Ladnokvět

Jak číst taxoboxLadnokvět
alternativní popis obrázku chybí
Kvetoucí ladnokvět Schotia brachypetala
Vědecká klasifikace
Říšerostliny (Plantae)
Podříšecévnaté rostliny (Tracheobionta)
Odděleníkrytosemenné (Magnoliophyta)
Třídavyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řádbobotvaré (Fabales)
Čeleďbobovité (Fabaceae)
PodčeleďDetarioideae
Rodladnokvět (Schotia)
Jacq., 1787
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Plody Schotia brachypetala

Ladnokvět[1] (Schotia) je rod rostlin z čeledi bobovité. Zahrnuje 4 druhy a je rozšířen v jižní části Afriky. Ladnokvěty jsou keře a stromy se zpeřenými listy a nápadnými růžovými nebo červenými květy. Druh Schotia brachypetala a řidčeji i jiné druhy se pěstují v tropech jako okrasné rostliny. V místě původu mají i další využití.

Popis

Ladnokvěty jsou keře a stromy dorůstající výšky až 22 metrů. Listy jsou střídavé, sudozpeřené, složené ze 3 až 7 párů poněkud kožovitých, vstřícných lístků. Palisty jsou nápadné, vytrvalé. Druh Schotia brachypetala je v chladnějších oblastech opadavý. Květy jsou růžové nebo jasně červené, řidčeji téměř bělavé, uspořádané v hroznech nebo krátkých latách. Kalich je složen ze 4 volných lístků, zelený nebo růžový až červený. Koruna je dvoustranně souměrná, složená z 5 volných lístků. Korunní lístky nejsou na bázi nehetnaté. U druhu Schotia brachypetala je koruna redukovaná na úzké nitky a její funkci přebírá červeně zbarvený kalich, tyčinky a květní stopka. Tyčinek je 10. Semeník je stopkatý a obsahuje mnoho vajíček. Plody jsou buď lusky pukající dvěma chlopněmi nebo jsou nepukavé a po nějaké době vypadávající z vytrvalého rámečku. Semena mají olejnatý míšek.[2][3]

Rozšíření

Rod ladnokvět zahrnuje celkem 4 druhy, rozšířené v jižní části Afriky na jih od řeky Zambezi. Areál rozšíření rodu sahá od Namibie po Mosambik a Jihoafrickou republiku. Druh Schotia latifolia je endemit Jihoafrické republiky, Schotia afra se nad to vyskytuje i v Namibii. Zbývající druhy mají rozsáhlejší areál výskytu.[4][5][3]

Ladnokvěty se vyskytují na lesních okrajích, v lesích, keřové a zakrslé vegetaci. Často rostou na březích řek nebo na termitištích.[4]

Ekologické interakce

Květy ladnokvětů vytvářejí množství nektaru a jsou opylovány zejména strdimily, navštěvuje je však také různý hmyz (vosy, včely, brouci, mouchy ap.). Způsoby šíření semen jsou u různých druhů různé. Semena mají olejnatý míšek, který láká zejména ptáky. Semeny se živí také opice. Zralá semena Schotia afra jsou z pukajících lusků vystřelována do okolí do značné vzdálenosti. Lusky Schotia brachypetala zůstávají viset na stromě a po puknutí vystavují semena se žlutým míškem. Plody Schotia latifolia se rozpadají a na stromě zůstává pouze vytrvalý rámeček s visícími semeny.[3]

Význam

Druh Schotia brachypetala je pěstován jako okrasná dřevina i v jiných částech tropů a v některých oblastech subtropů, např. v Kalifornii. Vyznačuje se nápadnými červenými květy v bohatých květenstvích. V menší míře se jako okrasná dřevina pěstuje i Schotia afra. Semena ladnokvětů jsou po uvaření jedlá. Různé druhy jsou těženy pro dřevo, využívány v místní medicíně nebo jsou z nich získávána barviva či třísloviny.[6][4][3]

Odkazy

Reference

  1. SKALICKÁ, Anna; VĚTVIČKA, Václav; ZELENÝ, Václav. Botanický slovník rodových jmen cévnatých rostlin. Praha: Aventinum, 2012. ISBN 978-80-7442-031-3. 
  2. WATSON, L.; DALLWITZ, M.J. The Genera of Leguminosae-Caesalpinioideae and Swartzieae [online]. 1993, rev. 2009. Dostupné v archivu pořízeném dne 2015-02-22. (anglicky) 
  3. a b c d PlantZAfrica.com [online]. South African National Biodiversity Institute, 2000. Dostupné v archivu pořízeném dne 2021-04-28. (anglicky) 
  4. a b c Legumes of the World [online]. Kew Royal Botanical Gardens. Dostupné v archivu pořízeném dne 2014-02-11. (anglicky) 
  5. International Legume Database: Afzelia [online]. [cit. 2015-02-16]. Dostupné online. (anglicky) 
  6. LLAMAS, Kirsten Albrecht. Tropical Flowering Plants. Cambridge: Timber Press, 2003. Dostupné online. ISBN 0-88192-585-3. (anglicky) 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Information-silk.svg
Autor: , Licence: CC BY 2.5
A tiny blue 'i' information icon converted from the Silk icon set at famfamfam.com
Parrot on the booze -) (5096830304).jpg
Autor: Tatters ❀ from Brisbane, Australia, Licence: CC BY 2.0

A Rainbow lorikeet enjoying the sweet nectar of a Drunken parrot tree - the common name of this tree in Australia. It is likely a myth about this tree, but at least it proves that parrots do like the flowers! I think this spectacular flowering African tree is also known as the "Weeping boer-bean" in S. Africa. The "weeping" label is due to the dripping nectar, rather than the foliage that "weep" or "droop"!

Schotia brachypetala Fabaceae/Caesalpiniaceae

Schotia is an easily grown tree, and is remarkably hardy in both poor soil and very dry conditions. Normally it is evergreen, but in dry conditions it could drop the leaves before the flowering season - which is what happened in Brisbane last year, during a very abundant flowering season.

Location: Brisbane Botanic Gardens, Mount Coot-tha, Australia
Schotia brachypetala01.jpg
Autor: Tekwani, Licence: CC BY-SA 3.0
Seedpod of Schotia brachypetala - Cultivated tree growing in Honeydew, Johannesburg