Lemurie

Maki, údajný druh lemura, žijící na Lemurii

Lemurie je mytický kontinent umísťovaný do Indického oceánu, do oblasti mezi Srí Lankou a Madagaskarem, případně táhnoucí se Tichým oceánem až k Velikonočnímu ostrovu. Původ této teorie leží v 19. století, kdy byla pro biogeografy záhadou existence lemurů na Madagaskaru a jejich kosterních pozůstatků v Indii, když se nevyskytovali ani na Předním východě ani v Africe. Tato hypotéza se stala přebytečnou s objevem kontinentálního driftu. Brzy však tento kontinent získal místo v okultistické literatuře, jakožto dávný kontinent, který se při velké katastrofě potopil hluboko do moře.

Prvními publikacemi byly práce madame Blavatské v osmdesátých letech 19. století, v nichž prohlašovala, že jí byla ukázána „Kniha Dzyan“ z éry před Atlantidou. Podle ní byli Lemuřané jednou ze sedmi „původních ras“, kteří (stejně jako obyvatelé Atlantidy a Hyperboreané) žili v období třetihor, byli vysocí sedm stop, hermafroditi, vejcorodí a mentálně zaostalí. Bohové znechucení jejich bezmyšlenkovostí svrhli Lemurii do moře a přivedli na svět rasu obdařenou intelektem, Atlantiďany.

V roce 1894 přišel Frederick Oliver s názorem, že přeživší Lemuřané žijí v komplexu tunelů hory Shasta v severní Kalifornii. Tamilové ze Srí Lanky zase ztotožnili Lemurii se svým mytickým kontinentem Kumari Kandam. Často se ztotožňuje s kontinentem Mu.

Idea Lemurie se dostala i do moderní kultury například v příbězích Conana a Kulla Roberta E. Howarda a v povídkách H. P. Lovecrafta. Objevuje se také v Čapkově Válce s mloky jako jeden ze dvou mločích národů. Je podle ní pojmenované Lemurijské jezero na Ukrajině.

Odkazy

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

PM 110579 Liebig Chromos.jpg
Autor: PMRMaeyaert, Licence: CC BY-SA 4.0
Liebig Chromos. Trade card.Series 1359, Strange Mammals, Lemuridae (Maki). 1937. Private collection Paul MR Maeyaert. 7,1 x 11cm. ; Ref: PM_110579_Liebig_Chromos; www.pmrmaeyaert.eu; www.polmayer.com; Cultural heritage; Cultural heritage|Techniques|Postcard trade card. Text on reverse: MAMMIFÈRES BIZARRES; 1) Le Maki.; Le Maki est un animal appartenant à un groupe auquel on a donné le nom de lémuriens. Leur patrie est l'île de Madagascar. Mais il y a aussi des lémuriens aux Indes et aux îles de la Sonde. Ce fait a donné lieu à l'hypothèse que dans les temps géologiques la grande île africaine était reliée à l'Asie et formait un continent que les savants ont appelé la Lémurie.; Les quatre membres du maki sont terminés par de véritables mains avec pouces opposables et des ongles plats comme ceux des singes et des humains, sauf au second orteil qui a une véritable griffe. Cette conformation des extrémités leur permet de mener une vie arboricole. Ils sont aussi lestes que les singes et frugivores comme eux. Alors que les vrais singes ont la face glabre et le museau aplati, les makis ont la face poilue et le museau pointu. Beaucoup de ces animaux sont nocturnes et ont alors de très grands yeux.; ;