Leschův–Nyhanův syndrom

K vzniku LNS dochází kvůli poruše jednoho z kroků metabolismu purinů v těle

Leschův–Nyhanův syndrom (LNS) je vzácná metabolická porucha, způsobená kritickým nedostatkem či nefunčností enzymu HGPRT (hypoxantin-guanin fosforibosyltransferázy, zodpovědné za regeneraci nukleotidů z příslušných purinových nukleových bází). Projevuje se již v útlém věku jako encefalopatie, doprovázená pohybovými problémy a spastickými obrnami. K neurologickým problémům patří i sebepoškozování, okusování nehtů a rtů. Zároveň se v těle hromadí fosforibosyldifosfát (PRDP), který totiž nemůže v důsledku mutace vstupovat do syntézy nukleotidů z nukleových bází, což v těle zvyšuje biosyntézu samotných purinů a konečným důsledkem je hromadění kyseliny močové (produkt metabolismu nukleových bází) v těle – tzv. hyperurikémie.

Literatura

  • VOET, Donald; VOET, Judith. Biochemie. 1.. vyd. Praha: Victoria Publishing, 1995. ISBN 80-85605-44-9. 
  • MURRAY, Robert K., Daryl K. Granner, Peter A. Mayes, Victor W. Rodwell. Harper's Illustrated Biochemistry. [s.l.]: Lange Medical Books/McGraw-Hill; Medical Publishing Division, 2003. ISBN 0-07-138901-6. 

Média použitá na této stránce

HPRT metabolism.jpg
Autor: Torres RJ, Puig JG, Licence: CC BY 3.0
Purine metabolism. The metabolic scheme shows the first and rate-limiting step of de novo purine synthesis mediated by the enzyme 5'-phosphoribosyl-1-pyrophosphate (PRPP) amidotransferase, and the salvage pathway mediated by hypoxanthine phosphorybosyltransferase (HPRT) and adenine phosphorybosyltransferase (APRT). The de novo synthesis occurs through a multi-step process and requires the contribution of four aminoacids, one PRPP, two folates and three ATP to synthesize an inosine monophosphate (IMP) molecule. HPRT catalyzes the salvage synthesis of inosine monophosphate (IMP) and guanosine monophosphate (GMP) from the purine bases hypoxanthine and guanine respectively, utilizing PRPP as a co-substrate. The HPRT defect results in the accumulation of its substrates, hypoxanthine and guanine, which are converted into uric acid by means of xanthine oxidase. Elevated APRT activity may also contribute to purine overproduction.