Ladislav Trakal

Ladislav Trakal
Narození27. června 1873
Debř
Rakousko-UherskoRakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Úmrtí1. června 1951 (ve věku 77 let)
Praha
ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Místo pohřbeníOlšanské hřbitovy
Povolánímalíř a vysokoškolský učitel
PříbuzníJosef Trakal bratr
PodpisPodpis
Webová stránkahttps://www.ladislav-trakal.com
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.
Hrob Ladislava Trakala, jeho manželky Olgy a jejich syna Ladislava na Olšanských hřbitovech v Praze

Ladislav Trakal. někdy též Ladislav Iosifovich Trakal (27. června 1873 Debř[1]1. června 1951 Praha[1]), byl český, ukrajinský a ruský malíř, grafik, ilustrátor, designér a pedagog.

Život

Narodil se poblíž Mladé Boleslavi ve vsi Debř v rodině místního učitele Josefa Trakala a jeho manželky Josefy roz. Poupětové. Ladislav již od dětství tíhl k umění a rád a obstojně kreslil. Vyrůstal v inteligentní rodině, nejstarší z jeho čtyř bratrů Josef byl pozdější slavný právník, a docent filozofie a práva na Karlově univerzitě v Praze. Další starší bratr Karel[2] (*1861) byl docentem filologie, učitelem několika cizích jazyků a učil Ladislava ruštinu. Bratr Augustin[3] (*1863) byl rovněž učitelem, ale malby a on vštípil mladému umělci smysl pro styl. Dále měl ještě bratra Antonína[4] (*1865) a čtyři sestry, starší Josefu (*1866), Karolínu (*1870) a mladší Annu (*1875) a Johannu (*1876).[5]

První vzdělání získal v letech 1879–1884 v místní škole od svého otce, který byl zároveň i jeho učitelem. V dalším studiu pokračoval v letech 1884–1889 na gymnáziu, kde se vzdělával ve všeobecných předmětech a v kresbě u T. Schillera. V roce 1889 se rodina přestěhovala do Prahy, kde v letech 1889–1892 pokračoval ve studiu na C.k. vyšším reálném gymnáziu. V dalším studiu pokračoval v letech 1892–1895 na pražské Uměleckoprůmyslové škole, kde postupně navštěvoval výuku u profesorů E. K. Lišky, S. Suchardy, A. Helméssena[6], Otakara Hostinského a Jiřího Stibrala. Následně obhájil kandidaturu na profesora, vstoupil do závěrečného ročníku k prof. F. Ženíškovi, kde absolvoval školení v dekorativní malbě a kresbě. Roku 1896 pak ukončil studium a získal titul akademický malíř a profesor. V témže roce se oženil[1] s Olgou Ningerovou[7] a narodil se mu syn Ladislav.

V roce 1897 se přestěhoval i se svojí rodinou do Charkova. Pro něho se ruské impérium stalo výchozím bodem pro tvůrčí aktivity, hodně cestoval do zahraničí a rovněž dostával velké množství zakázek na díla dekorativního charakteru. V listopadu téhož roku odcestoval i s rodinou do Oděsy. V roce 1898 byl pozván do Výtvarné a řemeslné výcvikové dílny dekorativní malby, aby zde vyučoval malbu, kompozici, historii, modelování ornamentu a historie stylů a od roku 1909 se stal i jejím ředitelem. Tato škola byla jeho duchovním dítětem a byla uznávána v celém tehdejším Rusku. V roce 1904 byl nominován A. Benoisem na nejvyšší ocenění Carské akademie umění v Petrohradě za významný přínos uměleckého vzdělávání. K jeho žákům patřilo mnoho pozdějších vynikajících avantgardních umělců jako např. V. D. Jermilov (1894–1968), B. V. Kosarev (1987–1994), Václav Fiala (1896–1980), G. A. Capok (1896–1971) a mnoho dalších. V roce 1911 se Trakal účastnil Všeruského kongresu umělců v Petrohradě a zúčastnil se soutěže na vytvoření pomníku Tarase Ševčenka v Kyjevě. Po revoluci žil a pracoval nadále v Charkově.

V roce 1921 byl nucen s manželkou emigrovat do Prahy a o rok později požádal tehdejší ministerstvo zahraničí o repatriaci svého syna s jeho rodinou a umělcovi umělecká díla, která zůstaly v Charkově. Po usazení v Praze byl v roce 1922 byl pozván vyučovat malbu a kresbu na Ruské pedagogické univerzitě v Praze, kde si otevřel ateliér. V následujícím roce spolupracoval s pražským Vojenským muzeem, kde se zabývá restaurováním zvláště cenných exponátů. Od roku 1924 vyučoval kresbu na české reálce na Smíchově a spolupracoval s Českou grafickou unií. V letech 1924–1926 spolu s ukrajinským emigrantem z Kyjeva, spisovatelem Alfredem Bemem ilustroval první a druhou učebnici ruského jazyka. V roce 1927 byl účastníkem se zástupci ruské a ukrajinské emigrace na Kongresu ruských vědců v Bělehradě a v letech 1930–1933 pobýval i s rodinou na Krymu. V letech 1939–1945 v souvislosti s německou okupací prožíval velmi těžké časy a jeho umělecká činnost byla téměř úplně zastavena. V roce 1943 zemřel jeho syn Ladislav a Trakal přestal tvořit. Patrně 1. června roku 1951 umělec i se svojí manželkou Olgou zemřeli a příští den je objevili příbuzní. Příčina úmrtí obou manželů byla patrně selhání srdce. Ladislava Trakal a jeho žena Olga byli pohřbeni ve stejném hrobě i se svým synem na Olšanech v Praze.

Galerie

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Тракал Ладіслав Йосипович na ukrajinské Wikipedii.

https://www.ladislav-trakal.com - Yakov Skulskyi

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flags of Austria-Hungary.png
Autor: Dragovit (of the collage), Licence: CC BY-SA 4.0
Both national flags of Austro-Hungary, the collage of flags of the Cisleithania (Habsburg Monarchy) and the Transleithania (Kingdom of Hungary)
Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Ladislav J. Trakal, Idyla, (1907).jpg
Ladislav J. Trakal, Idyla
Tomb of Ladislav Trakal, his wife Olga and their son Ladislav. Olšany Cemetery, Prague. 2018.jpg
Autor: YakovSkulsky, Licence: CC BY-SA 4.0
Могила Ладислава Тракала, его жены Ольги и их сына Ладислава. Ольшанское кладбище, Прага. 2019
Ladislav J. Trakal, Horor ze série Světlo a stín života. (1915).jpg
Ladislav J. Trakal, Horor ze série Světlo a stín života.
Ladislav J. Trakal, Portrét syna. (1916).jpg
Ladislav J. Trakal, Portrét syna
Ladislav J. Trakal, Náčrt restaurace v hotelu Grand v Charkově (1909).jpg
Ladislav J. Trakal, Náčrt restaurace v hotelu Grand v Charkově