Ladislav Dědourek
Ladislav Dědourek | |
---|---|
Ladislav Dědourek | |
Narození | 27. dubna 1912 Třebechovice pod Orebem, Rakousko-Uhersko |
Úmrtí | 4. září 1986 (ve věku 74 let) Třebechovice pod Orebem, Československo |
Povolání | fotograf, vydavatel a knihkupec |
Příbuzní | otec: Antonín Dědourek sestra: Marie Hrušková-Dědourková |
multimediální obsah na Commons | |
Seznam děl v databázi Národní knihovny | |
Některá data mohou pocházet z datové položky. |
Ladislav Dědourek (27. dubna 1912, Třebechovice pod Orebem – 4. září 1986, tamtéž) byl knihkupec, nakladatel a amatérský fotograf.
Život
Vyučil se knihkupcem v podniku svého otce. V roce 1935 se stal spoluvlastníkem otcova nakladatelství a zasloužil se o změnu jeho orientace na kvalitní původní českou tvorbu. Spolupracoval a přátelil se s mnoha spisovateli a výtvarníky, jako byli Jaroslav Benda, Pavel Bojar, Zdeněk Burian, František Halas, František Hrubín, Vladimír Kovářík, Miloš Kratochvíl, Josef Štefan Kubín, Rudolf Lužík,Sergej Machonin, Leontýna Mašínová, Hermína Melicharová, Vladimír Müller, Zdeněk Sklenář, Kamila Sojková, Max Švabinský, Miroslav Troup, František Karel Zeman a další.[1]
Činnost nakladatelství byla po únoru 1948 ukončena rozhodnutím ze dne 15. září 1950. Ladislav Dědourek poté pracoval jako sadař u správy silnic. Později byl knihkupcem v Československé katolické charitě v Hradci Králové.
Třebechovický betlém
Přátelil se s Františkem Skřivanem a Marcelem Kubcem. S nimi a s několika dalšími osobami se postavili za záchranu Třebechovického betlému, když se třebechovický komunistický předák Jan Vokoun dožadoval na ministerstvu kultury jeho likvidace. Po dobu osmi měsíců na přelomu let 1965–1966 podrobně fotograficky dokumentoval betlém ve spolupráci se sochařem Františkem Bartošem, který v té době prováděl jeho generální opravu. Jedná se o soubor černobílých fotografií formátu 6 × 9 cm a o barevné fotografie 10 × 15 cm a 18 × 24 cm. Barevné fotografie jsou kvůli nedokonalé technice poloviny šedesátých let degradovány. Soubor černobílých fotografií je ale velice cenným dokumentem stavu betlému před cestou do Montrealu. Fotografie byly použity i v několika publikacích.[1][2]
Spisy
Editor
- Vánoce, nabídkový katalog s kalendáriem na rok 1967, Třebechovice pod Orebem : Knihkupectví České katolické charity, 1966
- Sláva na výsostech Bohu a na zemi pokoj lidem dobré vůle, nabídkový katalog s kalendáriem na rok 1968, Třebechovice pod Orebem : Knihkupectví České katolické charity
- Třebechovický Proboštův betlém. Třebechovice pod Orebem : MěNV Třebechovice pod Orebem, 1970, cizojazyčná resumé: (rusky), (anglicky), (francouzsky), (německy)
Autor fotografií
- Zemanová, Zita: Třebechovický Proboštův betlém, Třebechovice pod Orebem : Třebechovické muzeum betlémů, 1999 - brožura k 150. výročí narození Josefa Probošta
- Vánoce, nabídkový katalog s kalendáriem na rok 1967, Třebechovice pod Orebem : Knihkupectví České katolické charity, 1966
- Sláva na výsostech Bohu a na zemi pokoj lidem dobré vůle, nabídkový katalog s kalendáriem na rok 1968, Třebechovice pod Orebem : Knihkupectví České katolické charity
Odkazy
Reference
- ↑ a b ZEMANOVÁ, Zita. Ladislav Dědourek a Třebechovický Proboštův betlém. Královéhradecko : historický sborník pro poučenou veřejnost. 2004, čís. 1, s. 291–296.
- ↑ ZEMANOVÁ, Zita. Ladislav Dědourek a Třebechovický Proboštův betlém. Třebechovické Haló. Čís. 3, s. 6–7. Dostupné online.
Literatura
- OUŘADNÍKOVÁ, Květa. Nakladatelství Antonína Dědourka v Třebechovicích pod Orebem : diplomová práce. Praha: Filosofická fakulta University Karlovy : katedra knihovnictví a vědeckých informací, 1973. 119 s.
- kolektiv autorů. Třebechovice pod Orebem. Třebechovice pod Orebem: Město Třebechovice pod Orebem, 2004. 337 s. ISBN 80-239-3438-4. S. 176–177, 197.
- ZEMANOVÁ, Zita. Ladislav Dědourek a Třebechovický Proboštův betlém. Královéhradecko : historický sborník pro poučenou veřejnost. 2004, čís. 1, s. 291–296. ISSN 1214-5211.
Externí odkazy
- Obrázky, zvuky či videa k tématu Ladislav Dědourek na Wikimedia Commons
Média použitá na této stránce
Autor: Dragovit (of the collage), Licence: CC BY-SA 4.0
Both national flags of Austro-Hungary, the collage of flags of the Cisleithania (Habsburg Monarchy) and the Transleithania (Kingdom of Hungary)
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Autor: Svenkaj, Licence: CC BY-SA 4.0
Ladislav Dědourek (27. dubna 1912, Třebechovice pod Orebem – 4. září 1986, tamtéž) knihkupec, nakladatel a amatérský fotograf.