Leskovec

Leskovec
Hlavní silnice, směr Vsetín
Hlavní silnice, směr Vsetín
Znak obce LeskovecVlajka obce Leskovec
znakvlajka
Lokalita
Statusobec
Pověřená obecVsetín
Obec s rozšířenou působnostíVsetín
(správní obvod)
OkresVsetín
KrajZlínský
Historická zeměMorava
StátČeskoČesko Česko
Zeměpisné souřadnice
Základní informace
Počet obyvatel661 (2023)[1]
Rozloha9,85 km²[2]
Katastrální územíLeskovec
Nadmořská výška375 m n. m.
PSČ756 11
Počet domů227 (2021)[3]
Počet částí obce1
Počet k. ú.1
Počet ZSJ1
Kontakt
Adresa obecního úřaduLeskovec 67
756 11 Valašská Polanka
obec@leskovec.cz
StarostaIng. Jiří Macháč
Oficiální web: www.leskovec.cz
Leskovec
Další údaje
Kód obce544264
Kód části obce80004
Geodata (OSM)OSM, WMF
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Jak číst infobox Zdroje k infoboxu a českým sídlům.
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Obec Leskovec (v místním nářečí Léskovec) se nachází blízko hranic se Slovenskem, na východě Zlínského kraje, asi 6 km jižně od Vsetína. Žije zde 661[1] obyvatel. Název obce vznikl podle lískového keře, kterého rostlo na území obce velké množství. Lískový ořech se proto dostal i na vlajku a znak obce.

Geografie

Obec je rozložena v údolí říčky Senice. Území obce je velmi kopcovité. Západní část tvoří Vizovická vrchovina, východní zase Javorníky. Zde se nachází nejvyšší bod, kopec Snozový (618 m n. m.). Zároveň je to i součást Chráněné krajinné oblasti Beskydy. Na severu, už mimo území obce, se rozpíná Hostýnsko-vsetínská hornatina.

Historie

První písemná zmínka o obci pochází z roku 1361 v souvislosti se sporem mezi klášterem ve Vizovicích na jedné straně a Albrechtem Alešem ze Šternberka, Janem z Kravař a několika dalšími o území, které si tito jmenovaní na úkor kláštera přivlastnili.[4][5] V roce 1574 pán vizovického panství, Zdeněk Říčanský Kavka, převedl obec spolu s dalšími na své nově nabyté brumovské panství.[6] V období třicetileté války v oblasti proběhlo několik protihabsburských povstání (1620, 1627, 1644).[7] V roce 1684 přešla obec dědictvím po manželce do vsetínského panství hraběte Jiřího Illesházyho. V tomto období kraj pustošily nájezdy Tatarů (1663), Turků (1683) a kuruců (1707).

V období první světové války se ani Leskovci nevyhnula mobilizace a část mužů musela narukovat na frontu. Někteří se dostali do ruského zajetí a stali se z nich legionáři. Na památku padlých je od roku 1934 na místním hřbitově pomník.[8]

Koncem druhé světové války, 3. dubna 1945, byla za skrývání partyzánů vypálena usedlost[9] Jana Juříčka. Mlynář Jan, jeho manželka Františka, děti Jan, Františka, Mařenka spolu se třemi partyzány byli zavražděni, dvěma partyzánům se podařilo skrýt a později utéct.[10] Poslední ze šesti partyzánů se vzdal a byl odvezen na gestapo a poté transportován do koncentračního tábora v Mirošově. Z koncentračního tábora byl nakonec osvobozen. Na památku této tragédie probíhá v Leskovci každoročně hasičská soutěž O pohár Juříčkova mlýna (v roce 2023 proběhl již 43. ročník). Číslo popisné po vypáleném mlýnu převzala budova obecního úřadu.

Současnost

Obec je napojena na plynovod, vodu dodává nádrž Stanovnice. V obci je první stupeň základní školy (do druhého stupně přecházejí děti do sousední Valašské Polanky) a mateřská škola. Je zde sportovní areál pro fotbalové zápasy a pro konání různých společenských akcí, dále víceúčelové hřiště s umělým povrchem pro tenis, nohejbal a podobné sporty a konečně areál s prolézačkami a kolotoči pro nejmenší.

V obci aktivně pracují čtyři organizace: Myslivecký svaz „Lipky“ Leskovec, sbor dobrovolných hasičů, Červený kříž a fotbalový klub (bývalý Sokol). Nejvýznamnější společenské a sportovní akce v obci jsou hasičské soutěže Memoriál obětí Juříčkova mlýna (první ročník v roce 1976) a O pohár Valašských kotárů (první ročník v roce 2013), Turnaj v malé kopané (první ročník v roce 2003) a Zvěřinové gulášování. V zimě jsou již tradičně dva plesy – hasičský a myslivecký. Před koncem roku se hraje stolní tenis na také už tradičním vánočním turnaji. Leskovec je také zapojen do organizace Sdružení obcí Hornolidečska.

V letech 20142015 proběhla výstavba kanalizací a čističek odpadních vod (projekt Čistá Bečva). Obcí také povede část z nově připravované cyklostezky, která bude mít celkově asi 50 km a propojí již existující cyklostezku Bečva a slovenskou cyklostezku Váh. V roce 2015 bylo vybudováno malé náměstíčko s odpočinkovou zónou před obecním úřadem. V roce 2016 měly dvě místní organizace významná výročí svého založení. Hasiči oslavili již 95 let (založeno 1921) a fotbalový klub 70 let (založeno 1946, původně jako Sokol Leskovec). Koncem února byla zahájena výstavba nových šaten na místním fotbalovém hřišti, které nahradí již nevyhovující staré šatny.

