LSK Lomnice nad Popelkou

Skokanské můstky v roce 1958
Skokanské můstky v roce 2020

Lyžařský sportovní klub Lomnice nad Popelkou byl založen roku 1925. Klub je zaměřen na skoky na lyžích, běh na lyžích a spojení těchto dvou sportů a to severskou kombinaci.

Historie

MOŽNÉ PORUŠENÍ AUTORSKÝCH PRÁV

©

Část obsahu této stránky, přístupná nyní pouze v její historii, byla odstraněna kvůli podezření z porušení autorských práv, neboť se nápadně podobá textu z:

http://www.lsklomnice.cz/historie-mnu/83-historieklubu
Tato stránka je proto nyní zapsána na Wikipedie:Porušení práv. Odstraněný text bez vysvětlení neobnovujte. Pokud jste autorem materiálu a souhlasíte s podmínkami naší licence GFDL a licence CC-BY-SA 3.0, pošlete prosím souhlas e-mailem dle pokynů na Nápověda:Svolení autora nebo na internetové stránce, ze které text pochází, uveďte jeho licencování dle GFDL a CC-BY-SA 3.0. Pokud se nepodaří původ textu ověřit, bude po týdnu posouzeno jeho odstranění. Jestliže si nevíte rady, navštivte prosím stránku Wikipedie:Potřebuji pomoc.
Pro vkladatele šablony:
Najděte autora a vložte mu na diskusní stránku:
{{subst:copyvio autor|LSK Lomnice nad Popelkou|2=http://www.lsklomnice.cz/historie-mnu/83-historieklubu}} --~~~~
případně použijte pro nové přispěvatele:
{{subst:copyvio nováček|LSK Lomnice nad Popelkou|2=http://www.lsklomnice.cz/historie-mnu/83-historieklubu}} --~~~~
a vložte sem:
* [[LSK Lomnice nad Popelkou]] z [http://www.lsklomnice.cz/historie-mnu/83-historieklubu] --~~~~

V šedesátých letech vyrůstá nová generace závodníků a to Karel Kodejška, jiří Bergr, Jitka Císařová, Petr Votoček, Jan Boukal a mnoho dalších. V roce 1966 je z bezpečnostních důvodů zbourána dřevěná konstrukce můstku K 54, Což poznamená rozvoj mládežnické základny, ale i tak se objevují nové talenty – skokané Jan Šidlichovský nebo Zdeněk Ševčík, výborný sdružinář Petr Kuhn a z běžců například ruda Kipiel, Věra a Vlaďka Soukupovi, Dáša Čermáková či Dana Turková. V roce 1969 také oddíl zahajuje své pravidelné letní soustředění v rekračním středisku Technolenu v Holanech.

V roce 1971 se začíná opět skákat na rekonstruovaném můstku K 68. Začíná také období výtazných výsledků Karla Kodejšky, na ZOH v Sapporu v roce 1972 se umisťuje na výborném 7 místě. O rok později získává na MS světa v letech na lyžích v Oberstdorfu bronzovou medaili. Oddíl v Popelkách staví pro posílení ekonomiky také lyžařský vlek se sjezdovým svahem. Roku 1975 se stal pro oddíl významným mezníkem i díky Karlu Kodejškovi, ketrý se stává mistrem světa v letech na lyžích v rakouském Kulmu. V červnu téhož roku je zahájena přestavba můstku K 67 na K 70 a přestavba můstku K 30 na K 43 na můstky je také položena umělá hmota. Slavnostní otevření se za účasti československé reprezentace koná 24. října. Tímto také vzniká tradice „Velké ceny města Lomnice nad Popelkou“ ve skoku na lyžích. V roce 1976 se výrazně prosazovat v závodě sdruženém Vladimír Vedral. Na mistrovství ČSSR získává juniorský titul, následně pak na mistrovství světa juniorů získává stříbrnou medaili.

V klubu vyrůstá další závodnická generace a to Jan Spratek, Dan Bernat, Tomáš Portyk, Franta Máka, Jarda Šimek, slávek Kubíček, Leoš Baroch, z mladých pak bratři Láskové, Jarda Klobouček či Libor Sudek, mezi běžci Jana Kordíková nebo Dita Bernatová. Před dokončením je v té době stavba restaurace s posilovnou a elektrokotelnou. Spolu s ubytovacími chatkami postavenými v letech 1976–77 a lyžařskými můstky s umělou hmotou se tak lomnický areál stává jedním z nejmodernějších center pro skok na lyžích nejen v ČSSR ale i v Evropě.

N své výroční schůzi 18. prosince 1990 vyhlašují lyžaři osamostatnění a založení právního subjektu s názvem Lyžařský sportovní klub Lomnice nad Popelkou. V roce 1991 se začíná psát pěti letá historie „Jasper Cupu“. V oddíle se objevuje nová generace – Jan Matura, Petr Šmejc, Lukáš Heřmanský, Pavel Štejfa, Zdeněk Máka, Martin Břečka, Jakub Vaňouček, Patrik Chlum, Petr Hlubuček, z běžců například Marcela Štrojsová, Zuzka Bičíková, Jarda Soukup nebo Petr Vedral.

Na začátku 21 století se na úspěšná sportovní léta připravuje další generace, v níž jsou: Roman Koudelka, Tomáš Matura, Michal Vlášek, Lukáš Samohýl, Čestmír Kožíšek, Radka Votočková, Aneta Pražáková, Lucka Vlášková, Jana Kožíšková, Markéta Šádková, Majka Tomšová či Lucka Vedralová. Tito závodníci pak během deseti dalších let vybojují pro lomnické lyžování stovku mistrovských medailí. V roce 2004 začíná rozsáhlá modernizace skokanských můstků která potrvá až do roku 2009. Slavnostní otevření můstků K 6, K 13, K 27 a K 43 se koná roku 2005, můstky jsou po padesáti letech opět osvětleny umělým osvětlením. V roce 2006 na mistrovství ČR ve skoku si Jan Matura odváží seniorský titul, Roman Koudelka juniorský a Čestmír Kožíšek Dorostenecký. V roce 2007 se Roman Koudelka stává mistrem světa mezi juniory a to v italském Tarvisu. Téhož roku je taky dostavěn můstek K 70.

V klubu už dorůstá další závodnická generace kterou tvoří Hubert Bláha, František Holík, Jan Souček, Lukáš Daněk, Jakub Dohnal, Tomáš Portyk ml., Přemysl Jaček, Matěj Čejchan, běžkyně Zuzana Staňková, Kamila Šulcová a mnoho dalších.

Areál

Z areálu vybíhají standardní běžecké tratě v délkách 2, 3, 4 a 5 km, které jsou v zimním období pravidelně udržovány. Tyto tratě se prolínají s turistickou lyžařskou magistrálou KozákovTáborKlepandaNová Paka. K hlavním zařízením a zároveň nejdůležitější kulise areálu „V Popelkách“ patří skokanské můstky K 6, K 13, K 27, K 43 a K 70.

Odkazy

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Copyright.svg
The copyright symbol drawn in SVG. Image version of the symbol ©.
Můstky 1958.jpg
Autor: Drakk Hasisakk, Licence: CC BY-SA 4.0
Skokanské můstky roku 1958
Areál na začátku zimy.jpg
Autor: Drakk Hasisakk, Licence: CC BY-SA 4.0
Pohled na areál ze začátku zimy rok 2020