Láodameia

Láodameia (starořecky Λαοδάμεια, latinsky Laodamia) je v řecké mytologii jméno nejméně tří ženských postav.

Láodameia - manželka Thyestova

Vstoupila do krutých mykénských událostí, které přetrvaly několik generací. Krutostmi proslul král Pelops, pokračovali v nich jeho synové Átreus a Thyestés. Právě Thyestovou manželkou se stala tato Láodameia.

Rodová nenávist vedla až k tomu, že oba bratři vykonali pomstu prostřednictvím synů toho druhého tak, že své synovce vychovali jako své vlastní syny a použili je jako vrahy vlastních otců. Vražda Átrea vlastním synem Thyestovi nevyšla. Za to Átreus vymyslel krutou pomstu: licoměrně pozval svého bratra do Mykén a na hostině mu předložil maso ze zabitých Thyestových synů. Otřesený Thyestés vyhledal v cizině Átreova syna Aigistha, připravil ho na návrat domů a vraždu otce. Vražda byla vykonána a krvavá historie rodu ukončena.

Láodameia - manželka Prótesiláa

Prótesiláos byl podle mýtů prvním Řekem, který vstoupil na trojský břeh a podle dávné věštby byl také v této válce zabit jako první.

Láodameia ze zármutku z manželovy smrti si prý vyrobila jeho sochu a hovořívala k ní. Bohové s vdovou soucítili, proto na jejich pokyn bůh Hermés přivedl mrtvého z podsvětí. Když se s ním však Láodameia musela znovu definitivně rozloučit, žalem spáchala sebevraždu.

Láodameia - dcera Bellerofonta

O této Láodamei se z mýtů ví, že byla dcerou hrdiny Bellerofonta. Stala se milenkou nejvyššího boha Dia a porodila mu syna Sarpédona, který se později stal hrdinou trojské války jako spojenec Tróje a bojoval v čele vojska Lyčanů.

Literatura

  • Slovník antické kultury, nakl. Svoboda, Praha, 1974
  • Vojtěch Zamarovský, Bohové a hrdinové antických bájí
  • Graves, Robert, Řecké mýty, 2004, ISBN 80-7309-153-4
  • Houtzager, Guus, Encyklopedie řecké mytologie, ISBN 80-7234-287-8
  • Löwe, Gerhard, Stoll, Heinrich Alexander, ABC Antiky
  • Fink, Gerhard, Kdo je kdo v antické mytologii, 2004, ISBN 80-7218-992-1
  • Neškudla, Bořek, Encyklopedie řeckých bohů a mýtů, 2003, ISBN 80-7277-125-6