Líbáš jako Bůh

Líbáš jako Bůh
Původní názevLíbáš jako Bůh
Země původuČeskoČesko Česko
Jazykčeština
Délka115 min.
Žánrkomedie
Scénář a režieMarie Poledňáková
Obsazení a filmový štáb
Hlavní roleJiří Bartoška
Kamila Magálová
Oldřich Kaiser
Eva Holubová
ProdukceJan Bradáč
Svatka Peschková
HudbaPetr Malásek
KameraMartin Duba
StřihAdam Dvořák
Výroba a distribuce
Premiéra12. února 2009
DistribuceFalcon, 2009
Rozpočet35 mil. Kč
Tržby90 mil. Kč (za rok 2009)
Líbáš jako Bůh na FPČSFDFDbIMDb
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Líbáš jako Bůh je česká filmová komedie režisérky Marie Poledňákové z roku 2009, vyprávějící s humorem a nadhledem o problémech s láskou ve všech generacích jedné rodiny. V roce 2009 byla v České republice nejnavštěvovanějším filmem.[1]

Děj

Hrdinkou filmu je atraktivní žena středního věku Helena Altmanová, profesorka francouzštiny na gymnáziu. Bydlí v domě s bývalým manželem Karlem, který je úspěšný spisovatel. Karel stále odkládá majetkové vyrovnání s Helenou, jako by si myslel, že se k sobě třeba ještě vrátí.

Jednoho dne, když Helenina snacha rodí na ulici, seznámí se Helena s doktorem záchranné služby Františkem a zamilují se do sebe. Helena s Karlem mají syna Adama (který podvádí manželku Belu) a vnuky Sebastiána a Maxíka. Helena má sestru Kristýnu, která ovdověla. Helenina matka jí a Kristýně oznámí, že se ve svém věku zamilovala do Arnošta, se kterým údajně chodí na kurz angličtiny. Helena se trápí, protože František má manželku Bohunku a ta se ho nehodlá vzdát. Kvůli ní zrušil František i výlet do Paříže, kam měl s Helenou letět. Helena způsobí trapas, když omylem odešle kolegům milostnou SMS určenou Františkovi.

Bela přišla na to, že manžel Adam má v Plzni milenku Emu. Adam se ospravedlňuje tím, že se na mateřské dovolené se dvěma dětmi nudí, zatímco Bela pokračuje v profesionální herecké kariéře.

Helena Františkovi odpustí, stráví spolu romantický večer v hotelu.

Bohunka předstírá, že odletěla za dcerami do Anglie, přičemž si tato energická podnikatelka zjistí podrobnosti o manželově přítelkyni. Vetře se do Heleniny blízkosti, předstírá, že je její dávná spolužačka. Na Velikonoce zinscenuje návštěvu “bývalé spolužačky” na Karlově chatě na Smržovce, kam přijede i s Františkem (i zde ho oslovuje Bambulko) a kde schválně otravuje celou rodinu. Milenci předstírají, že spolu nic nemají.

Helena se v duchu rozhodne vztah s Františkem ukončit. František Bohunce přizná vztah s Helenou. Dva měsíce se Heleně vyhýbá, nepíše a nevolá. Jednoho rána se však objeví u jejích dveří a omluví se jí. Chce známost ukončit, protože situaci nezvládá, vadí mu jeho věk. Zkolabuje, ale v nemocnici jeho kolega-doktor konstatuje, že jde o kolaps ze stresu nebo o zlomené srdce. (Nebo se trochu přežral.)

Karel s mírnou nadsázkou požádá Helenu znovu o ruku. Helena odmítá, protože její srdce patří jen Františkovi. Rozvedení manželé zůstanou přáteli.

O sedm měsíců později: Bela zůstala místo Adama doma s dětmi a manželská krize skončila. František se rozvedl, ale bydlí stále u Bohunky. Stal se kamarádem Karla i exmanželky Bohunky, kterou vzala na milost i Helena. Karel dopsal román inspirovaný peripetiemi jejich vztahů.

Vánoce chce František strávit s Helenou v soukromí na Smržovce, ale přijede tam celá rodina včetně Bohunky. Kristýna sestře Heleně svěří, že se zamilovala. Její vyvolený prý líbá jako Bůh.

Tvůrci

Obsazení

Kamila MagálováHelena
Jiří BartoškaKarel
Eva HolubováBohunka
Oldřich KaiserFrantišek
Nela BoudováKristýna (sestra Heleny)
Roman VojtekAdam
Martha IssováBela (Adamova žena)
Jaroslava AdamováAlžběta
Arnošt LustigArnošt
Filip AntonioBastík

Další: Roman Štolpa, Dana Morávková

Hlášky

  • Víte, co miluju na týhle rodině? Tu rozmanitost. Každej den mě nasere někdo jinej. (Kristýna)

Odkazy

Reference

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“