Leeds United FC

Leeds United FC
NázevLeeds United Football Club
Přezdívka„The Whites, United, The Peacocks“
ZeměSpojené království Anglie (Spojené království)
MěstoLeeds
Založen1919
AsociaceAnglie Football Association
Domácí dres
Venkovní dres
SoutěžEFL Championship
2023/20243. místo
StadionElland Road, Leeds
Souřadnice
Kapacita37 890 diváků
Vedení
VlastníkUSA Denise DeBartolo York
PředsedaItálie Andrea Radrizzani
TrenérNěmecko Daniel Farke
Oficiální webová stránka
Největší úspěchy
Ligové tituly3× mistr Anglie
Domácí trofejeFA Cup
EFL Cup
Community Shield
Mezinárodní trofejeVeletržní pohár
EFL Championship 2023/2024
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Přehled medailí
Pohár mistrů evropských zemí
Stříbrná medaile1974/1975Leeds United AFC
Veletržní pohár
Stříbrná medaile1966/1967Leeds United AFC
Zlatá medaile1967/1968Leeds United AFC
Zlatá medaile1970/1971Leeds United AFC
Pohár vítězů pohárů
Stříbrná medaile1972/1973Leeds United AFC
First Division / Premier League
Stříbrná medaile1964/1965Leeds United AFC
Stříbrná medaile1965/1966Leeds United AFC
Zlatá medaile1968/1969Leeds United AFC
Stříbrná medaile1969/1970Leeds United AFC
Stříbrná medaile1970/1971Leeds United AFC
Stříbrná medaile1971/1972Leeds United AFC
Bronzová medaile1972/1973Leeds United AFC
Zlatá medaile1973/1974Leeds United AFC
Zlatá medaile1991/1992Leeds United AFC
Bronzová medaile1999/2000Leeds United AFC

Leeds United FC (celým názvem: Leeds United Football Club) je anglický fotbalový klub, který sídlí ve městě Leeds v metropolitním hrabství West Yorkshire. Ve městě byl jako první založen v roce 1904 klub Leeds City FC, který zanikl v roce 1919. Ve stejném roce byl založen Leeds United a o rok později přešel na profesionalismus. Od sezóny 2023/24 působí v EFL Championship.

Stadion Elland Road má kapacitu téměř 40 tisíc míst. Zajímavostí je, že východní tribuna má nejdelší klenutou střechu v Evropě (52 metrů). Přímo na stadionu je cela předběžného zadržení a pod hřištěm v hloubce 70 stop je studna umožňující kropení hřiště.

Historie

Leeds City

Fotbal se v Leedsu objevoval již od roku 1877. První profesionální klub byl ale založen z vůle obyvatel města až v roce 1904 pod názvem Leeds City FC. Jenže klub neměl kde hrát. To vyřešily problémy místního ragbyového týmu, který krachoval. Leeds City se tak přesunuli na jeho stadión pod názvem Elland Road. O rok později byl přijat do Football League. První utkání v rámci Division Two odehrál klub na hřišti Bradfordu, kterému podlehl 0:1. V premiérové sezóně Leeds City skončil na šestém místě, o rok později na desátém. Za klub hrál útočník Billy McLeod, který přišel z Lincoln City.

Po roce 1910 se dostal klub do tíživé finanční situace. Do klubu přišel nový manažer Herbert Chapman. Klub vytáhl po 6. místě těsně pod hranici postupu, poté ale skončil na 15. místě. Klubem otřásly informace o uplácení hráčů hostujících týmů během války. Celá situace vyústila aukcí, na které byl celý majetek klubu rozprodán včetně hráčského kádru. Výsledky týmu zdědilo Port Vale.

Založení Leeds United

Několik hodin po aukci se několik příznivců sešlo a byl založen nový klub – Leeds United AFC. Klub se objevil v Midland League, kde hrála dříve rezerva City. Na stadiónu Elland Road se přesunuli hráči Yorkshire Amateurs a ti se poté nabídli, zda by se nemohli spojit s United. Manažerem se stal bývalý hráč City Dick Ray. Vedení klubu dokázalo získat potřebné peníze na provoz klubu. Poté umístilo do novin inzeráty o hledání nových hráčů.

