La Niña

Anomálie povrchové teploty oceánů v listopadu 2007, které ukazují situaci v případě jevu La Niña

La Niña je oceánský a atmosférický jev, který je chladnějším protějškem jevu El Niño, jako součást širšího klimatického modelu El Niño – Jižní oscilace (ENSO). Název La Niña pochází ze španělštiny a znamená „holčička“, analogicky k názvu El Niño, který znamená „chlapeček“. V minulosti se jevu také říkalo anti-El Niño[1] nebo El Viejo – „stařec“.[2]

Během období La Niña bývá povrchová teplota moře ve východní rovníkové části středního Tichého oceánu nižší než obvykle o 3 až 5 °C. Výskyt jevu La Niña přetrvává nejméně pět měsíců. Má rozsáhlý vliv na počasí na celém světě, zejména v Severní Americe, a dokonce ovlivňuje období hurikánů v Atlantiku a Tichém oceánu, kdy se v důsledku nízkého střihu větru a vyšším teplotám povrchu moře vyskytuje více tropických cyklón v Atlantické pánvi, zatímco v Tichém oceánu se tropická cyklogeneze snižuje.

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku La Niña na anglické Wikipedii.

  1. US DEPARTMENT OF COMMERCE, National Oceanic and Atmospheric Administration. What are El Nino and La Nina?. oceanservice.noaa.gov [online]. [cit. 2021-06-21]. Dostupné online. (EN-US) 
  2. El Nino Theme Page - A comprehensive Resource. www.pmel.noaa.gov [online]. [cit. 2021-06-21]. Dostupné online. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Sea Surface Temperature - November 2007.jpg
During La Niña, sea surface temperatures in the eastern tropical Pacific are below average, and temperatures in the western tropical Pacific are above average. This pattern is evident in this temperature anomaly image for November 2007. This image shows the temperature for the top millimeter of the ocean’s surface—the skin temperature—for November 2007 compared to the long-term average. A strong band of blue (cool) water appears along the Equator, particularly strong near South America. Orange to red (warm) conditions appear north and south of this strong blue band. The 2007 data were collected by the Advanced Microwave Scanning Radiometer (AMSR-E) flying on NASA’s Aqua satellite. The long-term average is based on data from a series of sensors that flew on NOAA Pathfinder satellites from 1985 to 1997.