Ladislav Vik

Pater
Ladislav Vik SDB
Církevřímskokatolická
Zasvěcený život
Institutsalesiáni
Sliby 
            dočasné1947
Svěcení
Kněžské svěcení10. prosince 1960
světitel Štěpán Trochta
Osobní údaje
Datum narození25. března 1923
Místo narozeníVysoké nad Jizerou
Datum úmrtí22. července 2011 (ve věku 88 let)
Místo úmrtíPraha
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Ladislav Vik SDB (25. března 1923, Vysoké nad Jizerou22. července 2011, Praha), byl český katolický kněz, člen řádu salesiánů, provinciál české salesiánské provincie a politický vězeň komunistického režimu.

Studium

Byl pokřtěn v katolické církvi jako malé dítě, ale v době svých středoškolských studií prožil náboženskou konverzi a intenzivně přilnul ke katolické církvi. Rozhodl se pro Bohu zasvěcený život a vstoupil do noviciátu k salesiánům Dona Bosca. První řeholní sliby skládal těsně po II. světové válce v Hodoňovicích v roce 1947 do rukou P. Antonína Dvořáka. Jako salesiánský asistent působil v Přestavlkách u Přerova a ve Fryštáku. V roce 1950 prožil v rámci Akce K násilné akce pořádané Státní bezpečností proti příslušníkům církevních řádů. Jeho následující bohoslovecká léta jsou poznamenány právě obdobím v letech 19501955, kdy došlo k rozehnání klášterů a řeholních domů. Vik byl spolu s mnoha jinými řeholníky internován v klášterech v Oseku u Duchcova a v Želivi u Humpolce. Po propuštění z internace pracoval jako skladník, stavební dělník na přehradách Křimov, Jirkov, Hracholusky u Plzně a Skalka u Chebu. Ovšem v té době se z internace propuštění salesiáni znovu začali scházet a Vik mezi nimi vyučoval filozofii.

Spolupracovník kardinála Trochty

Dne 10. prosince 1960 byl tajně vysvěcen na kněze biskupem Štěpánem Trochtou v jeho soukromém bytě. V raných šedesátých letech působil jako chemik ÚKZÚZ v Plzni, později jako vychovatel v Domově mládeže s trestnou činností v Obořišti. V době pražského jara se po návratu biskupa Štěpána Trochty do litoměřické diecéze stal jeho sekretářem. Když v roce 1974 kardinál Štěpán Trochta zemřel, pracoval jako měřič u VDUP v Praze. V utajení pak jako magistr noviců SDB a novicek FMA a salesiánský ředitel v Praze.

Provinciál salesiánů

V letech 19811993 se stal, po Františkovi Míšovi, provinciálem českých Salesiánů Dona Boska. Byl organizačně činný, takže již před sametovou revolucí v roce 1989 a krátce po ní se pustil do zakládání několika klíčových děl, která mu ležela na srdci: nakladatelství Portál, tiskárna Adalbert, vyšší odborná škola Jabok a do mnoha dalších pastoračních aktivit. Jako kněz byl vyhledávaným zpovědníkem a moudrým kazatelem. Byl horlivým mariánským ctitelem a šiřitelem úcty k Donu Boskovi a sv. Františku Saleskému. Jako nadšený konvertita se nedal v křesťanské víře zlomit ani v těžkých padesátých letech, ani v dobách komunistické normalizace v letech sedmdesátých.

Úsilí v závěru života

V závěru života věnoval mnoho úsilí procesu blahořečení P. Ignáce Stuchlého a kardinála Štěpána Trochty, které osobně velmi dobře znal. Zemřel v komunitě pražských salesiánů zaopatřen svátostí nemocných ve věku 88 let v pátek 22. července 2011. Jeho pohřeb se konal v pátek 29. července 2011 v kostele sv. Terezie z Lisieux na Kobyliském náměstí v Praze 8; poté byly jeho tělesné ostatky uloženy do salesiánského hrobu na ďáblickém hřbitově v Praze.

Odkazy

Literatura

Související články

Externí odkazy

4. salesiánský provinciál
Předchůdce:
František Míša
19811993
Ladislav Vik
Nástupce:
Benno Beneš