Vše sledoval i vlastník 20 mil vzdáleného Huddersfieldu Town Hilton Crowthe. A protože tento klub neholdoval oblibě místních, tak Crowthea napadlo, že celý klub přesune do Leedsu. Dokonce k tomu získal souhlas hráčů. Místní obyvatelé však byli výrazně proti tomu. Vedení Football League proto rozhodlo, že město Huddersfield musí zaplatit 25 000 liber Croetheovi nebo ať odsouhlasí přesun na Elland Road. Tyto peníze se městu sice nepodařilo získat, ale zvedly se návštěvy, a tak měl Crowthe smůlu.

Crowthe poté půjčil Leeds United 35 000 liber, které mu měli vrátit po postupu do Division One. Přivedl bývalého manažera Barnsley Arthura Fairclougha a Dick Ray se posunul na pozici jeho asistenta.

Vítejte ve Football League

V roce 1920 byl klub hlasováním přibrán do Football League. V premiérově sezóně v Division Two doplácelo mužstvo především na neproduktivní útok a skončil na 14. místě. Postupnými krůčky se posunoval tabulkou až na první místo v sezóně 1923/24. První pobyt v nejvyšší soutěži nedopadl zrovna nejlépe. Ve třech sezónách skončili na 18., 19. a poté na 21. sestupové pozici. To klub již netrápila malá produktivita nýbrž špatná obrana. Tým vstřelil 69 branek, přesto ale získal pouhých 30 bodů. Podíl na tom měla i změna ofsajdového pravidla, kvůli které padalo všeobecně více branek. Fairclough rezignoval a nahradil ho v té době už bývalý Faircloughův asistent Dick Ray, který si mezitím střihl jednu štaci v Doncasteru za místní Rovers.

Ray okamžitě vedl United opět vstříc postupu a finišovali 2 body za vedoucím Manchesterem City. Pod novým manažerem se United dařilo. Krok za krokem se posunuli přes 13. místo na páté na konci roku 1930. To bylo na dlouhou dobu nejlepší umístění, kterého s Leedsem kdokoliv dosáhl. Byla za tím výborná defenziva, která málem inkasovala nejméně gólů v celé lize. A následoval opět strmý pád dolů. Leeds nasbíral o 15 bodů méně a sešel až 21. sestupové místo. Následoval opět okamžitý návrat a poté se tým na nějakou dobu v první divizi ustálil. Přesto byly často velmi solidní sezóny střídány s těmi skoro katastrofálními. Během sezóny si ve vzpomínce na Leeds City převzali žlutomodré dresy a na čas tak upustili od svých typických bílých dresů. Po osmnáctém místě v roce 1935 vystřídal Dicka Raye Billy Hampson. Leeds se udržel až do začátku 2. světové války a sezóny 1939/40, kdy byl ročník po třech zápasech, ve kterých Leeds nevstřelil jediný gól, přerušen.

Poválečné hledání

Ačkoliv toho Hampson na Elland Road zase tolik neodtrénoval, vydržel zde dlouhých 12 let. To Leeds na konci roku 1947 končil s fatálním 15 bodový odstupem na záchranu poslední. Vzhledem k tomu, že nejhorší obrana byla doplněna pro změnu nejhorším útokem, to ani nemohlo dopadnout jinak. Na hřištích soupeřů byl Leeds pro smích, uhrál v 21 zápasech jediný bod s předposledním Brentfordem. 18 získanými body držel Leeds dlouholetý rekord, který zlomilo až v roce 1985 Stoke City. Bilanci ze hřišť soupeřů drží rekord dodnes. O tom, že se tento klub nedostane z problémů zadarmo, se naplno přesvědčil dosavadní asistent Willis Edwards a po 18. místě v 2. divizi se zase vracel na svůj původní post.

Mládí vpřed pod tvrdou rukou Majora Buckleyho

Novým manažerem byl oznámen již 64letý válečný veterán známý svou aplikací armádních manýrů ve fotbalových kruzích přezdívaný svou vojenskou šarží jako Major Frank Buckley. Ačkoliv mnoho hovořilo proti Buckleymu, sklízel i úspěchy. Třeba s Wolverhamptonem Wanderers se zapojil do boje o titul a vytáhl ho do finále FA Cupu. Nyní však přicházel na Elland Road až z 3. divize jako trenér Hull City.

