Ladislav Bodický

Plk. Ladislav Bodický
Narození4. ledna 1895
Štrba
Rakousko-UherskoRakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Úmrtí21. září 1973
Košice
ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Národnostslovenská
Povolánívoják
ChoťElena Končeková
DětiNadežda, Elena a Ladislav
RodičeCyril Bodický, Ema Lojková
Příbuznídva bratři a sestra
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Plukovník Ladislav Bodický (4. ledna 1895 Štrba21. září 1973 Košice) byl československý legionář, důstojník a účastník Slovenského národního povstání perzekvovaný komunistickým režimem.

Život

Před první světovou válkou

Ladislav Bodický se narodil 4. ledna 1895 ve slovenské Štrbě v rodině evangelického faráře a spisovatele Cyrila Bodického[1] a Emy rozené Lojkové. Mezi lety 1905 a 1906 studoval na maďarském gymnáziu v Bratislavě, mezi lety 1911 a 1913 na obchodní škole ve Vyškově. Následně pracoval jako úředník v soukromé sféře.

První světová a ruská občanská válka

Po vypuknutí první světové války byl v Ladislav Bodický v září 1914 povolán k pěšímu pluku do Vídně a s ním v březnu 1915 odvelen na ruskou frontu. Již následující měsíc padl u Lupkova do zajetí. Do československých legií vstoupil 27. srpna 1918 v Borispolu. Absolvoval Sibiřskou anabázi a v roce 1920 se vrátil v hodnosti poručíka do Československa.

Mezi světovými válkami

Ladislav Bodický zůstal po návratu z legií v armádní službě. Jako velitel roty sloužil v Parkani, od roku 1921 v Mostě a Kadani mj. jako instruktor nováčků maďarské národnosti. V roce 1925 krátce působil v Trnavě a následně až do rozbití Československa v roce 1939 na různých velitelských postech v Bratislavě a jejím okolí. Postupně se dále vzdělával, kariérně a hodnostně stoupal.

Druhá světová válka

Po vzniku Slovenského štátu v březnu 1939 přešel Ladislav Bodický do slovenské armády. Během Malé vojny proti Maďarsku velel obrannému úseku Michalovce, během napadení Polska v září 1939 velel pěšímu pluku. Následně zastával vojenské funkce spíše úředního charakteru nebo u pracovních jednotek. K 1. lednu 1942 byl povýšen na plukovníka. Mezi říjnem 1943 a červnem 1944 velel 2. technické divizi odeslané na území Itálie, následně sloužil v Liptovském Mikuláši. Na přípravě Slovenského národního povstání se sice nepodílel, ale přidal se k němu a byl jmenován velitelem Obranné oblasti 2 na severu Slovenska. Ve své funkci nebyl úspěšný, nedokázal svěřené území ubránit před německými jednotkami, které obsadily Poprad, Liptovský Mikuláš a Ružomberok. Ladislav Bodický byl 6. září 1944 odvolán, nahrazen Jánem Černekem, o dva dny později umístěn do vyšetřovací vazby a zbaven hodnosti. Po propuštění se opět přihlásil do služby a hodnost mu byla navrácena. Po porážce povstání se zúčastnil partyzánských bojů ve skupině mjr. Jána Čipky. Mezitím byl k 30. lednu 1945 odsouzen bratislavským soudem k trestu smrti. Po přechodu fronty se v dubnu 1945 přihlásil do Československé armády a byl ustanoven velitelem vojenské střelnice a okolních objektů v Kamenici nad Cirochou.

Po druhé světové válce

Po skončení druhé světové války velel Ladislav Bodický pěšímu pluku v Jelšavě, od roku 1947 byl ustanoven posádkovým velitelem v Košicích. K 1. srpnu 1949 byl z politických důvodů propuštěn z armády, v listopadu 1950 byl degradován na vojína, v květnu 1953 mu byl odebrán důchod se zdůvodněním jeho politické nespolehlivosti a zápornému vztahu k lidově-demokratickému zřízení a spojenectví se Sovětským svazem. V říjnu téhož roku byl vystěhován i s rodinou z Košic do Levoče. Po propuštění z armády pracoval jako úředník pro Červený kříž, mlékárny v Košicích a Východoslovenské mlýny. Zemřel 21. září 1973 v Košicích.

Vyznamenání

Odkazy

Literatura

  • Kolektiv autorů - Vojenské osobnosti československého odboje 1939 - 1945, str. 31 (Ministerstvo obrany České republiky - Agentura vojenských informací a služeb, 2005, ISBN 80-7278-233-9)

Reference

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flags of Austria-Hungary.png
Autor: Dragovit (of the collage), Licence: CC BY-SA 4.0
Both national flags of Austro-Hungary, the collage of flags of the Cisleithania (Habsburg Monarchy) and the Transleithania (Kingdom of Hungary)
Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“