Larmorova precese

Larmorova precese je pohyb (stáčení) magnetického vektoru částice působením vnějšího magnetického pole.

Popis

Precese vektoru

Předpokladem vzniku precese je fakt, že částice má elektrický náboj a tudíž svůj magnetický moment a tento moment svírá nenulový úhel s vektorem vnějšího pole. V důsledku působení vnějšího magnetického pole pak bude magnetický moment částice opisovat kuželovou plochu s vrcholovým úhlem 2 s frekvencí .

Magnetické pole vyvíjí kroutící moment na magnetický moment částice:[zdroj?]

kde je kroutící moment, magnetický dipólový moment, gyromagnetický poměr, vektor momentu hybnosti, vnější magnetické pole.

Larmorova precese částice s nábojem ve vnějším magnetickém poli je podobná precesi klasického nakloněného gyroskopu ve vnějším gravitačním poli, jakým je např. točící se nakloněná dětská hračka – káča nebo je podobná precesi zemské osy.

Larmorova frekvence

Frekvence precesního pohybu magnetického momentu částice se nazývá Larmorova frekvence a je závislá na intenzitě vnějšího magnetického pole (T, Tesla) a typu atomového jádra vyjádřeného gyromagnetickým poměrem.

kde je frekvence otáčení, gyromagnetický poměr, intenzita magnetického pole.

Význam

Interakci atomových jader s nenulovým spinem s vnějším magnetickým polem využívá např. metoda nukleární magnetické rezonance (NMR spektroskopie), která se používá ke zkoumání struktury látek.

Joseph Larmor

Sir Joseph Larmor (11. července 1857 – 19. května 1942) byl britský fyzik a matematik, člen Královské společnosti v Londýně a Francouzské akademie věd. Zabýval se mj. termodynamikou a elektrodynamikou. V roce 1919 vyslovil předpoklad, že magnetická pole slunečních skvrn jsou vyvolávána dynamovým mechanismem, udržovaným pohyby plynů v blízkosti slunečního povrchu.[1]

Jevy spojené s chováním částic s magnetickým momentem ve vnějším magnetickém poli byly nazvány na jeho počest.

Odkazy

Reference

  1. Encyklopedie Diderot. [s.l.]: [s.n.], 1999. v osmi svazcích s. ISBN 80-902555-6-6. S. 301. 

Média použitá na této stránce

Precesión.gif
Autor: Ereenegee, Licence: CC BY-SA 3.0
Movimiento de precesión de la tierra
Gyroscope precession.gif
Precession on a gyroscope. Note that the angular momentum vector is pointing starting at the top point towards the fixed point (also applies to the gimbal).
Präzession2.png
Veranschaulichung der Präzession eines Atomspins um ein externes Magnetfeld