Jeho první sezóna vypadala podobně jako ta předchozí, proměnila se v boj o záchranu ve druhé divizi. Během sezóny se poprvé na hřišti představil Velšan John Charles mnohými označován jako nejvšestrannější hráč, který se kdy narodil v Británii. Jeho doménou byla jak výborná defenzivní práce tak především platil za excelentního kanonýra. Vynikal zejména hrou hlavou, ale i jeho kopací techniku aby leckterý elitní útočník pohledal. Následující sezónu Buckley mnoho postarších hráčů vyměnil za perspektivnější mladíky a vyplatilo se to, Leeds finišoval na páté pozici a v šestém kole FA Cupu. Do týmu Leeds poprvé nakoukla budoucí legenda anglické kopané 15letý Jack Charlton. V sezóně 1950/51 působilo v týmu již jen sedm hráčů z předminulé sezóny a Leeds skončil znovu pátý.

Roku 1952 zakončoval sezónu Leeds na šestém místě a brzy 70letý Buckley začínal být netrpělivý, toužil po postupu. Práce jeho a dalších skautů sice přinášela ovoce, ale hráči nenaplňovali potenciál tak rychle, jak bylo očekáváno. Během sezóny 1952/53 Buckley poprvé vyzkoušel Charlese na postu hrotového útočníka a bohatě se mu to vyplatilo, vsítil 27 branek ve 29 zápasech. Jenže tak vznikla díra v obraně, kterou měl zaplnit mladičký Jack Charlton. Ten ačkoliv nezklamal, na obránce Charlese zapomenout nenechal a United končili desátí. Frank Buckley rezignoval, odešel dva roky do důchodu trénovat třetiligový Walsall.

Zlatá éra (1965-1980)

V tomto období zaznamenal klub největší úspěchy: 2 tituly mistra, 2× triumf a finále ve Veletržním poháru, finále a semifinále Poháru mistrů, finále Poháru vítězů pohárů. Tým byl po Barceloně druhým nejúspěšnějším v historii Veletržního poháru a v zápase o věčné držení tohoto poháru s ní prohrál.

Oporami byli Jack Charlton či Billy Bremner.

Od 80. let po současnost

Třetí titul přišel v roce 1992.

Druhé nejúspěšnější období v evropských pohárech přišlo okolo roku 2000, kdy se tým dostal do semifinále Poháru UEFA (ve čtvrtfinále přešel přes pražskou Slavii) a do semifinále Ligy mistrů.

Za Leeds nastupovali hráči jako Paul Robinson, Rio Ferdinand, Harry Kewell nebo Robbie Keane.

V roce 2004 klub sestoupil z nejvyšší ligy a v sezoně 2019/20 dokázal vybojovat postup zpět do 1. ligy.

Historické názvy

Zdroj: [1]

  • 1919Leeds United AFC (Leeds United Association Football Club)
  • 2007Leeds United FC (Leeds United Football Club)

Získané trofeje

Vyhrané domácí soutěže

Vyhrané mezinárodní soutěže

Soupisky

K 21. srpnu 2022[2]

ČísloPoziceHráč
1FrancieBIllan Meslier
2AnglieOLuke Ayling (zástupce kapitána)
3Dominikánská republikaOJunior Firpo
4AnglieZAdam Forshaw
5NěmeckoORobin Koch
6SkotskoOLiam Cooper (kapitán)
7USAZBrenden Aaronson
8ŠpanělskoZMarc Roca
9AnglieÚPatrick Bamford
10NizozemskoÚCrysencio Summerville
11AnglieÚJack Harrison
12USAZTyler Adams
13NorskoBKristoffer Klaesson
14ŠpanělskoODiego Llorente
ČísloPoziceHráč
15Severní IrskoOStuart Dallas
18AnglieZDarko Gyabi
19ŠpanělskoÚRodrigo
21NizozemskoOPascal Struijk
22ŠpanělskoBJoel Robles
23KolumbieÚLuis Sinisterra
25DánskoORasmus Kristensen
29ItálieÚWilfried Gnonto
30AnglieÚJoe Gelhardt
33NorskoOLeo Fuhr Hjelde
37AnglieOCody Drameh
42AnglieÚSam Greenwood
43PolskoZMateusz Klich

Hráči na hostování

ČísloPoziceHráč
AnglieOCharlie Cresswell (na hostování v Millwallu do konce sezóny 2022/23)
AnglieZJamie Shackleton (na hostování v Millwallu do konce sezóny 2022/23)
PolskoZMateusz Bogusz (na hostování v Španělsko UD Ibiza do konce sezóny 2022/23)
AngolaÚHélder Costa (na hostování v Saúdská Arábie Al Ittihadu do konce sezóny 2022/23)
ČísloPoziceHráč
WalesÚTyler Roberts (na hostování v Queens Park Rangers do konce sezóny 2022/23)
WalesÚDaniel James (na hostování v Fulhamu do konce sezóny 2022/23)
AnglieÚIan Poveda (na hostování v Blackpoolu do konce sezóny 2022/23)

