Lýkie a Pamfýlie

Provincie Lýkia a Pamfýlie okolo roku 125
Amfiteátr v Aspendu

Lýkie a Pamfýlie, latinsky Lycia et Pamphylia, řecky Λυκίας καὶ Παμφυλίας, byla provincie Římské říše. Založena byla roku 74, zanikla patrně ve 4. století. Vznikla na historických územích Lýkie a Pamfýlie na jihu Malé Asie (dnešní Turecko). Založil ji císař Vespasianus. Spojil přitom provincii Lýkie, kterou roku 43 založil císař Claudius, a připojil k ní část území do té doby patřící k provincii Galacie. Hranice vytyčil s ohledem na geografické a ekonomické faktory, cílem bylo mj. zahrnout do provincie celá povodí řek Xanthus, Cestrus (Aksu) a Eurymedon (Köprüçay). Hadrián nebo Antoninus Pius připojil k provincii Pisidii. Původně byla císařskou provincií, Marcus Aurelius z ní roku 135 učinil provincii senátorskou. Během správních reforem císaře Diokleciána (okolo roku 295) byly Lýkie a Pamfýlie přejmenována na provincii Pamfýlie. Roku 325 byla znovu rozdělena na dvě samostatné provincie, Lýkii a Pamfýlii, čímž zanikla. Historické prameny si v této věci ovšem poněkud protiřečí, neboť Polemius Silvius ještě v 5. století hovoří o jednotné provincii Lýkie a Pamfýlie v tehdejší Byzanci, tedy východní části původní Římské říše.

Hlavním městem byla Attalia (dnešní turecká Antalya). Nejdůležitějším městem v regionu byla však Patara, u ústí řeky Xanthos. Důležitými centry byly také Side a Myra na pobřeží, Seleukia ve vnitrozemí, Oenoanda, Tlos a Termessos na náhorní plošině Milyás a Sagalassos v Pisidii. V Pamfýlii to byla především města Aspendos, kde se dochoval monumentální amfiteátr v takřka neporušeném stavu, a Perge.

V roce 129 navštívil císař Hadrián Lykii a nechal postavit dvě sýpky v přístavech měst Myra a Patara, kde bylo shromažďováno a skladováno obilí z celé provincie. Tato infrastruktura zůstala funkční až do 4. století. V roce 141 otřáslo oblastí silné zemětřesení, které způsobilo zkázu většiny měst. Opramoas z Rodiapole, často označovaný za nejbohatšího muže Malé Asie, ze soukromých peněz investoval obrovské částky do obnovy těchto měst.

V 7. století území obsadili Arabové, pro Byzanc jej v roce 965 znovu získal Nikeforos II.

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Licia e Panfilia na italské Wikipedii.

Média použitá na této stránce

Roman Empire - Lycia et Pamphylia (125 AD).svg
Autor: Milenioscuro, Licence: CC BY-SA 4.0
Locator map of the Lycia et Pamphylia province in the Roman Empire (125). Extracted from File:Roman Empire 125 political map.svg
J22 137 Theater Aspendos.jpg
Autor: Falk2, Licence: CC BY-SA 4.0
Blick in den Zuschauerraum von Norden, das Bühnenhaus liegt auf der Westseite. Das Theater ist in besonders gutem Zustand, weil es immer genutzt und damit auch unterhalten wurde. Die Seldschuken richteten in der Anlage eine Karawanserei ein.

Der Zwischengang auf etwa der Mitte der Ränge (griechisch diázoma, latein praecinctiones oder balteus) dient(e) der besseren Verteilung der Besucher.

Seit etwa 2010 wird das Theater nicht mehr für Theater- und Konzertaufführungen genutzt, weil insbesondere die Bassvibrationen, die die Konstrukteure nicht vorhersehen konnten, zu Schäden an der Bausubstanz geführt hatten.