Laguna
Laguna je přírodní nádrž stojaté vody na okraji moře.[1] Je to mělký mořský vodní útvar naplněný slanou nebo brakickou vodou, který je oddělen od hlubšího moře korálovým útesem nebo písečným valem. Laguny jsou jak laguny atolů, vytvořené růstem korálových útesů, tak pobřežní laguny vytvořené vznikem písčitých valů.
Pobřežní laguny
Pobřežní laguny se nacházejí na pobřeží, kde mají přílivy malé vzedmutí. Od moře bývají odděleny bariérou ostrovů ležících obecně rovnoběžně s pobřežím. Vlnobití nebo pobřežní proudy, které zanášejí hrubé sedimenty mimo břehy pláží, vytvářejí lagunové valy bez mořských útesů. Jakmile se tento val vytvoří, mohou se za ním usazovat i jemnější sedimenty. Pobřežní laguny jsou spojeny s mořem pouze úzkými průlivy, což má za následek, že voda v lagunách je odlišná od mořské, především pokud jde o teplotu, slanost, obsah kyslíku a sedimentů.
Významné mořské laguny
Odkazy
Reference
V tomto článku byl použit překlad textu z článku Lagoon na anglické Wikipedii.
Související články
Externí odkazy
Obrázky, zvuky či videa k tématu laguna na Wikimedia Commons
Slovníkové heslo laguna ve Wikislovníku
- http://www.answers.com/topic/lagoon
Média použitá na této stránce
The "Lagoa dos Patos", in the Brazilian state of Rio Grande do Sul, translates to "the Duck Lagoon". It was named by 16th century Jesuit settlers, who asked the King of Spain to grant them title to the lagoon so that they could breed ducks. The King consented, but revoked his edict when he discovered that the "duck-pond" (measuring about 14,000 square kilometers) was one of the largest lagoonal systems in the world.