Umístění v jednotlivých sezonách

Stručný přehled

Zdroj: [1]

Jednotlivé ročníky

Zdroj: [1]

Legenda: Z - zápasy, V - výhry, R - remízy, P - porážky, VG - vstřelené góly, OG - obdržené góly, +/- - rozdíl skóre, B - body, červené podbarvení - sestup, zelené podbarvení - postup, fialové podbarvení - reorganizace, změna skupiny či soutěže

Anglie Anglie (1919 – )
SezónyLigaÚroveňZVRPVGOG+/-BPozice
1919/20Midland Football League3411914565603112.
1920/21Second Division2421410184045-53814.
1921/22Second Division2421613134838+10458.
1922/23Second Division2421811134336+7477.
1923/24Second Division242211296135+26541.
1924/25First Division1421112194659-133418.
1925/26First Division142148206476-123619.
1926/27First Division142118236988-193021.
1927/28Second Division242257109849+49572.
1928/29First Division142169177184-134113.
1929/30First Division142206167963+16465.
1930/31First Division142127236881-133121.
1931/32Second Division2422210107854+24542.
1932/33First Division1421514135962-3448.
1933/34First Division142178177566+9429.
1934/35First Division1421312177592-173818.
1935/36First Division1421511166664+24111.
1936/37First Division142154236080-203419.
1937/38First Division1421415136469-5439.
1938/39First Division142169175967-84113.
V letech 1939 až 1945 se nehrála žádná pravidelná soutěž.
1946/47First Division14266304590-451822.
1947/48Second Division242148206272-103618.
1948/49Second Division2421213175563-83715.
1949/50Second Division2421713125445+9475.
1950/51Second Division242208146355+8485.
1951/52Second Division2421811135957+2476.
1952/53Second Division2421415137163+84310.
1953/54Second Division2421513148981+84310.
1954/55Second Division242237127053+17534.
1955/56Second Division242236138060+20522.
1956/57First Division1421514137263+9448.
1957/58First Division142149195163-123717.
1958/59First Division142159185774-173915.
1959/60First Division1421210206592-273421.
1960/61Second Division2421410187583-83814.
1961/62Second Division2421212185061-113619.
1962/63Second Division2421910137953+26485.
1963/64Second Division242241537134+37631.
1964/65First Division14226978352+31612.
1965/66First Division142239107938+41552.
1966/67First Division142221196242+20554.
1967/68First Division142229117141+30534.
1968/69First Division142271326626+40671.
1969/70First Division142211568449+35572.
1970/71First Division142271057230+42642.
1971/72First Division14224997331+42572.
1972/73First Division1422111107145+26533.
1973/74First Division142241446631+35621.
1974/75First Division1421613135749+8459.
1975/76First Division142219126546+19515.
1976/77First Division1421512154851-34210.
1977/78First Division1421810146353+10469.
1978/79First Division1421814107052+18505.
1979/80First Division1421314154650-44011.
1980/81First Division1421710153947-8449.
1981/82First Division1421012203961-224220.
1982/83Second Division242132185146+5608.
1983/84Second Division2421612145556-16010.
1984/85Second Division2421912116643+23697.
1985/86Second Division242158195672-165314.
1986/87Second Division2421911125844+14684.
1987/88Second Division2441912136151+10697.
1988/89Second Division2461716135950+96710.
1989/90Second Division246241397952+27851.
1990/91First Division138197126547+18644.
1991/92First Division142221647437+37821.
1992/93Premier League1421215155762-55117.
1993/94Premier League142181686539+26705.
1994/95Premier League142201395938+21735.
1995/96Premier League138127194057-174313.
1996/97Premier League1381113142838-104611.
1997/98Premier League138178135746+11595.
1998/99Premier League138181376234+28674.
1999/00Premier League138216115843+15693.
2000/01Premier League138208106443+21684.
2001/02Premier League138181285337+16665.
2002/03Premier League138145195857+14715.
2003/04Premier League13889214079-393319.
2004/05The Championship2461418144952-36014.
2005/06The Championship2462115105738+19785.
2006/07The Championship246137264672-263624.
2007/08League One346271097238+34765.
2008/09League One346266147749+28844.
2009/10League One3462511107744+33862.
2010/11The Championship2461915128170+11727.
2011/12The Championship2461710196568-36114.
2012/13The Championship2461710195766-96113.
2013/14The Championship246169215967-85715.
2014/15The Championship2461511205061-115615.
2015/16The Championship2461417155059-95913.
2016/17EFL Championship246229156147+14757.
2017/18EFL Championship246179205964-56013.
2018/19EFL Championship246258137350+23833.
2019/20EFL Championship24628997735+42931.
2020/21Premier League138185156254+8599.
2021/22Premier League138911184279-373817.
2022/23Premier League138710214878-303119.
2023/24EFL Championship246279108143+38903.

