La Fabrika

La Fabrika
Praha - Holešovice, Komunardů 30; Divadlo La Fabrika
Praha - Holešovice, Komunardů 30; Divadlo La Fabrika
Základní informace
StátČeskoČesko Česko
MístoPraha
Typ divadlaotevřený prostor
Zaměřeníkoncerty
výstavy
filmové projekce
multimediální expozice
performance
přednášky
workshopy
aj.
Vznik2007
ScényStudio 1.
Studio 2. - Slévárna
Budova
Přestavby2003-2007
2007-2012
Osobnosti
ŘeditelRichard Balous
Další informace
La Fabrika
La Fabrika
La Fabrika, Praha
Souřadnice
AdresaDivadlo La Fabrika
Komunardů 1001/30
Praha 7, Holešovice
170 00  Praha 7
Oficiální webwww.lafabrika.cz
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

La Fabrika je kulturní prostor, sídlící v pražských Holešovicích. Vznikl ze dvou propojených továrních objektů z počátku dvacátého století, umístěných mezi ulicemi Dělnická, Komunardů a Přístavní, podle návrhů ateliéru KAVA. Industriální původ propůjčil La Fabrice zvláštní půvab a originalitu. V současné době je toto středisko víceúčelovým prostorem, ve kterém probíhají kromě divadla koncerty, výstavy, filmové projekce, multimediální expozice, performance, přednášky, workshopy, různá společenská setkání, akrobatická vystoupení, vyžadující netradiční prostorové řešení. Z herců působících v La Fabrice jmenujme např. Tatiana Vilhelmová, Anna Polívková, Martha Issová, Vojtěch Dyk, Jakub Prachař či soubory 420 PEOPLE, HOLEKTIV, SPOLUHRA a další.

Historie

Divadlo La Fabrika bylo vybudováno ze soukromých finančních prostředků. Během tří let postupné rekonstrukce, vznikla ze staré budovy odsouzené k zchátrání provizorní scéna, která začala umělecky pracovat dřív, než byla zcela dokončena. Svůj plný provoz zahájila La Fabrika až na podzim roku 2007 otevřením Studia 1.

(c) Gampe, CC BY-SA 3.0
Bývalá slévárna Bendelmayer v roce 2005 před přestavbou a připojením k areálu La Fabrika

Hlavní prostor scény tvoří dva interiéry. Studio 1, které bylo přebudováno z haly Richterových strojních závodů a Karel Bendelmayer, slévárna umělecké litiny. Slévárna fungovala jako součást koncernu ČKD až do 80. let 20. století, avšak na slavnostní otevření si musela počkat až do roku 2012. Než byla přestavěna, byla využívána jako zkušebna.

Název divadla vznikl spojením slov "La", jež dostalo divadlo podle newyorského fenomenálního divadla La Mama a "Fabrika" pro původ budovy, ze které bylo divadlo vybudováno. Touha majitele a ředitele divadla Richarda Balouse po uměleckém prostoru, kde budou tvořit převážně mladí umělci, se stala skutečností a divadlo si za dobu své existence získalo silnou převahu mladého publika.

Současnost

Do povědomí veřejnosti se divadlo zapsalo inscenacemi La Putyka a Kultovní představení, jež se doposud podílejí na jeho oblíbenosti u mladého publika. Tyto představení významně ovlivnily vývoj divadla a jeho návštěvnost. Projekt La Putyka reprezentoval české divadlo na světové výstavě Expo 2010 v Šanghaji, získal prestižní ocenění za inscenaci roku a cenu za nejlepší hudbu. V případě Kultovního představení se dá hovořit o novém divadelním žánru, který propojuje základní dějovou linku s hudbou a volně se vyvíjí v závislosti na kulturním dění a improvizaci s diváky.

Interiér

V předsálí divadla, je návštěvníkům k dispozici dlouhý prostorný bar a malé jeviště s klavírem, kde po představení hudebníci a herci improvizují.

Repertoár

Divadlo La Fabrika uvedlo či stále uvádí následující inscenace a koncerty:

  • Ani by neřeklahudebně dramatická komedie (Anna Polívková/Jakub X.Baro/Dudu Morais/ Eva Hodinová/Martin Mikuláš)
  • Bláznivý Petříčekgangsterská pohádka na motivy stejnojmenného filmu (premiéra: 15. listopadu 2010) (Peter Serge Butko/Roman Holý)
  • Krasavice interkontinentálníklaunské představení o přátelství (premiéra: 25. května 2011) (Martha Issová/Anna Polívková)
  • Kultovní představeníimprovizační divadelní představení (premiéra 19. dubna 2010 / derniéra: 16. června 2013) (SKUTR/Vojtěch Dyk/Jakub Prachař/Petr Kaláb)
  • La Putykadivadelní hra z hospodského prostředí (premiéra: 21. dubna 2009) (SKUTR/Rostislav Novák/Tros Discotequos)
  • Vojtěch Dyk & B-SIDE BANDjazzový koncert brněnského orchestru B-Side Band
  • UP´END´DOWNdivadelně akrobatické představení (premiéra: 19. prosince 2010) (Rostislav Novák/Alexandr Minajev/Tros Discotequos)
  • Slapstick Sonatapředstavení, které spojuje Mozartovy sonáty s groteskní komedií z éry němého filmu (premiéra: 22. února 2012) (Maksim Komaro/Circo Aereo)
  • Pěna dní (premiéra: 28. listopadu 2012) (Jiří Havelka)
  • RISK (premiéra: 16 a 17. ledna 2013) (Rostislav Novák)
  • FEDERER – NADAL (přesunuto z A Studia Rubín) (obnovená premiéra: 17. února 2013) (Petr Kolečko/Jakub Prachař/Marek Taclík)
  • HOMO 06 (přesunuto z A Studia Rubín) (obnovená premiéra: 19. února 2013 / poslední uvedení: 14. a 15. května 2013) (Petr Kolečko/Jana Slouková/Daniel Špinar)

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Map Prague Geo.png
Autor: MrGreg + Alexrk2 + OpenStreerMaps.org, Licence: CC BY-SA 3.0
Mapa Prahy k využití pro geolokaci vytvořená pomocí OpenStreetMaps.org s úpravou barev a zvýrazněním hranic.
Praha Holesovice Komunardu 30.jpg
Autor: JiriMatejicek, Licence: CC BY-SA 3.0
Praha - Holešovice, Komunardů 30; Divadlo La Fabrika
Slevarna Bendelmayer 2005 (1).jpg
(c) Gampe, CC BY-SA 3.0
Bývalá slévárna umělecké litiny Karel Bendelmayer, Praha 7 - Holešovice, slévárenská hala do Přístavní ulice. Stav v roce 2005 před přestavbou.