pouze dočasnému použití“.
↑EURO 2024 play-offs: How they work [online]. Union of European Football Associations, 27 September 2022 [cit. 2022-09-28]. Dostupné online. (anglicky)Je zde použita šablona {{Cite web}} označená jako k „pouze dočasnému použití“.
↑UEFA EURO 2024 play-off draw [online]. Union of European Football Associations [cit. 2023-11-23]. Dostupné online. (anglicky)Je zde použita šablona {{Cite web}} označená jako k „pouze dočasnému použití“.
↑UEFA EURO 2024 play-off draw: All you need to know [online]. Union of European Football Associations, 1 October 2023 [cit. 2023-11-18]. Dostupné online. (anglicky)Je zde použita šablona {{Cite web}} označená jako k „pouze dočasnému použití“.
↑EURO 2024 play-off draw: Wales vs Finland, Israel vs Iceland, Bosnia-Herzegovina vs Ukraine [online]. Union of European Football Associations, 23 November 2023 [cit. 2023-11-23]. Dostupné online. (anglicky)Je zde použita šablona {{Cite web}} označená jako k „pouze dočasnému použití“.
↑European Qualifiers 2022-24 – Play-off draw procedure (Executive Committee version) [online]. Union of European Football Associations, 28 June 2023 [cit. 2023-11-18]. Dostupné online. (anglicky)Je zde použita šablona {{Cite web}} označená jako k „pouze dočasnému použití“.
↑European Qualifiers 2022-24 – Play-off draw procedure (Final version) [online]. Union of European Football Associations, 22 November 2023 [cit. 2023-11-23]. Dostupné online. (anglicky)Je zde použita šablona {{Cite web}} označená jako k „pouze dočasnému použití“.
↑EURO 2024 play-offs: How they work [online]. Union of European Football Associations, 27 September 2022 [cit. 2022-09-28]. Dostupné online. (anglicky)Je zde použita šablona {{Cite web}} označená jako k „pouze dočasnému použití“.
↑European Qualifiers: How the play-offs are shaping up [online]. Union of European Football Associations, 16 November 2023 [cit. 2023-11-18]. Dostupné online. (anglicky)Je zde použita šablona {{Cite web}} označená jako k „pouze dočasnému použití“.
This is the national flag of Belgium, according to the Official Guide to Belgian Protocol. It has a 13:15 aspect ratio, though it is rarely seen in this ratio.
Its colours are defined as Pantone black, Pantone yellow 115, and Pantone red 032; also given as CMYK 0,0,0,100; 0,8.5,79,0; and 0,94,87,0.
Flag of Portugal (alternate).svg Flag of Portugal, created by Columbano Bordalo Pinheiro (1857-1929), officially adopted by Portuguese government in June 30th 1911 (in use since about November 1910).
Flag of the Czech Republic.svg Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto:
„Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Flag of Ireland.svg Zelený pruh má znázorňovat většinové katolické obyvatelsto Irska, oranžový pruh reprezentuje protestantskou menšinu a bílý pruh uprostřed znázorňuje mír a harmonii mezi nimi.
Ulster Banner.svg Ulster Banner is a heraldic banner taken from the former coat of arms of Northern Ireland. It was used by the Northern Ireland government in 1953-1973 with Edwardian crown since coronation of Queen Elizabeth II, based earlier design with Tudor Crown from 1924. Otherwise known as the Ulster Flag, Red Hand of Ulster Flag, Red Hand Flag.
Flag of Northern Ireland (1953–1972).svg Ulster Banner is a heraldic banner taken from the former coat of arms of Northern Ireland. It was used by the Northern Ireland government in 1953-1973 with Edwardian crown since coronation of Queen Elizabeth II, based earlier design with Tudor Crown from 1924. Otherwise known as the Ulster Flag, Red Hand of Ulster Flag, Red Hand Flag.