Léštnice

Léštnice
Lokalita
Charakterzaniklá vesnice
ObecSlavonice
OkresJindřichův Hradec
KrajJihočeský kraj
Historická zeměMorava
StátČeskoČesko Česko
Zeměpisné souřadnice
Základní informace
Katastrální územíLéštnice (1,388 km²)
Nadmořská výška555 m n. m.
PSČ378 81
Léštnice
Další údaje
Kód ZSJ198528
Zaniklé obce.cz1998
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Jak číst infobox Zdroje k infoboxu a českým sídlům.
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Léštnice (uváděna též pod názvy Leštnice či Lešťnice,[1] německy Lexnitz) je zaniklá moravská vesnice a název katastrálního území, jež je součástí území města Slavonice. Vesnice existovala do poloviny 20. století u styku hranic Čech, Moravy a Dolních Rakous a byla zbořena roku 1951 po svém začlenění do hraničního pásma. Jedná se o západní ze dvou moravských vesnic, zbořených po svém začlenění do tohoto pásma – druhou vesnicí byly Ječmeniště.

Poloha a správní členění

Vesnice ležela 4 km jihozápadně od Slavonic, jejichž exklávou byla minimálně do roku 1948. Podle mapy Jihlavského kraje[2], z roku 1957, však Léštnice byla po roce 1948 od Slavonic oddělena a připojena k Maříži, s níž pak byla nakonec opětovně připojena ke Slavonicím. Vesnice spadala pod farnost ve Starém Městě pod Landštejnem a školu v Maříži. V Léštnici bývalo přes 10 stavení uspořádaných kolem návsi s malým rybníčkem. Dnes lze pouze rozeznat cestu směrem na Trojmezí u Slavonic, hráz rybníčku a několik propadlých sklepů. Přes území dnes vedou turistické cesty ze sousední Maříže do Rakouska nebo na Trojmezí a dále do Čech. Z necelých 139 ha obce dnes tvoří skoro 63 ha les a 67 ha je využíváno zemědělsky, zbylých 9 ha je bývalá ves a cesty.

Historie

První zmínka o vsi pochází z roku 1399. Zachariáš z Hradce v roce 1580 získal vesnici v dražbě a daroval ji nemocnici ve Slavonicích. Následně byla obec v roce 1761 společně s Kadolcem a Pečí odkoupena za cenu 6 000 zlatých radními ze Slavonic. Do konce 18. století stálo v obci 15 domů. V roce 1921 to bylo již pouze 12 domů s 50 obyvateli, z toho 38 německy mluvících.[3] V roce 1945 bylo veškeré německé obyvatelstvo odsunuto a uchýlilo se převážně do nedalekého Rakouska, kde od roku 1955 existuje vesnička v blízkosti Dobersbergu, která nese jméno Lexnitz. Do vesnice se nastěhovalo v rámci osídlování pohraničí několik českých rodin. Jelikož Léštnice ležela přímo na hranici s Rakouskem, bylo komunistickým režimem rozhodnuto, že bude ves zařazena do tzv. Zakázaného pohraničního pásma a dojde k jejímu zániku. Po šesti letech (tj. v roce 1951) se české obyvatelstvo muselo vystěhovat a ves byla zbořena.

Zajímavosti

Léštnice se moha ve své době pochlubit nejstarší dřevěnou kaplí na Moravě. Kaplička byla pokryta šindelem a na věžičce, ve kterém dříve visel zvon, měla lucernu. Sakrální stavby tohoto typu byly na našem území jedinečné a kaple byla vedena jako památkově chráněná.[4]

Odkazy

Reference

  1. Historický lexikon obcí České republiky - 1869–2011, Český statistický úřad
  2. Mapa Jihlavského kraje z roku 1957
  3. TIRAY, Jan. Vlastivěda moravská, Slavonický okres. Brno: Muzejní spolek, 1926. 268 s. S. 94. 
  4. Südmähren (německy)

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Czech Republic adm location map.svg
(c) Karte: NordNordWest, Lizenz: Creative Commons by-sa-3.0 de
Location map of the Czech Republic
Information-silk.svg
Autor: , Licence: CC BY 2.5
A tiny blue 'i' information icon converted from the Silk icon set at famfamfam.com
Lestnice cesta.jpg
Autor: Dario (z) dacicko.cz, Licence: CC BY-SA 4.0
Léštnice, zaniklá ves