Ladislav Hodný starší

Ladislav Hodný
Narození3. června 1909
Týn nad Vltavou
Úmrtí13. března 2000 (ve věku 90 let)
České Budějovice
Povolánívýtvarník a umělecký knihař
DětiLadislav Hodný
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Umělecký knihař Ladislav Hodný st. se narodil 3. června 1909 v Týně nad Vltavou, zemřel 13. března 2000 v Českých Budějovicích.

Život

V Týně nad Vltavou s výjimkou několika let strávených v Praze prožil celý život. Po povinné školní docházce nastoupil v Týně nad Vltavou jako učedník ke knihařskému mistru Janu Hájkovi (1923-1926). Po vyučení pracoval v pražské firmě Schořálek a Podaný, ve které se vázaly obchodní knihy. Pracoval zde na rastrovacím stroji jako linkovač. Krátce se vrátil do Prahy po skončení vojenské služby. V roce 1933 koupil dílnu svého bývalého mistra Jana Hájka v Týně nad Vltavou Pod Semencem. Pro nedostatek práce zpočátku vyráběl krabice, pamětní knihy, kancelářské rejstříky nebo dělal převazby knih pro školy a knihovny.

vazba knihy Jaroslava Durycha Bloudění, fond Jihočeské vědecké knihovny v Českých Budějovicích

Vzdělání jako umělecký knihař získal v knihvazačské dílně Ludvíka Bradáče v Praze na Vinohradech, který spolupracoval s předními knižními výtvarníky V. H. Brunnerem, F. Koblihou nebo F. Kyselou. U Bradáče v roce 1939 absolvoval kurz Řezání, tepání a moření kůže a začal pracovat pro různá nakladatelství. Tím se dostal k lepší knihařské práci a k vlastní vazbě. Stále se snažil v práci zdokonalovat a zlepšovat, naučit se něco nového. Velkým učitelem mu byl typograf, kaligraf, tvůrce písma, knižní grafik a odborný publicista Oldřich Menhart, který Hodnému navrhl a nakreslil signet - stylizovaný monogram LH.

Hodného vazby zaujaly pražské nakladatele, umělce a knihkupce.

Byl nadšeným trampem a po návratu z Prahy tramping propagoval mezi kamarády v Týně nad Vltavou[1].

V roce 1990 se stal členem Svazu českých výtvarných umělců, byl zakládajícím členem a pravidelným účastníkem Trienále umělecké knižní vazby, členem Internationale Vereinigung Meister der Eindbandkunst a čestným členem Spolku českých bibliofilů.

Jako umělecký knihař pracoval do vysokého věku. Na jeho řemeslné i výtvarné tradice navazuje jeho syn Ladislav Hodný ml. (*1943), knihaři jsou i jeho vnuci Ladislav a Lukáš Hodní.

Zemřel v nedožitých jedenadevadesáti letech 13. března 2000 v Českých Budějovicích.

Dílo

Po zvládnutí základních knihařských praktik se naučil pracovat s kůží, experimentoval a začal s možností nahradit přírodní potahové látky. Jako první začal vázat do náhrady kůže, tzv. skivertexu. K výzdobě desek používal barevné fólie, ale i přírodní vltavíny. Nesoustředil se jen na samotné desky, do koncepce vzhledu knihy zahrnul i přídeští, předsádku, ořízku nebo zpracování hřbetu. Na předsádky i na kartonové pouzdro knihy používal "máčený papír" a k jeho přípravě olejové barvy.

Jeho vazba je výsledkem výtvarného promýšlení. Svým uměním se zařadil mezi klasiky knižní vazby.

Vázal knihy klasických i současných literátů, jako první ho zaujal vltavotýnský básník a prozaik Karel Dewetter, všechna jeho díla vlastnil a všechna svázal. Jeho zákazníky byli významní představitelé výtvarného umění jižních Čech, klasikové české poezie a prózy, ze současníků básník František Halas nebo výtvarník Miroslav Váša.

Výstavy

Vystavoval na mnoha samostatných (Městské muzeum Počátky, Husitské muzeum v Táboře, Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích, Jihočeská vědecká knihovna v Českých Budějovicích[2],

Městské muzeum a galerie Dačice, Muzeum keramiky Bechyně, Divadlo Karla Pippicha Chrudim, Městské muzeu Moravská Třebová - společně se synem Ladislavem Hodným ml., Městská knihovna Třebíč, Památník Národního písemnictví v Praze, Galerie města Písku, Okresní vlastivědné muzeum v Českém Krumlov) nebo kolektivních výstavách (Alšova jihočeská galerie v Hluboké nad Vltavou, Jihočeská vědecká knihovna v Českých Budějovicích, Pamětní síň O. Menharta Pelhřimov, Muzeum středního Pootaví ve Strakonicích, Muzeum Kroměřížska a Památník Maxe Švabinského Kroměříž, Galerie Jaroslava Fragnera v Praze, Nová síň v Praze[3].

Karel Hynek Mácha Máj, fond Jihočeské vědecké knihovny v Českých Budějovicích, ukázka umělecké knižní vazby Ladislava Hodného st.

Obesílal tematické soutěže, na kterých zpravidla získával některou z cen. Účastnil se všech členských výstav tvůrčí skupiny Jih Krajské organizace Svazu českých výtvarných umělců. Jeho práce byly vystaveny také v kolekci jihočeského výtvarného umění na výstavách ve Västerasu (Švédsko) a Szekesfehervaru (Maďarsko).

