Ledečský kras

Ledečský kras

StátČeskoČesko Česko
Souřadnice
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Ledečský kras je krasovým útvarem na území Ledče nad Sázavou a jeho nejbližšího okolí. Jedná se v podstatě o vložku krystalických vápenců v pararulách. V roce 1940 došlo na západě města k objevu stometrové jeskyně s dvojicí klesajících chodeb s jezírky a krápníky. Výzdoba je však zničena. Další jeskyně se nachází přímo v centru města, v lokalitě zvané Hůrka, a je dlouhá přibližně 165 metrů. Součástí krasu jsou i jeskyně Čertovy díry a Šeptouchov. V roce 1948 došlo ve vchodu 12 metrů dlouhé jeskyně nedaleko Habrku k objevení střepů neolitické keramiky.

Jeskyně

Jeskyně Šeptouchov

Jeskyně Šeptouchov je největší z jeskyní Ledečského krasu a nachází se pod stejnojmenným vrchem. Objevena byla náhodně ve 20. letech 20. století. Vede z ní dvojice klesajících chodeb, zakončeným po třiceti metrech jezírkem o rozměrech 2x6 metrů a přibližné hloubce 2 metry. Voda z jezírka sloužila jako doplněk vody v městském vodovodu. Dnes je jeskyně veřejnosti nepřístupná.

Jeskyně Na Hůrce

Jeskyně se nachází v lokalitě na Hůrce přímo v centru města. Je dlouhá 135[1]–165 metrů[2] pokračuje z ní místy až 4 metry vysoká chodba s pěticí rozlehlejších prostor. V letech 19281932 došlo k úpravám jeskyně a jejímu osvětlení. V nejnižší části najdeme jezírka s vytékajícím krasovým pramenem.

Čertovy díry

Čertovy díry se na rozdíl od ostatních jeskyní Ledečského krasu nenacházejí v bezprostřední blízkosti Ledče, ale až v údolí Želivky, asi 1,5 km na západ od Kožlí a pravém svahu údolí s útesy Doupných skal. Na rozdíl od ostatních jeskyní nejsou tvořeny pouze vápence, ale především rulami. Čertovy díry se skládají z dvojice navzájem propojených síní a propástkou. V 70. letech 20. století bylo místo zatopeno vodní nádrží Švihov a dnes jsou jeskyně viditelné jen při nízkém stavu vody.

Související články

  • VKP Rašovec

Reference

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“