Účast v evropských pohárech

RočníkSoutěžKoloKlubDomaVenkuCelkem
1965/66Veletržní pohár1. koloItálie Torino FC2:10:02:1
2. koloVýchodní Německo 1. FC Lokomotive Leipzig0:02:12:1
3. kolo Valencia CF1:11:02:1
ČtvrtfináleMaďarsko Újpest FC4:11:15:2
Semifinále Real Zaragoza2:10:12:2
1966/67Veletržní pohár2. koloNizozemsko AFC Door Wilskracht Sterk5:13:18:2
3. kolo Valencia CF1:12:03:1
ČtvrtfináleItálie Bologna FC 19091:00:11:1
SemifináleSkotsko Kilmarnock FC4:20:04:2
FináleJugoslávie NK Dinamo Zagreb0:00:20:2
1967/68Veletržní pohár1. koloLucembursko CA Spora Luxembourg7:09:016:0
2. koloJugoslávie FK Partizan1:12:13:2
3. koloSkotsko Hibernian FC1:01:12:1
ČtvrtfináleSkotsko Rangers FC2:00:02:0
SemifináleSkotsko Dundee FC1:01:12:1
FináleMaďarsko Ferencvárosi TC1:00:01:0
1968/69Veletržní pohár1. koloBelgie Standard Liège3:20:03:2
2. koloItálie SSC Napoli2:00:22:2
3. koloZápadní Německo Hannover 965:12:17:2
ČtvrtfináleMaďarsko Újpest FC0:10:20:3
1969/70Pohár mistrů evropských zemí1. koloNorsko FK Lyn10:06:016:0
2. koloMaďarsko Ferencvárosi TC3:03:06:0
ČtvrtfináleBelgie Standard Liège1:01:02:0
SemifináleSkotsko Celtic FC0:11:21:3
1970/71Veletržní pohár1. koloNorsko Sarpsborg FK5:01:06:0
2. koloVýchodní Německo Dynamo Dresden1:01:22:2
3. koloČeskoslovensko AC Sparta Praha6:03:29:2
ČtvrtfinálePortugalsko Vitória FC2:11:13:2
SemifináleAnglie Liverpool FC0:01:01:0
FináleItálie Juventus FC1:12:23:3
Superfinále FC Barcelona1:2
1971/72Pohár UEFA1. koloBelgie Lierse SK2:00:42:4
1972/73Pohár mistrů evropských zemí1. koloTurecko Ankaragücü1:01:12:1
2. koloVýchodní Německo FC Carl Zeiss Jena1:10:01:1
Čtvrtfinále FC Rapid București5:03:18:1
SemifináleJugoslávie HNK Hajduk Split1:00:01:0
FináleItálie AC Milan0:1
1973/74Pohár UEFA1. koloNorsko Strømsgodset IF6:11:17:2
2. koloSkotsko Hibernian FC0:00:00:0
3. koloPortugalsko Vitória FC1:01:32:3
1974/75Pohár mistrů evropských zemí1. koloŠvýcarsko FC Zürich4:11:25:3
2. koloMaďarsko Újpest FC3:02:15:1
ČtvrtfináleBelgie RSC Anderlecht3:01:04:0
Semifinále FC Barcelona2:11:03:1
FináleZápadní Německo FC Bayern Mnichov0:2
1979/80Pohár UEFA1. koloMalta Valletta FC3:04:07:0
2. kolo FC Universitatea Craiova0:20:20:4
1992/93Liga mistrů UEFA1. koloNěmecko VfB Stuttgart4:10:34:4
2. koloSkotsko Rangers FC1:21:22:4
1995/96Pohár UEFA1. koloFrancie AS Monaco FC0:13:03:1
2. koloNizozemsko PSV Eindhoven3:50:33:8
1998/99Pohár UEFA1. koloPortugalsko CS Marítimo1:00:11:1
2. koloItálie AS Roma0:00:10:1
1999/00Pohár UEFA1. kolo FK Partizan1:03:14:1
2. koloRusko FK Lokomotiv Moskva4:13:07:1
3. koloRusko FK Spartak Moskva1:01:22:2
4. koloItálie AS Roma1:00:01:0
ČtvrtfináleČesko SK Slavia Praha3:01:24:2
SemifináleTurecko Galatasaray SK2:20:22:4
2000/01Liga mistrů UEFA3. předkoloNěmecko TSV 1860 München2:11:03:1
Základní skupina HŠpanělsko FC Barcelona1:10:42. místo
Itálie AC Milan1:01:1
Turecko Beşiktaş JK6:00:0
Osmifinálová skupina DŠpanělsko Real Madrid CF0:22:32. místo
Itálie SS Lazio3:31:0
Belgie RSC Anderlecht2:14:1
ČtvrtfináleŠpanělsko Deportivo de La Coruña3:00:23:2
SemifináleŠpanělsko Valencia CF0:00:30:3
2001/02Pohár UEFA1. koloPortugalsko CS Marítimo3:00:13:1
2. koloFrancie Troyes AC4:22:36:5
3. koloŠvýcarsko Grasshopper Club Zürich2:22:14:3
4. koloNizozemsko PSV Eindhoven0:10:00:1
2002/03Pohár UEFA1. koloUkrajina FK Metalurh Zaporižžja1:01:12:1
2. koloIzrael Hapoel Tel Aviv FC1:04:15:1
3. koloŠpanělsko Málaga CF1:20:01:2

