Labyrint

Římská mozaika zobrazující Thesea a Mínotaura. Rhaetia, Švýcarsko
Labyrint na podlaze v katedrále ve francouzském Chartres
Bartolomeo Veneto, Portrét mladého muže s labyrintem na srdci, okolo 1510, olej na dřevě
Adventní labyrint v krétském stylu vyrobený z 2500 čajových svíček v Centru pro křesťanskou meditaci a spirituality diecéze Limburg v Kostele svatého Kříže ve Frankfurtu nad Mohanem-Bornheimu

Labyrint (řecky λαβύρινθος labyrinthos) je rozlehlá složitá struktura vytvořená tak, aby bylo těžké z ní najít cestu ven. Někdy se rozlišuje bludiště, které má větvící se cesty s možnosti volby více možných tras, zatímco labyrint obsahuje do svého středu pouze jedinou cestu.

Labyrinty mohou být realizovány jak fyzicky, například z živých plotů v zámecké zahradě, tak i symbolicky. Symbolicky jsou zastoupeny v umění nebo jako vzory na keramice, na stěnách jeskyní, atd. Reprezentace jsou po celém světě podobné a jsou obecně malovány na zem tak, aby lidé mohli chodit od vstupního bodu do středu a zpět. Labyrinty se používají pro skupinové rituály a meditace.

Mínóův labyrint ve staré řecké mytologii navrhl a postavil legendární řemeslník Daidalos pro krétského krále Mínóa v paláci Knóssos. Úkolem bylo zadržet strašného Mínotaura – tvora, který byl z poloviny člověkem a napůl býkem. Mínotaura nakonec zabil statečný aténský hrdina Théseus. Daidalos postavil Labyrint tak šikovně a chytře, že on sám dokázal po dokončení stavby jen stěží uniknout[1], Théseovi však pomohla Ariadna (dcera krále Mínóa) a její osudové klubko nití, které mu pomohlo najít cestu zpět.

Klasifikace a typy

Labyrinty ve tvaru čtverce nebo obdélníku jsou zřejmě ty nejstarší. První známé vyobrazení a pravděpodobně nejstarší labyrint tohoto typu se našel na hliněné destičce v řeckém městě Pylu.

Kulaté nebo kruhové se objevily u Etrusků na konci sedmého století před naším letopočtem v Itálii; pozdější nálezy pocházejí z paláce Knóssos z konce třetího století. Někteří odborníci se domnívají, že tento Knósský palác a Mínóův labyrint jsou totožné.

Bludiště se rozdělují do dvou hlavních skupin. První skupinou jsou klasické labyrinty: Mají jeden jediný vstup a k dosažení středu se používá jedné cesty, která nenabízí žádnou jinou možnost. Tím, že existuje jedna jediná cesta, nemůže poutník minout cíl.

Druhou skupinou jsou klasická bludiště (bludiště s alternativními cestami): Mohou mít více vstupů a více výstupů, více nejednoznačných cest a poutník v nich snadno zabloudí. Bludiště se začaly používat v zahradách v Anglii ve dvanáctém století a sloužily jako ideální místo pro romantické chvíle. Postupně se rozšířily po celé Evropě, zejména ve Francii a Itálii. Typická bludiště jsou například v zahradách Andrého Le Nôtre ve Versailles a Caboniho Villa Pisani v Itálii.

