Ladislav Kyselák

Ladislav Kyselák
Základní informace
Narození27. června 1956
Československo Brno, Československo
Úmrtí15. listopadu 2012 (56 let)
Česko Brno, Česko
Povoláníhudebník
Nástrojeviola
Aktivní roky19752012
RodičeStanislav Kyselák
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Příbuzenstvo
otecStanislav Kyselák
matkaJitka Kyseláková
bratrStanislav Kyselák
bratrJan Kyselák
manželkaAlena Kyseláková

Prof. Ladislav Kyselák (27. června 1956 Brno15. listopadu 2012 tamtéž) byl český violista a pedagog. Ladislav byl z pěti dětí, které všechny studovaly hudbu. Jejich otcem byl varhaník a hudební pedagog Stanislav Kyselák, matkou Jitka Kyseláková. Hrál na violu J. G. Hellmera z roku 1734[1] a moderní nástroj Tomáše Pospíchala[2].

Studia

Začal hrát na housle v šesti letech. Od 12 let začal studovat v Přípravné hudební škole při Konzervatoři v Brně u Bohumila Kotmela, ve třetím ročníku konzervatoře pak přestoupil na violu u profesora Aloise Moráně. Absolvoval v roce 1976, a v témže roce byl přijat do třídy profesora Josefa Koďouska na pražskou Akademii múzických umění. Absolvoval recitálem v Dvořákově síni Rudolfina.

Soutěže a kurzy

Významné tituly si jako interpret odnesl ze soutěže Ministerstva kultury Československa, kde získal v roce 1975 čestné uznání, v roce 1979 zde získal titul laureáta. Ladislav Kyselák si odvezl čestné uznání také z britské Hudební soutěže ostrova Man v roce 1980, a titul laureáta z Hudební soutěže v Portsmouthu 1985. Jako porotce zasedal mimo jiné v komisích mezinárodní soutěže Beethovenův Hradec a na mezinárodní soutěži Leoše Janáčka. Jako mentor působil na letních mezinárodních hudebních kurzech Leoše Janáčka a Bohuslava Martinů v Turnově.

Koncertní kariéra

Byl violistou Nového Vlachova kvarteta (dnes Vlachovo kvarteto Praha), kde působil od jeho znovuzaložení v roce 1982 až do roku 1985. V následujícím roce obsadil místo koncertního mistra viol ve Slovenské filharmonii v Bratislavě, kde setrval tři roky. Po revoluci se stal na devatenáct let členem Janáčkova kvarteta, s nímž natočil několik CD, pořady pro Český rozhlas, Českou televizi a film, a v rámci koncertní činnosti kvarteta vystoupil na řadě světových pódií. Prosadil se také jako žádaný komorní hráč do různých sestav, za zmínku stojí např. společný projekt s Alfrédem Strejčkem, nebo Pavlem Ciprysem.

Pedagogická kariéra

Prvním pracovištěm Ladislava Kyseláka byla konzervatoř Pardubice, kde od roku 1982 působil jako profesor violy. Po přesunu do Bratislavy v roce 1986 vyučoval také na místní konzervatoři a zároveň přednášel na Vysoké škole múzických umění v Bratislavě. Plynule navázal od roku 1989 působením na Janáčkově akademii múzických umění v Brně. Zde vyučoval až do své smrti předměty Hra na nástroj, Komorní hra a Dějiny a literatura nástroje[3].

Diskografie

  • C. Stamitz: 6 duet pro violy - Pavel Ciprys (Radioservis)
  • M. Haydn; F. Mendelssohn: Smyčcové kvintety - Kvarteto Apollon (ČRo)
  • J. Krček: Píseň o domově - Alfréd Strejček (AMOS)
  • H. Purcell; H. Eccles; G. F. Händel: Viola v barokní hudbě - Barbara Maria Willi, Josef Popelka (Amabile 1997)
  • A. Dvořák: String quintets opp. 1 and 97 - Vlachovo kvarteto (Naxos 2001)
  • 50 let Moravského komorního orchestru - Rudolf Šťastný, Renata Bialasová, Věra Brodmann-Nováková (ČRo Brno 1998)
  • C. Ditters von Dittersdorf - Leoš Svárovský, Miloslav Jelínek, Bohumil Kotmel, Čeští komorní sólisté (Panton 1992)
  • F. I. Tůma: Parthia d moll pro smyčce - Rudolf Šťastný, Renata Bialasová, Věra Brodmann-Nováková, Moravský komorní orchestr (ČRo Brno)
  • L. Janáček: Suita pro smyčce - Rudolf Šťastný, Renata Bialasová, Věra Brodmann-Nováková, Moravský komorní orchestr (ČRo Brno)
  • G. P. Telemann: Suita pro flétnu - Jiří Stivín, Richard Edlinger, Capella Istropolitana (Naxos 2005)

Reference

  1. Booklet CD Joseph Haydn - Sedm posledních slov našeho Vykupitele na kříži Archivováno 3. 12. 2013 na Wayback Machine. na stránkách prodejny ClasicsOnline.
  2. Booklet CD 6 duet pro violy na stránkách vydavatelství Radioservis
  3. Seznam pedagogů Archivováno 18. 8. 2010 na Wayback Machine. Janáčkově akademii múzických umění.

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Deleatur.svg
Deleatur - korektorská značka označující požadavek na vymazání písmenka.

Domnívám se, že samotný symbol není chráněn, neboť je to mezinárodně známý korektorský symbol.

Obrázek jako takový jsem dělal já sám.