Lesní školka
Lesní školka je specializovaný provoz, jehož účelem je pěstování sazenic lesních dřevin pro umělou obnovu lesa. První pokusy pěstování sazenic probíhaly v letech 1790 až 1850, kdy se zakládaly dočasné školky a semeniště pouze pro obnovu určitých porostů.[1] Původně, před nástupem zemědělské a specializované mechanizace, se k pěstování sazenic využívalo menších vhodných ploch v lesích a lesnich "políček". Postupně vývoj dospěl k budování rozlehlých školkařských podniků i když některé "staré" školky (s nutně vysokým podílem manuální práce) jsou stále využívány drobnými vlastníky lesa nebo je využívají neziskové organizace k pěstování sazenic ohrožených a mizejících druhů dřevin (jedle, tis, jilmy…) v místních podmínkách.
Pěstování sazenic
Periodický proces pěstování sazenic v lesní školce lze rozdělit do základních školkařských operací:
- Příprava půdy – cílem je vytvořit optimální podmínky pro síji a další vývoj a pěstování semenáčků. Provádí se nejčastěji tyto operace: orba, rotavátorování, smykování, vláčení, válcování, hnojení, dezinfekce, ruční úprava (doladění) záhonů.
- Výsev semen – o kvalitě síje rozhoduje kvalita vysévaného semene (klíčivost), jeho předosevní příprava, příprava půdy, vlastní secí prostředek (seřízení, výška zásypky) i obsluha stroje.
- Školkování – vyzvednuté, vytříděné a upravené semenáčky se přesazují (rozesazují) na záhony tak, aby měly dostatek prostoru v půdě i nad ní. Cílem je vypěstovat ze semenáčku kvalitní, výsadby schopnou prostokořennou sazenici.
- Podřezávání sazenic – mechanické zkracování kořenů semenáčků a sazenic ostrým nástrojem (čepelí) na záhonech bez vyzvedávání. Cílem je vytvořit mohutnější kořenový systém, bez dlouhých tenkých kořenů.
- "Sklizeň" – představuje soubor úkonů od vyzvedávání, třídění a ošetřování po nakládání, rozvoz a zakládání v porostech.[1].
Lokalita
Lesní školky se obvykle zřizují na lesních pozemcích ale i na zemědělské půdě. Pro zřízení školky je výhodou rovinatý terén s propustnými (hlinito - písčitými) půdami. Důležitý je také zdroj vody pro zavlažování, přípojka elektřiny a dobrá dopravní dostupnost. Samozřejmostí je důkladné oplocení chránící sazenice a semenáčky před zvěří a případnými nenechavci.
Vybavení
Vybavení a mechanizace je v podstatě obdobná jako u zahradnických podniků specializovaných na pěstování sazenic okrasných dřevin (foliovníky, pařeniště, pluhy, brány, kultivátory, motorizované nosiče nářadí, secí a sázecí stroje, zavlažovací systémy, stroje pro balení sazenic, možnost stínění záhonů sítěmi...). V moderních školkách je i zázemí pro pracovníky, dílny pro mechanizaci, prostory pro přípravu substrátů, haly pro třídění a balení sadebního materiálu, sněžné jámy (pro uchování sazenic), sklady chemikálií (hnojiva, pesticidy...) a obalů (RCK, plastové kelímky, výsadbové kontejnery...), klimatizované sklady sazenic a osiva atp [2].
Původ osiva
V minulosti bylo pro obnovu lesa v některých oblastech (např. Orlické hory, Krkonoše…[3]) používáno proveniečně nevhodné osivo. Většina takto vzniklých porostů nevhodných ekotypů vykazuje nízkou odolnost proti škodlivým činitelům a velmi slabou produkci dřeva. Proto pro umělou obnovu musí být používáno výhradně osivo z uznaných semenných porostů ze stejné lesní oblasti při respektování vegetační stupňovitosti. Původ osiva a sazenic se po celou dobu od sběru až po výsadbu dokládá příslušnými dokumenty zaručujícími původ.[4]
Odkazy
Reference
- ↑ a b Archivovaná kopie. clatrutnov.cz [online]. [cit. 2010-06-07]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2010-09-19.
- ↑ Archivovaná kopie. obnova-lesa.euweb.cz [online]. [cit. 2010-06-07]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2016-03-04.
- ↑ Archivovaná kopie. lesprace.silvarium.cz [online]. [cit. 2010-06-07]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2008-06-15.
- ↑ Archivovaná kopie. obnova-lesa.euweb.cz [online]. [cit. 2010-06-07]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2011-04-09.
Související články
Externí odkazy
- Obrázky, zvuky či videa k tématu lesní školka na Wikimedia Commons
Média použitá na této stránce
A picture of a self-designed tool for mechanical weed control: the diagonal weeder (a special form of a "tine weeder" or "weeder/comb harrow"). This weeder can be mounted on a tractor and allows diagonal weeding. It is useful in tree nurseries, where the 70cm long teeth of the machine can destroy weeds easily with a speed of 1ha per hour. The concept has been invented by the Belgian Peter Van Geem and worked out in practice by Vanhoucke Machinebouw. More information can be found at following webpage: BoomkwekerijenVanGeem.be
Autor: user:Knut, Licence: CC BY-SA 3.0
Norway spruce in Alstahaug tree nursery, Norway
A bird netting, used to keep pigeons from eating the sprouting seeds of Fagus sylvatica. The netting is used by a tree nursery.