Každá z těchto dvou velkých skupin se navíc rozděluje do podkategorií v závislosti na systému a vedení cest:

  • Klasický nebo Krétský labyrint: labyrint oválného tvaru a velmi jednoduchého tvaru.
  • Římský labyrint: Labyrint který byl původně čtverec, rozdělený na čtyři kvadranty kolem středu, později se skládá ze soustředných kruhů, se stejným dělení prostoru na čtvrtiny okolo středu bludiště.
  • Barokní labyrint: Má několik slepých cest s jednou jedinou správnou cestou ke středu. Pojmenován je podle období baroka.
  • Labyrint arboreum: Labyrint se strukturou arboreta, na konci chodby je vidlička ve tvaru „Y“. Uprostřed bývá strom.
  • Labyrint typu Hampton Court: nachází se v paláci Hampton Court u Londýna a tvoří jej živé ploty
  • Středověký labyrint: s přídomkem kruhový je typicky použit na podlahách katedrál, obvykle složitější konstrukce.
  • Labyrint Boughton Green: je pojmenován podle stejnojmenného města
  • Labyrint v německém parku Altjeßnitz
  • Labyrint zvaný Trojské město

Místa

Známý je labyrint v kostele v Orléansville v Alžírsku, řezba labyrintu v italské Lucce, na normandské křtitelnici v Lewannicku v Coirnwallu, v chrámu v Bournu v Cambridgeshiru a v katedrále v Ely. Známé jsou také labyrinty křovinné, např. v Hampton Court Palace u Londýna. Replika labyrintu v Chartres je asi z roku 1220.[2]

Labyrinty se zabývá Američanka Lauren Actress, která je objevila díky Jean Houstonové.

Labyrinty znaly mnohé duchovní tradice. Židovský strom života, vždyť to je labyrint. Šamanský kruh indiánů kmene Hopi, to je také labyrint. Krétský labyrint je znám z předkřesťanské doby. Labyrintem můžete procházet, ať jste jakéhokoliv vyznání.[3]
— Lauren Actress

V zahraničí jsou známé moderní labyrinty zejména ve Willen Parku, Milton Keynes; Grace Cathedral v San Franciscu; Tapton Park v Chesterfieldu; Old Swedes Church ve Wilmingtonu; labyrint v Shed 16 v Old Portu v Montrealu a na náměstí Trinity Square v Torontu.

České země

V Čechách se na zámku v Loučeni mezi Nymburkem a Mladou Boleslaví nachází celé „labyrintárium“ – jedenáct různých typů labyrintů podle projektů architekta Adriana Fishera z Anglie.[2][4]

V Brandýse nad Orlicí vznikl první ryze přírodní labyrint britského typu v Čechách. Stěny tvoří habr obecný a má tvar čtverce ve kterém je vepsaná zjednodušená azimutálně pojatá kresba zemské koule.[5]

Labyrint je také v zahradě společnosti Botanicus v Lysé nad Labem, u zříceniny Nový Hrad u Hanušovic, u rybníka v Úněticích u Prahy nebo v Praze, na Vyšehradě[6] nebo v zahradě trojského zámku. V Praze je také zrcadlový labyrintBludišti na Petříně.

Městský labyrint Frýdek-Místek, průměr 11,12 m.

Křesťanský labyrint (Bělá)

Labyrint v Havířově, průměr 9 m. Nachází se v centru města.

Labyrint v Třinci, průměr 10 m. Labyrint je umístěn v městském lesoparku.

Labyrint v Senohrabech u Prahy. První malovaný školní labyrint v České republice, průměr 9 m. Umístěn před budovou ZŠ Senohraby.

Labyrint v Bohumíně, plocha 800 m2. Umístěn blízko aquacentra, sportovní haly a zimního stadionu.

Labyrint z levandulí v obci Kyžlířov, průměr 21 m.

Křesťanský labyrint v obci Bělá v okrese Opava.

Moderní bludiště

Labyrint v německém St. Lambertu, Mingolsheim
Labyrint na podlaze katedrály Grace, San Francisco
(c) Bundesarchiv, Bild 183-36299-0006 / CC-BY-SA 3.0
Bobová dráha, Wadeberg-Bobbahn, 1956

V posledních letech došlo k oživení zájmu o labyrinty a jejich symboliku. Inspirují se jí mnohé stavby v Čechách i v zahraničí, a které již byly popsány výše.

Vzniklo bezpočet počítačových her, které zachycují tematiku bludiště nebo labyrintu.

