Leopold Lahola

Leopold Lahola
Rodné jménoLeopold Arje Friedmann
Jiná jménaArje Lahola
Narození30. ledna 1918
Prešov
Rakousko-UherskoRakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Úmrtí12. ledna 1968 (ve věku 49 let)
Bratislava
ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Příčina úmrtíinfarkt
Povolánífilmový režisér, scenárista, spisovatel a novinář
OceněníŘád Tomáše Garrigua Masaryka řtgm III. třída, in memoriam (1991)
Funkcešéfredaktor
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Leopold Lahola (vlastním jménem Leopold Arje Friedmann, hebr. אריה להולה‎ – Arje Lahola) (30. ledna 1918, Prešov – 12. ledna 1968, Bratislava) byl slovenský dramatik, prozaik, scenárista a filmový režisér, jeden z průkopníků izraelské kinematografie.

Život

Ačkoliv dětství prožil na Oravě, vzdělání získal na gymnáziu a později na Filozofické fakultě Univerzity Komenského v Bratislavě. Taktéž absolvoval soukromé hodiny u významného slovenského malíře Jána Mudrocha. Jeho vzdělávání překazila Druhá světová válka, během níž musel pro svůj židovský původ studium ukončit. Aktivně se účastnil bojů jako voják, později byl internován v pracovním táboře v Novákách, během Slovenského národního povstání bojoval u Telgártu, kde byl raněn, a do konce války působil už jen jako válečný zpravodaj a redaktor. Po konci války pracoval jako šéfredaktor periodika Bojovník, jehož redakci vedl do roku 1946.

Kvůli ideologicky motivované kampani, rozpoutané kvůli existencialistickému pozadí hry Atentát v roce 1949 odešel do Izraele. Později zakotvil v NSR, kde režíroval a psal scénáře, divadelní a televizní hry. V politicky uvolněných 60. letech 20. století navštívil vlast, ale v roce 1968 nečekaně zemřel.

Tvorba

Už během středoškolského studia přeložil výběr z novohebrejské poezie. Ještě pod vlastním jménem se věnoval psaní a překládání poezie, později přešel k psaní a inscenování divadelních her. Od roku 1945 používal pseudonym Lahola. Koncem 40. let 20. století patřil k renomovaným dramatikům. Scenáristicky se podílel na několik filmech. V 60. letech 20. století mohl v ČSSR znovu publikovat, natočil nový film Sladký čas Kalimagdory podle utopického románu Jana Weisse Spáč ve zvěrokruhu. Těsně po jeho dokončení v Bratislavě zemřel na v pořadí třetí srdeční infarkt. Leopold Lahola se věnoval i psaní prózy, která vyšla v roce 1968 pod názvem Posledná vec podle stejnojmenné povídky v tomto výběru.

Dílo

Divadelní hry

  • 1947 – Bezvetrie v Zuele
  • 1948 – Štyri strany sveta
  • 1949 – Atentát
  • 1967 – Škvrny na slnku (Skvrny na slunci)
  • 1968 – Inferno

Filmové scénáře

  • 1948 – Bílá tma
  • 1948 – Vlčie diery
  • 1948 – Návrat domů
  • 1968 – Sladký čas Kalimagdory

Ostatní díla

  • 1940 – Chamsin, překlad novohebrejskej poézie
  • 1968 – Posledná vec, výběr povídek, novel a črt
  • 1995 – Ako jed škorpióna, výběr z poezie

Ocenění

Leopold Lahola byl v roce 1991 in memoriam vyznamenán Řádem Tomáše Garrigua Masaryka III. třídy.

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Leopold Lahola na slovenské Wikipedii.

Média použitá na této stránce

Flags of Austria-Hungary.png
Autor: Dragovit (of the collage), Licence: CC BY-SA 4.0
Both national flags of Austro-Hungary, the collage of flags of the Cisleithania (Habsburg Monarchy) and the Transleithania (Kingdom of Hungary)
Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
TCH Rad T-G-Masaryka 3tr (1990) BAR.svg
Stužka: Řád Tomáše Garrigua Masaryka III. třídy – Česká a Slovenská Federativní Republika (1990-1992).