Lektorium

Lektorium (z latinského lectorium) neboli chórová přepážka, letner nebo také letnýř (obojí z německého Lettner) je přepážka mezi východním chórem a chrámovou lodí u největších kostelů. Jde o tribunu s místem pro čtení a čtenářským pultem, odkud bylo laikům předčítáno Písmo, tutéž funkci plní ambon). Sloužil také jako tribuna pro liturgický zpěv.

Popis

Červeně je vyznačeno umístění letneru v půdorysu chrámu.

Letner byl odstupněný dvoj- až trojetážový portál s horním ochozem krytým zábradlím, většinou trojosý, plochý nebo členěný a vystupující do prostoru, se dvěma či třemi osovými průchody a jedním schodištěm. Mohl být kamenný, cihlový, dřevěný nebo se železnými mřížemi. Často byl zdobený sochami na sloupech nebo v nikách, reliéfy nebo malbami. Někdy před ním býval umístěn oltář a nad ním visel krucifix, situace je dosud dochována v míšeňském dómu[1].

Lektorium chrámu sv. Kunery (Cunerakerk) v nizozemském městě Rhenen

Letnery byly z kostelů odstraňovány po Tridentském koncilu, protože ten stanovil, že z chrámové lodi musí být vidět na hlavní oltář. Proto se letnery dochovaly pouze v klášterních kostelech a v zemích, kde neplatila závaznost koncilních nařízení, tedy v té části Německa, v níž zvítězilo luteránství, a také ve Velké Británii, neboť tamní anglikánská církev též nepodléhala moci a vlivu papeže a koncilů. Naopak nedochovaly se v zemích, kde zvítězil kalvinismus, protože kalvínská reforma odstranila z kostelů prakticky veškeré kostelní vybavení včetně oltářů a varhan.

Pravoslavné kostely

Obdobou letneru v pravoslavné církvi je ikonostas, zdobná zástěna, oddělující kněžiště od prostor chrámu, který je ovšem na rozdíl od zděných letnerů obvykle dřevěný a zdobený ikonami.

Významné památky

Míšeňský dóm, lektorium s oltářem sv. Kříže

Odkazy

Reference

  1. Braun, Joseph: Der christliche Altar in seiner geschichtlichen Entwicklung, Band 1. München 1924

Literatura

  • Oldřich J. BLAŽÍČEK, Jiří KROPÁČEK: Slovník pojmů z dějin umění. Odeon Praha 1991, s. 119

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Doksaal locatie.PNG
Autor:

User:Michiel1972 at nl.wikipedia.org

GNU head Tento dokument smí být kopírován, šířen nebo upravován podle podmínek Svobodné licence GNU pro dokumenty verze 1.2 nebo libovolné vyšší verze publikované nadací Free Software Foundation. Dokument nemá neměnné části ani texty na předním či zadním přebalu. Kopie textu licence je k dispozici v oddíle nazvaném GNU Free Documentation License.
w:cs:Creative Commons
uveďte autorazachovejte licenci
Tento soubor podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Zachovejte licenci 3.0 Unported
Dílo smíte:
  • šířit – kopírovat, distribuovat a sdělovat veřejnosti
  • upravovat – pozměňovat, doplňovat, využívat celé nebo částečně v jiných dílech
Za těchto podmínek:
  • uveďte autora – Máte povinnost uvést autorství, poskytnout odkaz na licenci a uvést, pokud jste provedli změny. Toho můžete docílit jakýmkoli rozumným způsobem, avšak ne způsobem naznačujícím, že by poskytovatel licence schvaloval nebo podporoval vás nebo vaše užití díla.
  • zachovejte licenci – Pokud tento materiál jakkoliv upravíte, přepracujete nebo použijete ve svém díle, musíte své příspěvky šířit pod stejnou nebo slučitelnou licencí jako originál.
Tato licenční šablona byla k tomuto souboru přidána v rámci změny licencování.
, Licence: CC BY-SA 3.0
Rood screen
Míšeň - dóm, lektorium a východní chór.jpg
Autor: Dobroš, Licence: CC BY-SA 4.0
Míšeň - dóm, gotické lektorium a východní chór
Rhenencuneradoksaal.jpg
Autor: unknown, Licence: CC BY-SA 3.0