Ve sportu jsou některé soutěže, například tratě při soutěžích bobů, sání nebo skeletonu.

Labyrint v umění

Takzvaný labyrint Chakravyuha, pro který je typický trojnásobný vzor spirály, byl například zobrazen s vojákem uprostřed ve válce v Kurukshetře ve staroindickém eposu Mahábhárata.

Moderní pojetí

V moderním zobrazení se stále zaměňují významy labyrintu a bludiště, ve kterém se může člověk ztratit.

Mýtus o labyrintu v poslední době našel zpodobnění ve hře Ilinky Crvenkovské, která zkoumá mužovu schopnost ovládat svůj vlastní osud. Théseus byl v aktu o sebevraždě zabit Minotaurem, kterého později zabijí zděšení měšťané.

Argentinský spisovatel Jorge Luis Borges se myšlenkou labyrintu zabývá ve svých krátkých povídkách. Tento symbol používají o další autoři, jako například Umberto EcoJméno růže, Mark Z. Danielewski – House of Leaves). Kromě toho fantasy série Rogera ZelaznyhoThe Chronicles of Amber představuje labyrint nazvaný „the Pattern“, ve kterém chodí lidé, co mají moc se pohybovat mezi paralelními světy. V avantgardním filmu In the Labyrinth hledá autor smysl symbolů moderního labyrintu.

Labyrint je také důležitým předmětem ve výtvarném umění. Do 20. století patří například Piet Mondrianova Dam and Ocean (1915), (Přehrada a oceán, Joan MiróLabyrint (1923), Pablo Picasso Minotauromachia (1935), M. C. EscherRelativity (1953), Friedensreich HundertwasserLabyrinth (1957), Jean DubuffetLogological Cabinet (1970), Richard LongConnemara sculpture (1971), Joe TilsonEarth Maze (1975), Richard FleischnerChain Link Maze (1978) a István OroszAtlantis Anamorphosis (2000).

Kulturní význam

V pradávných dobách se věřilo, že labyrinty sloužily jako past na zlé duchy nebo jako definované trasy pro rituální tance. Ve středověku je labyrint symbolem cesty k Bohu s jasně definovaným centrem (Bůh) a jedním vstupem (narození).

Labyrinty lze považovat za symbolickou formu pouti; lidé jí mohou projít, stoupající ke spáse nebo osvícení. Mnoho lidí si nemohlo nebo nemůže dovolit do vzdálených svatých míst a zemí cestovat a tato bludiště s modlitbou náročné cesty nahrazují. V pozdější době náboženský význam bludiště opadl a sloužily hlavně pro zábavu. V poslední době se však jejich duchovní aspekt znovu vrací.

Mnoho nově vyrobených bludišť dnes vzniká v kostelech a parcích. Labyrinty využívají moderní mystikové s cílem přispět k dosažení stavu rozjímání. Při chůzi v chodbičkách člověk sleduje směr, ztrácí vnímání okolního světa a ztiší svou mysl. Společnost Labyrinth Society na svých internetových stránkách poskytuje lokátor labyrintů všech míst na světě.[7]

Typy

Galerie

Odkazy

Reference

  1. Penelope Reede Doob,Idea labyrintu, str. 36
  2. a b Archivovaná kopie. marek.blog.respekt.cz [online]. [cit. 2009-05-21]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2009-05-04. 
  3. http://marek.blog.respekt.cz/c/2498/Labyrinty.html
  4. http://www.zamekloucen.cz/labyrintarium-a-park.html[nedostupný zdroj]
  5. http://www.brandys-ve-svete.cz
  6. http://www.omnimedia.cz/www.private/dokumenty/Labyrinty.pdf[nedostupný zdroj]
  7. http://labyrinthlocator.com/

