Lávová jehla

300 m vysoká jehla, sopka Mont Pelée (1903).

Lávová jehla je vertikální struktura z pevné lávy, která je tlakem spodního magmatu vytlačovaná ze sopečného jícnu. Může být tvořena viskózní lávou nebo magmatem, jež utuhlo těsně předtím než bylo vytlačeno na zemský povrch. Lávové jehly jsou vzácné, jelikož procesy jejich tvorby vyžadují zvláštní podmínky.

Příklady

  • Mount St. Helens: roku 1983 se ve vulkánu zformovala jehla o výšce 30 m, než se po dvou týdnech zhroutila. Další se objevila v roce 2005 a vydržela 5 měsíců. Tentýž rok započal růst třetí struktury a trval až do konce následujícího roku.

Galerie

Odkazy

Reference

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Lava spine na anglické Wikipedii a Aiguille de lave na francouzské Wikipedii.


Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Mount Pelee YORYM-TA0152.jpg
Autor: , Licence: CC BY-SA 3.0
The lava spine of Mont Pelee photographed by the French volcanologist Antoine Lacroix. Supplied to Tempest Anderson by the British geologist R.H. Rostall. Note the striations formed on the spine as the lava was extruded, like very viscous toothpaste, from the volcanic vent, and the screes of crumbled breccia.
Mount Pelee YORYM-TA0151.jpg
Autor: , Licence: CC BY-SA 3.0
The lava spine of Mt. Pelee which arose from the central crater at a later stage of the 1902 eruptions. Steam emission. Note the smooth right-hand side of the spine, and the jagged left-hand side. The spine is arising from the hot, block covered dome.
Soufriere Hills Lava Dome Spire1.jpg
Autor: J05hV1ad, Licence: CC BY-SA 4.0
A Spire Comprised of lava that has formed on the Soufriere Hills Volcano In 1997