Lesnická fakulta Technické univerzity ve Zvolenu

Logo

Lesnická fakulta Technické univerzity ve Zvolenu (zkr. LF TUZ) je jednou ze čtyř fakult Technické univerzity ve Zvolenu.

Historie

Ve Zvolenu fakulta sídlí od roku 1952. Je pokračovatelkou novodobého lesnického vysokoškolského vzdělávání, jehož vznik se spojuje se zřízením lesnického ústavu na Vyšší odborné hornické škole - akademii v Banské Štiavnici v roce 1807.[1]

V současnosti má Lesnická fakulta jedinečné postavení v systému slovenského vysokoškolského vzdělávání. Jako jediná poskytuje bakalářské, inženýrské a doktorské programy se zaměřením na lesnictví, aplikovanou zoologii a myslivost. Rozvíjí vědecký výzkum s ohlasy na mezinárodní úrovni. Důraz klade i na aplikaci jeho výsledků v lesnické hospodářské praxi.[2] V různých formách a stupních studia každoročně na fakultě studuje kolem 1 000 studentů.[3] Ve zprávách nezávislé Akademické rankingové a ratingové agentury (ARRA) se Lesnická fakulta pravidelně vyskytuje na předních místech žebříčku hodnocení fakult slovenských vysokých škol.[4] Fakulta má rozsáhlou mezinárodní spolupráci s akademickými a vědeckými institucemi na všech obydlených kontinentech.[5] Studentům kromě kvalitního vzdělání dává také široké možnosti pro zájmovou činnost: známý je folklorní soubor Poľana[6] a kroužky - trubačský, kynologický, lovecký a další. K známým studentským tradicím patří svätohubertovská mše, věšení buly a každoroční stavění májů.

Struktura fakulty

Exekutivu lesnické fakulty tvoří její vedení, které se skládá z děkana, tří proděkanů a tajemnice. Samosprávným orgánem je Akademický senát lesnické fakulty. Dalšími orgány fakulty jsou kolegium děkana a vědecká rada. Fakulta má sedm kateder:[5]

  • Katedra ekonomiky a řízení lesního hospodářství
  • Katedra fytologie
  • Katedra hospodářské úpravy lesů a geodézie
  • Katedra lesní těžby, logistiky a meliorací
  • Katedra ochrany lesa a myslivosti
  • Katedra pěstování lesa
  • Katedra přírodního prostředí

Mezi významné pracoviště fakulty patří Vysokoškolský lesnický podnik, Arboretum Borová hora a Slovenská lesnická a dřevařská knihovna.

Rozvoj fakulty

Rozvoj lesnické fakulty se v posledních letech realizuje zejména ze zdrojů projektů ze strukturálních fondů EU. Tyto projekty, zaměřené zejména na budování center excelence, rozhodující měrou přispěly k rozvoji vědecko-výzkumné infrastruktury LF v nedávném období. Fluorescenční mikroskop, atomový silový mikroskop, rentgenový analyzátor, širokopásmový spektrofotometr, mastercykler, laminární flowbox, autokláv - to jsou jen některé z přístrojů, které byly zakoupeny ze strukturálních fondů za účelem modernizace přístrojového vybavení fakulty a řešení aktuálních problémů výzkumu. Vzniklo několik unikátních laboratoří a pracovišť mezinárodního významu. K nim je třeba určitě zařadit "virtuální jeskyni", zařízení k modelování virtuální reality lesa v procesu výuky.[7] Finanční prostředky ze strukturálních fondů EU byly použity také k technickému zhodnocení a modernizaci stávajících prostor poslucháren, laboratoří a konferenčních místností fakulty. Výukové prostory fakulty jsou vybaveny moderní didaktickou technikou.

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Lesnícka fakulta Technickej univerzity vo Zvolene na slovenské Wikipedii.

  1. Scheer, Ľ. a kol., 2012. Lesnická fakulta 2007 - 2012. Universitas Technica in Zvolen. ISBN 978-80-228-2376-0, s. 109-125.
  2. Kmeť, J., Pichler, V. 2012. Vědecký výzkum na lesnické fakultě TU ve Zvolenu. Záruka excelence v základním a aplikovaném výzkumu. Vydavatel: Lesnická fakulta TU ve Zvolenu. 27 s.
  3. Pichler, V., Mesingerová, V., 2013. Vysokoškolské studium ně lesnické fakultě TU ve Zvolenu 2014/2015. Vydavatelství TU ve Zvolenu. 20 s.
  4. Dostupné v archivu pořízeném dne 2016-11-15. 
  5. a b Oficiální stránky lesnické fakulty TU ve Zvolenu
  6. Vitajte na stránke folklórneho súboru Poľana [online]. Folklórny súbor Poľana, 2012-00-0 [cit. 2013-11-20]. Dostupné online. 
  7. Dostupné online. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Logo Lesníckej Fakulty.jpg
Autor: Igor Viszlai, Licence: CC BY-SA 3.0
Logo Lesníckej Fakulty