Literatura

  • Hermann Kern, Through the Labyrinth, ed. Robert Ferré and Jeff Saward, Prestel, 2000, ISBN 3-7913-2144-7.
  • Penelope Reed Doob, The Idea of the Labyrinth: from Classical Antiquity through the Middle Ages, ISBN 0-8014-8000-0.
  • Herodotus, The Histories, Newly translated and with an introduction by Aubrey de Sélincourt, Harmondsworth, England, Penguin Books, 1965.
  • Karl Kereny, Dionysos: Archetypal Image of Indestructible Life, Princeton University Press, 1976.
  • Helmut Jaskolski, The Labyrinth: Symbol of Fear, Rebirth and Liberation, Shambala (1997).
  • Adrian Fisher & Georg Gerster, The Art of the Maze, Weidenfeld & Nicolson (1990). ISBN 0-297-83027-9.
  • Jeff Saward, Labyrinths and Mazes,
  • Jeff Saward, Magical Paths, Mitchell Beazley (2002). ISBN 1-84000-573-4.
  • W.H. Matthews, Mazes and Labyrinths: Their History and Development, Longmans, Green & Co.(1922). Includes bibliography. Dover Publications reprint (1970). ISBN 0-486-22614-X.
  • Andrew Stewart, One Hundred Greek Sculptors: Their Careers and Extant Works.
  • Henning Eichberg, 2005: „Racing in the labyrinth? About some inner contradictions of running.“ In: Athletics, Society & Identity. Imeros, Journal for Culture and Technology, 5:1) Athen: Foundation of the Hellenic World, 169–192.
  • Edward Hays, The Lenten Labyrinth: Daily Reflections for the Journey of Lent, Forest of Peace Publishing (1994).
  • Dr. Laureen Artress, Walking a Sacred Path: Rediscovering the Labyrinth as a Spiritual Tool
  • Špaňhelová, K.:Labyrint-diplomová práce, 2006
  • Fischer, A..:The Amazing book of mazes, 2006, Thames&Hudson Ltd

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Labyrint Frýdek - Místek. Czech republic.jpg
Autor: Petrliving, Licence: CC BY-SA 4.0
Painted largest labyrinth in the Czech Republic. Size 11.12 m. Garden B.Smetany city center Frýdek - Místek..
Labyrinth vor St. Lambertus, Mingolsheim.JPG
Autor: (Claus Ableiter) ,, Licence: CC BY-SA 3.0
The labyrinth in front of St. Lambertus Church, Mingolsheim, near Heidelberg, Germany. The path (in white) is in the Roman style, with the same pattern – in this case a serpentine back-and-forth pattern – repeated successively in each quadrant.
BCmemoriallabyrinth.jpg
Autor: Photo by en:User:Widosu, Licence: CC BY-SA 3.0
The Boston College Memorial Labyrinth. In memory of BC Alumni who died in the terrorist attacks of September 11, 2001
Desert Rose Labyrinth.jpg
Autor: AliveFreeHappy, Licence: CC BY-SA 3.0
The Desert Rose Labyrinth at Ivins Utah
Labyrinth 1 (from Nordisk familjebok).svg
Laberinto 1 (del Nordisk familjebok)
Rocky Valley labyrinth Tintagel.jpg

This is a scan from a transparency which I took in the mid 1970s. It shows one of the two very similar small labyrinth patterns cut into the cliff face at Rocky Valley, Tintagel, Cornwall, England. They are of unknown date. The Bronze Age has been suggested, but it is equally possible that they were made by workmen at the nearby mill (now ruined). [But see below.] (Simon Garbutt, 8 Nov 2005) This scan is in the Public Domain (however, I retain ownership and copyright of the original transparency and any higher-resolution scans derived from it). SiGarb 19:06, 8 November 2005 (UTC)

[Given the softness of the rock and the clarity of the carving, and the absence of any clear evidence for great age, it is more likely that the Rocky Valley labyrinths date from the 18th or 19th century; other carvings at the mill are more firmly datable to the last few centuries. See Abegael Saward, "The Rocky Valley Labyrinths", Caerdroia 32 (2001), p. 21–27. -- Elphion (talk) 13:37, 21 March 2012 (UTC)]
Cretan-labyrinth-square-path.svg

Diagram of the path through the squared version of the ancient "Cretan" type of labyrinth, File:Cretan-labyrinth-square.svg . For this in multicolor form, see File:Cretan-labyrinth-square-path-traversal multicolor.svg .