Odkazy

Reference

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Leeds United F.C. na anglické Wikipedii a History of Leeds United F.C. na anglické Wikipedii.

  1. a b c "LEEDS UNITED" [online]. fchd.info [cit. 2015-07-14]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. First team [online]. Leeds United F.C., 5 October 2020. Dostupné online. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Kit left arm.svg
Part of football kit based on Kit body.svg.
Kit body.svg

Complete kit:







Kit socks long.svg
Football kit template socks
Silver medal icon.svg
An icon that represents a silver medal
Gold medal icon.svg
An icon that represents a gold medal
Bronze medal icon.svg
An icon that represents a bronze medal
Flag of Dominican Republic.svg
The flag of the Dominican Republic has a centered white cross that extends to the edges. This emblem is similar to the flag design and shows a bible, a cross of gold and 6 Dominican flags. There are branches of olive and palm around the shield and above on the ribbon is the motto "Dios,Patria!, Libertad" ("God, Country, Freedom") and to amiable freedom. The blue is said to stand for liberty, red for the fire and blood of the independence struggle and the white cross symbolized that God has not forgotten his people. "Republica Dominicana". The Dominican flag was designed by Juan Pablo Duarte, father of the national Independence of Dominican Republic. The first dominican flag was sewn by a young lady named Concepción Bona, who lived across the street of El Baluarte, monument where the patriots gathered to fight for the independence, the night of February 27th, 1844. Concepción Bona was helped by her first cousin María de Jesús Pina.
Flag of the Dominican Republic.svg
The flag of the Dominican Republic has a centered white cross that extends to the edges. This emblem is similar to the flag design and shows a bible, a cross of gold and 6 Dominican flags. There are branches of olive and palm around the shield and above on the ribbon is the motto "Dios,Patria!, Libertad" ("God, Country, Freedom") and to amiable freedom. The blue is said to stand for liberty, red for the fire and blood of the independence struggle and the white cross symbolized that God has not forgotten his people. "Republica Dominicana". The Dominican flag was designed by Juan Pablo Duarte, father of the national Independence of Dominican Republic. The first dominican flag was sewn by a young lady named Concepción Bona, who lived across the street of El Baluarte, monument where the patriots gathered to fight for the independence, the night of February 27th, 1844. Concepción Bona was helped by her first cousin María de Jesús Pina.
Ulster Banner.svg
Ulster Banner is a heraldic banner taken from the former coat of arms of Northern Ireland. It was used by the Northern Ireland government in 1953-1973 with Edwardian crown since coronation of Queen Elizabeth II, based earlier design with Tudor Crown from 1924. Otherwise known as the Ulster Flag, Red Hand of Ulster Flag, Red Hand Flag.
Flag of Northern Ireland (1953–1972).svg
Ulster Banner is a heraldic banner taken from the former coat of arms of Northern Ireland. It was used by the Northern Ireland government in 1953-1973 with Edwardian crown since coronation of Queen Elizabeth II, based earlier design with Tudor Crown from 1924. Otherwise known as the Ulster Flag, Red Hand of Ulster Flag, Red Hand Flag.
Flag of Angola.svg
Vlajka Angoly
Flag of Spain (1945 - 1977).svg
Autor: SanchoPanzaXXI, Licence: CC BY-SA 4.0
Flag of Spain during the Spanish State. It was adopted on 11 October 1945 with Reglamento de Banderas Insignias y Distintivos (Flags, Ensigns and Coats of Arms Bill)
Flag of Spain (1945–1977).svg
Autor: SanchoPanzaXXI, Licence: CC BY-SA 4.0
Flag of Spain during the Spanish State. It was adopted on 11 October 1945 with Reglamento de Banderas Insignias y Distintivos (Flags, Ensigns and Coats of Arms Bill)
Flag of Yugoslavia (1946-1992).svg
Flag of the Socialist Federal Republic of Yugoslavia (1946-1992).
The design (blazon) is defined in Article 4 of the Constitution for the Republic of Yugoslavia (1946). [1]
Flag of Belgium.svg

