Lávové jezero
Lávové jezero je deprese na povrchu tělesa, která je vyplněná lávou, většinou bazaltického složení. Jezero může vzniknout v místě výstupu lávy na povrch, kde vyplní sopečný kráter[1] či kalderu, nebo může lávovým proudem být láva transportována na jiné místo a tam zastavena morfologickou překážkou, za kterou dojde k nahromadění a vzniku jezera. Málo viskózní láva se během svého pohybu chová jako kapalina, která poměrně snadno teče a která kopíruje spádnice terénu.
V současnosti se na Zemi nachází pouze pět dlouhodobějších lávových jezer. Jsou to:[2]
- Erta Ale v Etiopii
- Mount Erebus v Antarktidě
- Kilauea na Havaji
- Nyiragongo v Demokratické republice Kongo
- Ambrym ve Vanuatu
Reference
- ↑ Geology.cz - Láva [online]. [cit. 2009-06-13]. Dostupné online.
- ↑ On the Volcanoes of the World Episode 1: The Horn of Africa http://science.discovery.com/tv-schedules/series.html?paid=48.15734.125515.36287.x Archivováno 14. 3. 2012 na Wayback Machine
Externí odkazy
- Obrázky, zvuky či videa k tématu lávové jezero na Wikimedia Commons
Média použitá na této stránce
The Kupaianaha lava pond in December 1986. Cracks zigzag across the thin crust on the pond revealing the molten rock below. The entrance to the lava tube that carried lava toward the sea is at the end of the long neck on the pond. The circular part of the pond is about 100 m in diameter. (https://hvo.wr.usgs.gov/gallery/kilauea/erupt/2553005_caption.html)