(For other variants of the labyrinth, see File:Cretan-labyrinth-half-round.svg , File:Cretan-labyrinth-round.svg , File:Cretan-labyrinth-round2.svg, and File:Cretan-labyrinth-circular-disc.svg .)
Celtic spiral tile pattern.svg
(c) Bartledan at the English Wikipedia, CC BY-SA 3.0
A Celtic spiral tile or "key" pattern, originally created by Hyacinth using NeoOffice.

Reference source: Meehan, Aidan (1993). Celtic Design: Maze Patterns, p.120. ISBN 0-500-27747-8. The tile is found at Maidenstone, Chapel o'Garioch, Nigg, Golspic, Farr, Kirriemuir, Kingoldrum, St. Vigeans, Inchbrayock, Aberlemno, Monifieth, Mugdrum, St. Andrews., St. Madoes, Fowlis Wester, Meigle, Dunkeld, Eilanmore, Rosemarkie, Abercorn, Canna, Silian, Killamery, Monasterboice, and in the Books of Durrow, Kells, and MacDurnan.

Converted to SVG using Inkscape.
Labyrinth Třinec from Czech republic.jpg
Autor: Petrliving, Licence: CC BY-SA 4.0
Labyrinth park in Trinec. Photographed from a height of 30 m. Czech Republic.
Edinburgh labyrinth.jpg
Autor: Di Williams, Licence: CC BY-SA 3.0
Edinburgh labyrinth, George Square Gardens, Edinburgh, UK
NAMA Tablette 1287.jpg
Autor: unknown, Licence: CC BY 2.5
Reverse of a clay tablet from Pylos bearing the motif of the Labyrinth. The tablet, the earliest datable representation of the 7-course classical labyrinth, was recovered from the remains of the Mycenaean palace of Pylos, destroyed by fire ca 1200 BCE (Kern, Through the Labyrinth, Prestel, 2000, p. 73, catalog item 103–104). There is no evidence for a connection between the labyrinth design and the legend of Theseus at this early date.
Labyrint Malá Skála.jpg
Autor: Roman Frajt, Licence: CC BY-SA 3.0
Soukromý labyrint Malá Skála
Dalby City of Troy turf maze.jpg
City of Troy. The only surviving example in the North Riding of this type of grass maze. It is located by a roadside in the Howardian Hills of Yorkshire, England, near the villages of Dalby, and Skewsby, close to Sheriff Hutton, a few miles north of York.

It is at grid reference SE6252871886 in Bonnygate Lane / High Lane. For some reason neither the Landranger map nor the Victorian Ordnance Survey map mark it. See the Megalithic Portal.

Another image from Geograph.
Chakravyuha-labyrinth.svg
A Hindu or Indian form of labyrinth with a spiral in its center, sometimes associated with the epic Sanskrit terms "Chakravyuha" or "Padmavyuha". (For an alternate version made from circular arcs and with constant-width paths, see File:Chakravyuha-labyrinth-alternate.svg ; for an outlined version, see File:Chakravyuha.svg .)
Conímbriga minotauro.jpg
Autor: unknown, Licence: CC BY 2.0
Wing Maze.jpg

This is a scan from a transparency which I took in May 1976. It has been slightly cleaned-up in Photoshop. (The white dots in the grass are daisies!) It shows the roadside turf maze in Wing, Rutland, England. (Simon Garbutt, 8 Nov 2005)

(This scan is in the Public Domain. I retain the ownership and copyright of the original transparency and any higher-resolution scans derived from it) SiGarb 18:58, 8 November 2005 (UTC)
Cretan-labyrinth-round2.svg

One rounded quasi-circular version of the ancient "Cretan" type of labyrinth. The shape of the labyrinth in this image is intermediate between those in the other two images File:Cretan-labyrinth-circular-disc.svg and File:Cretan-labyrinth-round.svg .