Belgická vlajka

This is the national flag of Belgium, according to the Official Guide to Belgian Protocol. It has a 13:15 aspect ratio, though it is rarely seen in this ratio.

Its colours are defined as Pantone black, Pantone yellow 115, and Pantone red 032; also given as CMYK 0,0,0,100; 0,8.5,79,0; and 0,94,87,0.
Flag of Germany (state).svg
Bundesdienstflagge (Flag of the federal authorities of Germany). Under German law, federal states, municipalities, institutions or private persons are not allowed to use this flag.
Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Flag of Portugal (alternate).svg
Flag of Portugal, created by Columbano Bordalo Pinheiro (1857-1929), officially adopted by Portuguese government in June 30th 1911 (in use since about November 1910).
Flag of Romania (1965-1989).svg

Flag of Romania, (21 August 1965 - 22 December 1989/officialy 27 December 1989).

Construction sheet of the Flag of Romania as depicted in Decree nr. 972 from 5 November 1968.

  • l = 2/3 × L
  • C = 1/3 × L
  • S = 2/5 × l
Flag of Romania (1965–1989).svg

Flag of Romania, (21 August 1965 - 22 December 1989/officialy 27 December 1989).

Construction sheet of the Flag of Romania as depicted in Decree nr. 972 from 5 November 1968.

  • l = 2/3 × L
  • C = 1/3 × L
  • S = 2/5 × l
Flag of Serbia and Montenegro; Flag of Yugoslavia (1992–2003).svg
Flag of Serbia and Montenegro, was adopted on 27 April 1992, as flag of Federal Republic of Yugoslavia (1992-2003).
Flag of Serbia and Montenegro (1992–2006).svg
Flag of Serbia and Montenegro, was adopted on 27 April 1992, as flag of Federal Republic of Yugoslavia (1992-2003).
Flag of Russia.svg
Old flag of Russia from the Tsarist era. This variant is still used today.
Kit left arm leeds2425h.png
Autor: JonasBR, Licence: CC0
Association football kit sleeves
Kit right arm leeds2425a.png
Autor: JonasBR, Licence: CC0
Association football kit sleeves
Kit left arm leeds2425a.png
Autor: JonasBR, Licence: CC0
Association football kit sleeves
Kit body leeds2425h.png
Autor: JonasBR, Licence: CC0
Association football kit body
Kit body leeds2425a.png
Autor: JonasBR, Licence: CC0
Association football kit body
Kit shorts leeds2425a.png
Autor: JonasBR, Licence: CC0
Association football kit shorts
Kit socks leeds2425a.png
Autor: JonasBR, Licence: CC0
Association football kit socks
Kit socks leeds2425hl.png
Autor: JonasBR, Licence: CC0
Association football kit socks
Kit right arm leeds2425h.png
Autor: JonasBR, Licence: CC0
Association football kit sleeves
Kit shorts leeds2425h.png
Autor: JonasBR, Licence: CC0
Association football kit shorts