Ladislav Čapek (stavitel)
Ladislav Čapek | |
---|---|
Narození | 11. dubna 1876 Veselá Rakousko-Uhersko |
Úmrtí | 9. dubna 1954 (ve věku 77 let) Praha Československo |
Místo pohřbení | Olšanské hřbitovy |
Povolání | Stavitel |
Nábož. vyznání | Církev československá husitská |
multimediální obsah na Commons | |
Některá data mohou pocházet z datové položky. |
Ladislav Čapek (11. dubna 1876 Veselá[1] – 9. dubna 1954 Praha) byl český architekt, člen zakladatelské generace Církve československé husitské, člen pražské diecézní rady a činovník Ústředí sociální práce Církve československé husitské.[p 1]
Život
Významně se zapsal do dějin i současnosti Církve československé husitské vytvářením rozsáhlého zázemí pro její praktickou činnost nejprve v náboženské obci na pražském Vyšehradě a později v Dejvicích, jako člen zakladatelské generace Církve československé husitské, člen pražské diecézní rady a činovník Ústředí sociální práce CČSH.
Kromě jeho zapojení v práci pro potřebné a sociálně slabší spoluobčany se výrazně zapsal do podoby a charakteru sakrální architektury, přičemž řada jeho projektů dodnes slouží provozu liturgickému i pastoračnímu (jako sbory v obcích Křemže, Netvořice, Trhové Sviny, Roztoky u Prahy).
Svými návrhy a radami se zasloužil o stavbu řady sborů, některé přímo projektoval a stal se dokonce jejich mecenášem (Husův sbor v Křemži a Husův sbor v Roztokách u Prahy).[2] Inicioval založení stavebního odboru při ústředí církve. Je autorem Směrnic pro stavbu sborů a far CČS z roku 1928. V letech 1928–1945 byl členem pražské diecézní rady, kde vedl stavební referát. V roce 1943 byl zvolen jejím místopředsedou. Stál u zrodu a byl dlouholetým jednatelem Ústředí sociální práce CČS, a na toto Ústředí sociální práce Církve československé husitské dnes navazuje "Husitská diakonie". Ladislav Čapek patřil k spoluzakladatelům Pohřebního ústavu CČS.
Podle jeho návrhů byly postaveny oba obytné domy sousedící s ústředím církve a Bohosloveckou kolejí v Praze-Dejvicích.[3] Realizace se ujal Čapkův švagr Alois Zima. Objekt dodnes slouží svému záměru.
V komplexu budov je v nádvoří včleněn chrámový prostor sloužící věřícím Československé husitské církve Husůva sboru v Dejvicích
Odkazy
Poznámky
- ↑ Charakteristika „husitská“ byla k názvu církve přičleněna z rozhodnutí VI. řádného sněmu v roce 1971.
Reference
- ↑ Matriční záznam o narození a křtu
- ↑ JINDRA, Martin. Biografický slovník Církve československé husitské.. Praha: Církev československá husitská, 2020. 640 s. ISBN 978-80-7000-167-7. S. 87.
- ↑ Biografický slovník Církve československé husitské.. Praha: Církev československá husitská, 2020. S. 87.
Literatura
- Architekt Ladislav Čapek zemřel. Český zápas, 1954, číslo 16, strana 4.
- MILDOVÁ-BÍLKOVÁ, Berta: Stavitel Ladislav Čapek pětasedmdesátiletý. Český zápas, 1951, č. 17, s. 4.
- NEŠPOR Zdeněk R.: Encyklopedie Církve Československé Husitské. Univerzita Karlova nakladatelství Karolinum, Praha 2022. s. 80, (ISBN 978-80-246-5357-0)
- JINDRA, Martin: Zrod a plody Pracovní skupiny umělců Církve českomoravské v kontextu kritického období protektorátu. Moderní dějiny, roč. 30, 2022, č. 2, s. 105–140.
- JINDRA, Martin – SLADKOWSKI, Marcel (eds.): Biografický slovník Církve československé husitské. Církev československá husitská, Praha 2020, s. 87, (ISBN 978-80-7000-167-7)
Související články
- Církev československá husitská
- Pražská diecéze Církve československé husitské
- Husův sbor (Dejvice)
- Šabachův park
Externí odkazy
- Obrázky, zvuky či videa k tématu Ladislav Čapek na Wikimedia Commons
- Sbor Jana Žižky z Trocnova v Trhových Svinech
- Husův sbor v Křemži
Média použitá na této stránce
Autor: Dragovit (of the collage), Licence: CC BY-SA 4.0
Both national flags of Austro-Hungary, the collage of flags of the Cisleithania (Habsburg Monarchy) and the Transleithania (Kingdom of Hungary)
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“