Leonard Rotter
Leonard Rotter | |
---|---|
Narození | 14. září 1895 Vídeň-Floridsdorf Rakousko-Uhersko |
Úmrtí | 14. července 1963 (ve věku 67 let) Praha Československo |
Vzdělání | Státní uměleckoprůmyslová škola v Praze |
Povolání | sochař, malíř |
Děti | Romana Rotterová |
multimediální obsah na Commons | |
Seznam děl v databázi Národní knihovny | |
Některá data mohou pocházet z datové položky. |
Leonard Rotter (14. září 1895, Vídeň-Floridsdorf — 14. července 1963, Praha) byl český sochař a malíř. Není totožný s uherskohradišťským krajinářem L. B. Rotterem.
Život
Po přestěhování do Prahy v roce 1900 se Leonard Rotter nejprve vyučil řezbářem a později vystudoval sochařství na Státní uměleckoprůmyslové škole u profesorů Wurzela, Drahoňovského a Zálešáka. Během I. světové války mu výbuch tříštivého granátu způsobil zranění s trvalými následky.
Po návratu do Prahy měl sochařský ateliér postupně na Hradčanech, v Dlouhé ulici a v paláci Kinských (do okupace 1939), nakonec v Tyršově domě na Malé Straně. V roce 1945 byl jeho ateliér zasažen při bombardování Prahy a prakticky celé jeho dílo bylo zničeno.
Od počátku války bydlel s rodinou v blízkosti Sovových mlýnů na Malé Straně, kde vytvořil většinu svého malířského díla.
Leonard Rotter zemřel 14. července 1963 v Praze
Dílo
Sochy
Ve 20. letech vznikla řada sochařských portrétů (Prof. V. Klička, malíř L. Novák, Prof. F. Lexa, J. Kozina) ale po celou dobu jeho umělecké dráhy byla těžištěm práce volná tvorba, často s filosofickými náměty. Většinou se jednalo o komorní kamenné plastiky s motivem ženského těla (Věčná otázka, Touha, Torzo). Souběžně s nimi realizoval některé návrhy pražských fontán, zabýval se restaurováním a zhotovil několik děl se symbolikou zednářství.
V roce 1936 vytvořil mramorový pomník Karla Hynka Máchy, který byl původně instalován na Jarmilině skále ve Starých Splavech nad Máchovým jezerem, v roce 1939 však byl svržen Henleinovci a dnes stojí v Hůrce blízko Bělé pod Bezdězem.
Socha Kováře (1937) pro dům ředitele ČKD Na Vypichu byla zničena při opravě domu r. 1979. Řada komorních sousoší a studií dětských hlav ze 40. let se po zásahu ateliéru r. 1945 zachovala pouze na fotografiích.
Po válce sochař vytvořil několik návrhů pro pomníky (J. E. Purkyně, J. Neruda) a zúčastnil se soutěže pro Expo 1958 v Bruselu.
Malířské dílo
První malířské portréty a krajiny vytvořil Leonard Rotter ve 30. letech, ale soustavně se začal věnovat malbě až během války a zejména po ní. Tvořil nejprve kresby kombinované s pastelem a barevnými tušemi, později zejména barevné akvarely s náměty starých zákoutí Kampy a Anežského kláštera.
Jeho nejlepší akvarely s uvolněným malířským rukopisem, ojedinělou barevností a plným využitím možností této výtvarné techniky pocházejí z počátku 60. let (Pražské mosty, 1962, Čertovka v zimě, 1963)
Výstavy (výběr)
- 1936 Clam-Gallasův palác (společně s Oskarem Rexem)
- 1957 Malá Strana a Hradčany v díle Leonarda Rottera — Malostranská beseda
- 1963 Souborná výstava (posmrtně) — Mikrobiologický ústav ČSAV, František Dvořák
- 2005 Akvarely (1939—1963) — Kulturní dům, Dobříš
- 2011 Obrázky ze staré Kampy
- 2014 Leonard Rotter - akvarely, sochy — Horácká galerie v Novém Městě na Moravě
Sochy ve veřejném prostoru
- Pomník K. H. Máchy, původně Jarmilina skála ve Starých Splavech, nyní Hůrka v Bělé pod Bezdězem
- Václav Klička, Muzeum hudby, Praha
- František Lexa, Náprstkovo muzeum, Praha, kopie Orientální ústav AVČR, Praha
- Jan Kozina, Muzeum Chodska, Domažlice
- Emil Zátopek, Národní muzeum, Sbírka tělesné výchovy a sportu, Praha
- Renata Horelová, Horácká galerie v Novém Městě na Moravě
- Oldřich Cetl, Horácká galerie v Novém Městě na Moravě
Odkazy
Externí odkazy
- Obrázky, zvuky či videa k tématu Leonard Rotter na Wikimedia Commons
- Seznam děl v Souborném katalogu ČR, jejichž autorem nebo tématem je Leonard Rotter
- Leonard & Romana Rotterovi
- Leonard Rotter v informačním systému abART
- Socha K. H. Máchy: [1]
- Obrázky Kampy: Komunitní centrum Kampa[nedostupný zdroj]
Média použitá na této stránce
Autor: Dragovit (of the collage), Licence: CC BY-SA 4.0
Both national flags of Austro-Hungary, the collage of flags of the Cisleithania (Habsburg Monarchy) and the Transleithania (Kingdom of Hungary)
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Autor: Leonard Rotter, Licence: CC BY-SA 3.0
Socha Touha, pálená hlína, výška 34 cm, autor Leonard Rotter 40. léta 20. stol.
Autor: Leonard Rotter, Licence: CC BY-SA 3.0
kresba na papíře, Hamlet, 1938, autor Leonard Rotter