Legiovlak
Legiovlak je putovní muzeum československých legií. Jedná se o projekt Československé obce legionářské, který má být věrnou replikou legionářského vlaku z období let 1918–1920, kdy na Transsibiřské magistrále v Rusku probíhaly válečné operace československých legií. Vlak křižuje od května 2015 celou Českou republiku. Cesta má trvat minimálně do roku 2026.[1]
Legiovlak je součástí dlouhodobého projektu Legie 100. Má pomoci obnovovat povědomí o československých legiích a jejich zásluhách na vzniku samostatného československého státu. Vstup do expozice Legiovlaku je zdarma a to i díky podpoře Ministerstva obrany České republiky, Ministerstva dopravy České republiky, Českých drah, SŽDC, ČD Cargo a dalších partnerů.
O Legiovlaku
V letech 2011 až 2015 zakoupila Československá obec legionářská celkem 11 vyřazených historických železničních vozů. Jeden z plošinových vozů dlouhodobě zapůjčily České dráhy a kovářský vůz rekonstruovala a dodala slovenská strana v čele s Nadáciou Milana Rastislava Štefánika a Klubom historickej techniky RD Zvolen. V letech 2014–2016 zhlédlo Legiovlak na 300 000 návštěvníků.
Na konci roku 2017 Legiovlak čítalo třináct vozů. Pro co největší přiblížení podoby legionářských vlaků a životních podmínek, bojové činnosti a zvyklostí československých legionářů, byly vybrány pro rekonstrukci nejčastěji používané vozy. Vlak se skládá z vozu polní pošty, těplušky, plukovní prodejny, ubytovacího, filmového, krejčovského, zdravotního, štábního, velitelského, obrněného a dvou vozů plošinových.
V každém z vozů je nainstalována výstava panelů a trojrozměrných předmětů, které přibližují život a boj československých legionářů na Transsibiřské magistrále. Návštěvníci si tak v případě zájmu mohou zjistit podrobnější informace o daném tématu, ale také prohlédnout originální součásti výstroje a výzbroje stejně, jako předměty legionářské každodennosti. Vybrané exponáty je možné si osahat, včetně některých z vystavených zbraní.
Odborný výklad poskytují průvodci v replikách legionářských stejnokrojů. Pro školní exkurze jsou v rámci expozice připraveny pracovní listy a další materiály. Na místě je rovněž možné pořídit si kromě pamětních předmětů i odborné a populárně naučné publikace s legionářskou tematikou. Výtěžek z tohoto prodeje přitom směřuje přímo na podporu projektu Legie 100.
Reference
- ↑ CSOL.CZ. Legiovlak. ČSOL [online]. [cit. 2023-04-14]. Dostupné online.
Externí odkazy
- Obrázky, zvuky či videa k tématu Legiovlak na Wikimedia Commons
- Webové stránky Legiovlaku
- Facebooková stránka Legiovlaku
- Webové stránky Nadačního fondu Legie 100
Média použitá na této stránce
Autor: Fry72 , Karel FRYDRÝŠEK, Licence: CC BY-SA 4.0
Legiovlak, nádraží Ostrava-Svinov, Ostrava-Svinov, Moravskoslezský kraj
(c) Radek Linner, CC BY-SA 3.0
Putovní muzeum Legiovlak na železniční stanici Kyjov
(c) Radek Linner, CC BY-SA 3.0
Putovní muzeum Legiovlak na železniční stanici Kyjov – vůz polní pošty
(c) Radek Linner, CC BY-SA 3.0
Putovní muzeum Legiovlak na železniční stanici Kyjov