Lü Ťi

Lü Ťi
Jiná jménaLü Tching-čen, Le-jü
Narozeníasi 1440
Ning-po, Če-ťiang
Úmrtíasi 1505
Zeměříše Ming
Povolánímalíř
OvlivněnýPien Ťing-čao, Ma Jüan a Sia Kuej; Lin Liang
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.
Lü Ťi je čínské jméno, v němž je příjmení.

Lü Ťi (čínsky pchin-jinem Lǚ Jì, znaky zjednodušené 吕纪, tradiční 呂紀; 1440?[1]1505?[1]) byl čínský malíř mingské éry. Vynikal obrazy žánru „květin a ptáků“.

Jména

Lü Ťi používal zdvořilostní jméno Tching-čen (čínsky pchin-jinem Tíngzhèn, znaky 廷振) a pseudonym Le-jü (čínsky pchin-jinem Lèyú, znaky zjednodušené 乐愚, tradiční 樂愚).

Život a dílo

Kasie, chryzantéma a horští ptáci. Lü Ťi, Palácové muzeum, Peking.

Narodil se v Ning-po v provincii Če-ťiang.[2] Jak je pro mingské umělce typické, přesné datum narození i úmrtí je neznámé. Podobně jako Lin Liang získal uznání nejprve v rodném městě jako mistr žánrů „květin a ptáků“ a „paláců a besídek“. Za vlády císaře Chung-č’ (1488–1505) byl vyzván ke službě v císařském paláci, kde, zatímco tvořil svá díla, formálně zodpovídal za císařské oděvy. Stejně jako Lin Liang, dospěl až k velitelské hodnosti v císařské gardě. Horlivě dodržoval dvorská pravidla a rituály, čímž si získal a udržel dobré vztahy s úředníky. A nejen si nimi, císař si ho stále vysoce cenil.

Bílá volavka, orel a padající lotosové květy. Lü Ťi, Palácové muzeum, Peking.

Obrazy květů a ptáků Lü Ťiho patří do dvou kategorií. První zahrnuje práce vytvořené detailním stylem, jasnými barvami a přesnými konturami malovanými černou tuší. tento styl se naučil u Pien Ťing-čaoa. Příkladem jsou Kasie, chryzantéma a horští ptáci, Kamélie a stříbřitý bažant nebo Podzimní ibišek a volavky. V obrazech tohoto typu je znát silný vliv mistrů období Jižní Sung Ma Jüana a Sia Kueje jak v kompozici, tak v zobrazení stromů a skal v pozadí. Postupně si vypracoval vlastní styl, kterým široce ovlivnil malíře žánru květů a ptáků jak u dvora tak i mimo metropoli. Tento styl je obvykle považován za mingský akademický styl malby květů a ptáků.

Podzimní ibišek a volavky. Lü Ťi, Národní palácové muzeum, Tchaj-pej.

Úplně jiný způsob malby převzal od Lin Lianga – styl kresby „volnou ruku“, který byl používán v černobílých kresbách. Lü Ťiho úspěchy v tomto směru nebyly menší než Lin Liangovy. Typickým obrazem tohoto stylu je Bílá volavka, orel a padající lotosové květy. Obraz ukazuje zábavnou scénu: přílet orla, který narušil klid lotosového rybníka v podzimní den. Mávnutí orlích křídel, panický shon ptáků, třtiny vlající ve větru a podzimní uvadající lotosové květy jsou vystiženy s udivující věrností. Obrazy inspirované přírodními scénami lze sledovat do období Severní Sung, k takovým umělcům jako byl Cchuej Paj.

Je považován za předního umělce v žánru „květin a ptáků“, schopného syntetizovat a shrnout tvůrčí úspěchy svých předchůdců.

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Люй Цзи na ruské Wikipedii.

  1. a b LITTLE, Stephen; EICHMAN, Shawn, a kol. Taoism and the arts of China. Berkeley: The Art Institute of Chicago; University of California Press, 2000. Dostupné online. ISBN 0-520-22784-0. S. 269. 
  2. Lu Ji Brief Biography [online]. [cit. 2010-11-15]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2011-05-20. 

Literatura

  • VINOGRADOVOVÁ, Naděžda Anatoljevna. «Цветы и птицы» в живописи Китая.. Moskva: Belyj gorod, 2009. ISBN 9785-7793-1620-0. 
  • BARNHART, Richard, a kol. Three Thousand Years of Chinese Painting. 1. vyd. New Haven: Yale University Press, 1997. 416 s. Dostupné online. ISBN 0300070136. 

Externí odkazy

  • Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Lü Ťi na Wikimedia Commons
  • China Online Museum. Ma Yuan – Song dynasty [online]. China Online Museum [cit. 2012-10-26]. Životopis a galerie obrazů Lü Ťiho. Dostupné online. (anglicky) 
  • National Palace Museum. Marvelous Attainments of Creation: The Paintings of Lü Ji [online]. Taipei: National Palace Museum [cit. 2014-01-09]. Životopis Lü Ťiho. Dostupné online. (anglicky) 

Média použitá na této stránce

Lü Ji.Birds in Osmanthus and Chrysanthemum 190x106cm.Palace Museum, Beijing.jpg
Lü Ji, Birds in Osmanthus and Chrysanthemum, 190x106cm, Palace Museum, Beijing.
Lü Ji Egret, Eagle, and the falling Lotus Flowers. 190x105,2cm. Palace Museum Beijing.jpg
Lü Ji, Egret, Eagle, and the falling Lotus Flowers, 190x105,2cm, Palace Museum, Beijing.