V roce 2017 bylo provedeno částečné zastřešení prostoru na místním hřišti, kde se pořádají společenské akce a přesunuto pódium pro hudbu. Začala se také připravovat výstavba nové hasičské zbrojnice, která bude stát naproti školy, nedaleko té současné. Fotbalový klub se rozrostl o dvě družstva dětí – starší a mladší přípravky. Hasičské družstvo mužů obnovilo po letech hibernace činnost a znovu se začalo zúčastňovat hasičských soutěží v okolí. Aktivní je i družstvo dětí – Mladí hasiči.

Zajímavosti

  • Obcí vede tzv. Hornolidečská magistrála – turistický okruh pro pěší i cyklisty na horských kolech v délce 44 km kolem vesnic Hornolidečska. Na trase je i rozhledna Vartovna.
  • V JZ části obce, u vodárny, roste státem chráněný javor babyka, jeden ze tří největších svého druhu v okrese Vsetín.[11]
  • V části spadající do CHKO Beskydy se hojně vyskytují chráněné orchideje: vstavač bledý (druhá nejvýznamnější lokalita na Vsetínsku), vstavač mužský, prstnatec bezový, okrotice dlouholistá a další. [11]
  • v letech 1996–1998 zde byla sochařem Miroslavem Machalou a kameníky Janem Sobkem a Miroslavem Zubíčkem vytvořena žulová kopie sochy boha Radegasta, která nahradila originál na Pustevnách.
  • Z Leskovce pochází zpěvák lidových písní a vypravěč Josef Laža.

Doprava

Obcí prochází železniční trať č. 280 (Hranice na Moravě – hraniční přechod Střelná) a silnice I/57 (hraniční přechod Bartultovice – hraniční přechod Brumov-Bylnice). Silniční vzdálenost k hranicím se Slovenskem je asi 20 km na přechod Střelná – Lysá pod Makytou, asi 35 km na přechod Brumov-Bylnice – Horné Srnie a asi 40 km na přechod Velké KarloviceMakov.

Galerie

Reference

  1. a b Český statistický úřad: Počet obyvatel v obcích – k 1. 1. 2023. Praha. 23. května 2023. Dostupné online. [cit. 2023-05-25]
  2. Český statistický úřad: Malý lexikon obcí České republiky - 2017. 15. prosince 2017. Dostupné online. [cit. 2018-08-28]
  3. Český statistický úřad: Výsledky sčítání 2021 – otevřená data. Dostupné online. [cit. 2022-04-18]
  4. Vizovice do 16. století (www.esterka.cz). www.esterka.cz [online]. [cit. 2015-12-07]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2015-12-08. 
  5. Vsetín v držení pánů z Kravař (www.mestovsetin.cz)[nedostupný zdroj]
  6. Vizovice v 16. století (http://www.esterka.cz). www.esterka.cz [online]. [cit. 2015-12-07]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2015-12-08. 
  7. Valašská povstání 1620-1644 (www.portasi.cz)
  8. Lenka Šimčíková. Pomník Obětem 1. světové války [online]. Spolek pro vojenská pietní místa [cit. 2020-04-20]. Dostupné online. 
  9. srubarski (Michal Šrubař), Rudolf (Rudolf Šimek). Juříčkův mlýn [online]. vodnimlyny.cz [cit. 2020-04-20]. Dostupné online. 
  10. Juříčkův mlýn (www.leskovec.cz)
  11. a b Popis přírodního prostředí obce Leskovec (www.priroda-valasska.cz). www.priroda-valasska.cz [online]. [cit. 2014-08-13]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2014-08-14. 

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Czech Republic adm location map.svg
(c) Karte: NordNordWest, Lizenz: Creative Commons by-sa-3.0 de
Location map of the Czech Republic
Information-silk.svg
Autor: , Licence: CC BY 2.5
A tiny blue 'i' information icon converted from the Silk icon set at famfamfam.com
Leskovec, nádraží (5).jpg
Autor: Palickap, Licence: CC BY-SA 4.0
Leskovec, okres Vsetín. Železniční zastávka.
Leskovec, pomník II. sv. válka.jpg
Autor: Palickap, Licence: CC BY-SA 4.0
Předmětem tohoto obrázku je kulturní památka České republiky evidovaná
v Ústředním seznamu kulturních památek pod rejstříkovým číslem:
Leskovec, škola.jpg
Autor: Palickap, Licence: CC BY-SA 4.0
Leskovec, okres Vsetín.
Flag of Leskovec.svg
Vlajka Leskovce. List tvoří tři vodorovné pruhy, modrý, bílý a modrý, v poměru 4:1:1. V žerďové polovině horního modrého pruhu tři svěšené spojené žluté lískové ořechy se stopkou. Poměr šířky k délce listu je 2:3.
Leskovec, před OÚ.jpg
Autor: Palickap, Licence: CC BY-SA 4.0
Leskovec, okres Vsetín.
Leskovec, Senice.jpg
Autor: Palickap, Licence: CC BY-SA 4.0
Leskovec, okres Vsetín.