Z podnětu Jihočeského muzea v Českých Budějovicích byl o něm v roce 1981 natočen krátký dokumentární film. Česká televize v roce 1982 vysílala Kaleidoskop - pro milovníky krásných knih (část filmu o knihařích Setkání s knihou. Několik pořadů a rozhovorů vysílal Český rozhlas České Budějovice.[4]

Na některých výstavách vystavoval společně se svým synem Ladislavem Hodným ml.

V expozici Městského muzea v Týně nad Vltavou Osobnosti Vltavotýnska je panel věnovaný Ladislavu Hodnému st., na kterém je vystavena vazba knihy s vltavínem.

Titul Mistr umělecké vazby
Ladislav Hodný st., umělecká vazba knihy Karla Dyrynka Typograf o knihách, fond Jihočeské vědecké knihovny v Českých Budějovicích

Ocenění

Čestné uznání na výstavě uměleckých knihařů v Hradci Králové (1947, 2. cena v soutěži), čestné uznání v umělecké soutěži SČVU (1960), odměna v Krajské umělecké a publicistické soutěži (1963), medaile Elišky Krásnohorské udělené Památníkem národního písemnictví v Praze (1976), stříbrná pamětní medaile u příležitosti 100. výročí založení Jihočeského muzea v českých Budějovicích (1977), čestné uznání rady Jihočeského krajského národního výboru v Českých Budějovicích (1978), titul Mistr uměleckého řemesla MDE v Mnichově (1979), čestné uznání na III. trienále umělecké knižní vazby v Karlových Varech (1979), Cena J. Doležala na IV. trienále knižní vazby v Brně (1982), diplom Za vynikající úspěchy a rozvoj umělecké knižní vazby v ČSSR (1989), medaile a čestné členství za celoživotní práci Spolku českých bibliofilů (1999).[5]

Zastoupení ve sbírkách

Jeho práce jsou zastoupeny v Jihočeském muzeu v Českých Budějovicích, Jihočeské vědecké knihovně v Českých Budějovicích, Národním muzeu Praha, Uměleckoprůmyslovém muzeu v Praze, Městském muzeu Týn nad Vltavou, Muzeu Vysočiny v Pelhřimově a Moravském zemském muzeu Brno.

Reference

  1. CHMELÍK, Jan. Když na velké řece teskně hučela Niagara. Českobudějovicko. 19. června 1995, s. 11. 
  2. Státní vědecká knihovna České Budějovice Vás zve na výstavu Ladislav Hodný (umělecká knižní vazba). [České Budějovice]: [Státní vědecká knihovna], 1989. 1 s. 
  3. HOSNEDLOVÁ, Hana. Tři generace týnských knihařů hostí Nová síň. Českobudějovický deník. 2010, roč. 19, čís. 26. 
  4. Ladislav Hodný (1909-2000) : výstava knižni vazby : výbor z díla. K 100. výročí autorova narození. s.l.: s.n., 2009. 25 s. 
  5. Ladislav Hodný (1909-2000) : výstava knižní vazby : výbor z díla k 100. výročí autorova narození. s.l.: s.n., 2009. 25 s. 

Literatura

  • (hk). Odešel Mistr knihař... Českobudějovické listy, 17. 3. 2020, s. 8
  • HOSNEDLOVÁ, Hana. Morava hostí tři generace knihařů. Českobudějovické listy. 2003, 12(114), s. 21 : il.
  • CHMELÍK, Jan. Když na velké řece teskně hučela Niagara. Putování po městech a obcích českobudějovického okresu, v němž listujeme jejich historii (88. díl). Českobudějovicko, 19. června 1995, s. 11
  • Ladislav Hodný (1909-2000): výstava knižní vazby: výbor z díla k 100. výročí autorova narození [text sestavili Ladislav Hodný a Anna Domnosilová]. [S. l.: s.n.] 2009. [25] s., il.
  • Ladislav Hodný st.: Ladislav Hodný - knižní vazby. [S.l.: s.n., 1990?] 1 l.
  • NOVÁKOVÁ, Mirka. Rytíři ušlechtilého řemesla. Temelínské noviny. 1995, leden (1995), s. 8
  • PTÁČEK, Jiří. Vazby Ladislava Hodného byly jinak řešenou poezií. Mladá fronta Dnes - Jihočeské vydání. 2000, č. 105, příloha Jižní Čechy Dnes, s. 3 : il.
  • SCHELOVÁ, Alena. Krásnému obsahu krásný vzhled. Českobudějovické listy, 29. 5. 1999, příl. Víkendové listy, s. 4
  • Státní vědecká knihovna České Budějovice Vás zve na výstavu Ladislav Hodný (umělecká knižní vazba) ... [České Budějovice: Státní vědecká knihovna, 1989]. 1 l.

Média použitá na této stránce

Ladislav Hodný st., vazba knihy Karla Dyrynka Typograf o knihách.jpg
Autor: Jrnka ka, Licence: CC BY-SA 4.0
fond Jihočeské vědecké knihovny v Českých Budějovicích ukázka umělecké knižní vazby Ladislava Hodného st.
Ladislav Hodný st., vazba knihy Jaroslava Durycha Bloudění.jpg
Autor: Jrnka ka, Licence: CC BY-SA 4.0
fond Jihočeské vědecké knihovny v Českých Budějovicích ukázka umělecké knižní vazby Ladislava Hodného st.
Ladislav Hodný st., vazba knihy K. H. Máchy Máj.jpg
Autor: Jrnka ka, Licence: CC BY-SA 4.0
fond Jihočeské vědecké knihovny v Českých Budějovicích ukázka umělecké knižní vazby Ladislava Hodného st.
Titul Mistr mělecké vazby.jpg
Autor: J.Broukal, Licence: CC BY-SA 4.0
Titul Mistr mělecké vazby (ve sbírce Městského muzea)