Lanová dráha Velká Úpa – Portášovy Boudy

Lanovka na Portášovy Boudy
Dolní stanice Velká Úpa
Dolní stanice Velká Úpa
MístoČeskoČesko Česko
Parametry
Typ lanovkyosobní visutá jednolanová dráha oběžného systému s pevným uchycením trojmístných sedaček (S-3)
Umístění pohonudolní stanice
Systém napínáníhydraulický v dolní stanici
Přepravní kapacita1300 osob/hod
Šikmá délka1464 m
Dolní stanice708 m n. m. Velká Úpa
Horní stanice1062 m n. m. Portášovy Boudy
Převýšení354 m
Maximální rychlost2,5 m/s
Čas jízdy9,8 min
VýrobceTatrapoma
ProvozovatelBOBOLIFT společnost s ručením omezeným
V provozu od2005
Odkazy
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Sedačková lanová dráha Velká ÚpaPortášovy Boudy je osobní lanová dráha v Krkonoších. Spojuje město Pec pod Sněžkou, respektive jeho část Velkou Úpu, s osadou Portášovy Boudy, která se nachází právě nad Velkou Úpou. Lanovka je v provozu celoročně, přímo vedle dráhy se nachází sjezdovka.

První lanovka

Původní lanovka přibližně v roce 2000

Lanová dráha na „Portášky“ vznikla na konci 60. let 20. století a svůj provoz zahájila v roce 1968 jakožto druhá lanovka v oblasti Pece pod Sněžkou (po dráze na Sněžku).[1] Výrobcem lanové dráhy byl národní podnik Transporta Chrudim, který použil svoji tehdejší obvyklou konstrukci – lanovku s oběžným provozem a pevně uchycenými jednomístnými sedačkami. V roce 1983 proběhla rekonstrukce dráhy, byly opraveny podpěry a vyměněny sedačky.[1]

Technické parametry

Jednalo se o osobní visutou jednolanovou dráhu oběžného systému s pevným uchycením jednomístných sedaček. Šikmá, skutečná délka lanovky byla 1459 m, vodorovná délka potom 1416 m. Dráha překonávala převýšení 352 m a měla dvě stanice: Velká Úpa (708 m n. m.) a Portášovy Boudy (1060 m n. m.). Dopravní rychlost činila 2 m/s, jízda jedním směrem tak trvala 12,2 minuty. Hodinová přepravní kapacita byla 274 cestujících. Na dráze se nacházelo 130 jednomístných sedaček a 3 sedačky nákladní. Podpěr bylo vystavěno 24 (tři tlačné, zbytek nosných).

Druhá lanovka

Sedačky lanové dráhy při pohledu vzhůru

Na začátku 21. století již ale zastaralá a málo kapacitní lanovka nevyhovovala. Proto majitel přistoupil v roce 2005 k demontáži celé lanové dráhy (motor byl např. prodán lanovce na Kleť) a k zakoupení trojsedačkové lanovky ze Slovenska, která od roku svého vyrobení v roce 1986 sloužila v lyžařském středisku Jasná v Nízkých Tatrách. Tuto dráhu vyrobila slovenská společnost Tatrapoma. Její provoz na novém působišti v Krkonoších byl zahájen ještě v roce 2005.[1] Současným provozovatelem lanové dráhy je firma BOBOLIFT společnost s ručením omezeným.

Technické parametry

Nová lanovka je osobní visutá jednolanová dráha oběžného systému s pevným uchycením trojmístných sedaček. Má šikmou délku 1464 m, vodorovnou 1421 m a převýšení 354 m. Dolní stanice Velká Úpa se nachází v nadmořské výšce 708 m, horní stanice Portášovy Boudy v 1062 m n. m. Rychlost byla zvýšena na 2,5 m/s, čímž se zkrátila jízdní doba na 9,8 min. Díky zvýšené dopravní rychlosti a použití trojmístných sedaček (celkem 142 ks) činí současná přepravní kapacita dráhy 1300 osob za hodinu. Počet podpěr byl snížen na 15 (jedna tlačná, čtyři nosnotlačné, ostatní nosné).

Provoz

Pohled na lanovou dráhu od spodní stanice

Lanovka na Portášovy Boudy jezdí celoročně.[2] V zimní sezóně je v provozu denně od 9 do 17 hodin.[3] V roce 2007 jezdila celoročně každý den od 9 do 16 hodin, jedna jízda stála 40 Kč.[4]

Reference

  1. a b c POLCER, Radim. Sedačková lanovka Velká Úpa - Portášovy Boudy [online]. Lanove-drahy.cz [cit. 2008-10-26]. Dostupné online. 
  2. Velká Úpa - Portášovy boudy [online]. Cyclura.cz [cit. 2008-10-26]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2009-08-07. 
  3. lanovka Velká Úpa - Portášovy boudy [online]. Ergis.cz [cit. 2008-10-26]. Dostupné online. 
  4. Turistika - Pec pod Sněžkou - Velká Úpa [online]. Českéhory.cz [cit. 2008-10-26]. Dostupné online. 

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Lanovka na Portášky, podhled od spodní stanice.jpg
Autor: Honza Groh (Jagro), Licence: CC BY 3.0
Sedačková lanová dráha na Velká Úpa – Portášovy boudy , pohled od spodní stanice, Velká Úpa, Kronoše
Lanovka na Portášky, pohled cestou.jpg
Autor: Honza Groh (Jagro), Licence: CC BY 3.0
Sedačková lanová dráha na Velká Úpa – Portášovy boudy, pohled vzhůru cestou, Velká Úpa, Kronoše
Lanovka na Portášky, spodní stanice.jpg
Autor: Honza Groh (Jagro), Licence: CC BY 3.0
Sedačková lanová dráha na Velká Úpa – Portášovy boudy, dolní stanice, Velká Úpa, Kronoše
Lanovka na Portášky, původní.jpg
Autor: Honza Groh (Jagro), Licence: CC BY 3.0
Původní jednosedačková lanová dráha na Velká Úpa – Portášovy boudy, pohled smerem dolů z půle, Velká Úpa, Kronoše