For other variants, see File:Cretan-labyrinth-square.svg and File:Cretan-labyrinth-half-round.svg . For the path through a squared version of this labyrinth, see File:Cretan-labyrinth-square-path.svg .
Labyrinthgoetheturm1.jpg
Autor: Peng, Licence: CC BY 2.5
a labyrinth made of wood in a Frankfurt playground (Goetheturm im Stadtwald)
Minotaurus.gif
The Minotaur (represented here as a man's head and torso joined to a bull's body, in reverse of the Classical tradition showing a bull's head on a man's body) at the centre of the Labyrinth, depicted on a gem.
According to Hermann Kern (Through the Labyrinth, Prestel, 2000, item 371, p. 202), the original gem is in the Medici Collection in the Palazzo Strozzi, Florence. Kern assigns the gem to the 16th century, stating that Maffei "erroneously deemed the piece to be from Classical antiquity". (The Labyrinth is depicted in a style unknown in Classical times but common in the Renaissance.) The Minotaur is here represented (as not uncommonly in medieval and later times) as a bucentaur, the reverse of the usual classical representation (a bull's head on a man's body). This is occasionally mistaken for a centaur; but the association with the Labyrinth makes it clear that it represents the Minotaur, and the artist has been careful to carve the hooves in bovine, not equine, form. The tuft on the belly is also typical of a bull, not a horse.
Map of Jericho in 14c Farhi Bible by Elisha ben Avraham Crescas.jpg
Карта Єрихону 14 століття
Křesťanský labyrint, Bělá, okres Opava 2.jpg
Autor: Fry72 , Karel FRYDRÝŠEK, Licence: CC BY-SA 4.0
Křesťanský labyrint, Bělá, okres Opava
Longleat-maze.jpg
Autor: Niki Odolphie from Frome, England, Licence: CC BY 2.0
Longleat Maze
Triple-Spiral-labyrinth.svg
A triple-spiral labyrinth. For an alternative version without any wide "wall" area near the center, see Image:Triple-Spiral-labyrinth-variant.svg . Note that the short path inwards does not lead to the true goal in the center. For a basic triple-spiral symbol, and cross-references to further variants, see Image:Triple-Spiral-Symbol.svg .
Bundesarchiv Bild 183-36299-0006, Bob Hohmann.jpg
(c) Bundesarchiv, Bild 183-36299-0006 / CC-BY-SA 3.0
Pro dokumentární účely německý Spolkový archiv často ponechal původní popisky obrázků, které mohou být chybné, neobjektivní, zastaralé nebo politicky extrémní.
Bob Hohmann Zentralbild Wendorf - Wlocka Wen-Ni. 19.2.1956 VII. DDR-Wintersportmeisterschaften in Oberhof Am Vormittag des 18.2.56 fand auf der Wadeberg-Bobbahn in Oberhof das Training der Viererbobs statt. UBz: Die Mannschaft des SC Motor mit Steuermann Hohmann im Labyrinth der Wadeberg-Bobbahn.
Labyrinth.JPG
Autor: Marlith, Licence: CC BY-SA 3.0
A labyrinth in Grace Cathedral, San Francisco
Schönbusch4.jpg
Autor: Peng, Licence: CC BY-SA 3.0
Labyrinth (Irrgarten) im Park Schönbusch, einem englischen Garten bei Aschaffenburg
Zámek Loučeň, bludiště.JPG
Autor: Hana Němečková, Licence: CC BY-SA 4.0
Předmětem tohoto obrázku je kulturní památka České republiky evidovaná
v Ústředním seznamu kulturních památek pod rejstříkovým číslem: