Lemkové
Lemkové | |
---|---|
Ukrajina | 672[1] |
Polsko | 11 000 (sčítání, 2011) |
Slovensko | 55 469[2] |
Jazyk(y) | |
rusínština, ukrajinština, polština | |
Náboženství | |
Ukrajinská řeckokatolická církev a pravoslaví | |
Příbuzné národy | |
Bojkové, Huculové |
Lemkové (ukrajinsky Лемки, slovensky Lemkovia) jsou rusínské etnikum žijící ve Lvovské a Zakarpatské oblasti (Velkoberezňanský rajón) Ukrajiny, v jihovýchodním Polsku a (většina) v Prešovském kraji na Slovensku.
Název
Slovo „Lemkové“ vzniklo v 19. století v polské společnosti a mělo původně ironický význam („lem“ v rusínském dialektu znamená „jen“), ale samotní Lemkové označovali sami sebe za „ruský národ“, Rusíny, „Rusnáky“. Na přelomu 19. a 20. století přijali název Lemkové za vlastní[3]. Před 1. světovou válkou se za Lemky pokládalo rusínské obyvatelstvo Nízkých Beskyd (polsky Beskid niski) – v pásmu širokém 10–25 km, od Popradské doliny až k údolí řeky Oslawy; a východního Slovenska – až k Vihorlatu a Spišské Maguře – vše na území tehdejšího Rakouska-Uherska.
Historie
Národní sebeurčení Lemků na konci 19. století mělo několik proudů: „staroruský“ proud se hlásil k tradici Kyjevské Rusi a vzhlížel ke kultuře zidealizovaného Ruska, ukrajinský proud naproti tomu Lemky pokládal za slovakizované a popolštěné Ukrajince.[3] Lemkovská otázka se vyhrotila těsně před 1. světovou válkou. Rakouské orgány se obávaly zneužití lemkovských sympatií k Rusům při postupu carské armády, a proto se snažily Lemky zastrašit; počátkem srpna 1914 tak bylo v Haliči uvězněno kolem 1,5 tisíce lemských představitelů (kněží, učitelů, politicky aktivních sedláků) a polní soudy je odsuzovaly k smrti.[3] Na podzim 1914 ovládla haličské Karpaty ruská armáda a Lemkové se v této situaci snažili získat politické výhody, avšak po gorlickém průlomu se oblast vrátila pod rakouskou správu a došlo k další vlně pronásledování Lemků.
Po rozpadu Rakouska-Uherska a vzniku Československa a Polska bylo dosud volně průchozí území obývané Lemky rozděleno mezi dva státní celky. Lemkové proto začali jednat o svém sebeurčení. V polské vesnici Florynka se 5. prosince 1918 konalo patrně první shromáždění Lemků v historii (kolem pěti set představitelů sto třiceti haličských vesnic a delegáti z USA a ČSR, zástupci polských státních orgánů), na němž byla zvolena Hlavní rada Lemkovska.[3] Vůdčími postavami lemkovského hnutí se stali Dr. Jarosław Kaczmarczyk a kněz Mychajło Jurczakewycz. Nebyly však určeny jednoznačné cíle hnutí – jedni chtěli připojení k „Velkému Rusku“, jiní k ULR, jiní k ČSR a rovněž se objevil požadavek na nezávislý karpatorusínský stát s hlavním městem Prešov nebo Užhorod. Situace se záhy zkomplikovala po vypuknutí polsko-ukrajinské války a obsazení Ukrajiny. Od konce ledna 1919 se v Lemkovsku konaly manifestace za sjednocení s Rusíny v ČSR, Polsko se však nemínilo území Lemků vzdát a Československo nemělo zájem o jeho ovládnutí.[3] V březnu 1919 byli přední představitelé lemkovského odporu (včetně Jurczakewycze a Kaczmarczyka) uvězněni. Soud v Nowem Sączi je sice osvobodil, přesto snahy o sebeurčení Lemků skončily neúspěchem.
Během druhé světové války byly karpatské rusínské oblasti zpustošeny frontou a následnou občanskou válkou. V roce 1945 byly rozděleny mezi Polsko a Sovětský svaz. Už během roku 1946 byla část obyvatelstva vysídlena do západního Polska a další obyvatelé odešli na Ukrajinu, do USA a do Československa. Aby polské úřady natrvalo odstranily problém s nepoddajným lemkovským obyvatelstvem (mezi nímž nacházely útočiště i početné partyzánské jednotky ukrajinských banderovců), rozhodly 29. března 1947 o hromadném vysídlení Lemků do západního a severního Polska (Dolní Slezsko, Pomoří a Mazursko) v rámci tzv. operace Visla, polsky „Akcja Wisła“, „akcja W“). Lemkovsko tak bylo během čtvrt roku prakticky vylidněno. Návrat v letech 1957–1958 byl povolen jen nepatrné části a oblast postupně osídlili Poláci.
Současnost
Část Lemků se hlásí k ukrajinské národnosti, část k rusínské. Při polském sčítání lidu v roce 2002 se k lemkovské národnosti přihlásilo přibližně 5 900 osob. Na základě lemkovských dialektů polských Beskyd byla kodifikována polská varianta rusínštiny.
Galerie
- Lemkovský kostelík v polských Beskydech
- Lemkovský kostelík ve skanzenu v Kyjevě
- Lemkovský kostelík ve skanzenu v Humenném
Odkazy
Reference
- ↑ http://2001.ukrcensus.gov.ua/results/nationality_population/nationality_popul2/select_5/?botton=cens_db&box=5.5W&k_t=00&p=0&rz=1_1&rz_b=2_1 &n_page=1
- ↑ www.rusinskaobroda.sk [online]. [cit. 2014-08-30]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2013-07-06.
- ↑ a b c d e KROH, Antoni. Zápas Lemků o sebeurčení. Dějiny a současnost. Duben 1992, roč. 14, čís. 4/92, s. 26–27.
Literatura
- PALKA, Magdalena. Das vergessene Volk der Lemken: eine ethnische Minderheit auf der Suche nach ihrer Identität. , 2012. 120 s. Diplomová práce. Vídeňská univerzita. Vedoucí práce Hermann Mückler. Dostupné online.
Související články
Externí odkazy
- Obrázky, zvuky či videa k tématu Lemkové na Wikimedia Commons
- Domovká stránka Sdružení Lemků
- Zjednoczenie Łemków − stránky občanského sdružení Lemků v Polsku (polsky)
- Lemko.org − vše o Lemcích (anglicky, polsky, rusínsky)
- lemky.com − internetový rozcestník zaměřený na lemkovské reálie (ukrajinsky) (anglicky)
Média použitá na této stránce
Autor: Pierre Bona, Licence: CC BY-SA 3.0
Humenné - Eglise de l’archange Saint-Michel du Vihorlatské múzeum
Autor: Losyanyn, Licence: CC BY-SA 4.0
Flag of the Lemko-Rusyn Republic
Autor: Silar, Licence: CC BY-SA 3.0
Carpatho-Rusyn sub-groups - Sanok area Lemkos in original goral folk-costumes from Mokre (Poland)
Autor: Елвіс, Licence: CC BY-SA 3.0
This is a photo of a monument in Ukraine, number: 80-361-1030
Autor: Terek, Licence: CC BY-SA 4.0
Map of the Lemko Region with modern state borders and key cities and towns. Based on Map of Lemkovyna published by World federation of Ukrainian Lemko organizations et al. in 2002. (Version in Ukrainian)