Lesnická práce (časopis)

Lesnická práce
Datum založení1922
Jazykčeština, články také ve slovenštině, angličtině a němčině
Periodicitakaždý měsíc
Formát210x285 mm
Země původuČeskoČesko Česko
Sídlo redakcenáměstí Smiřických 1, 281 63 Kostelec nad Černými lesy
Náklad3500
Klíčové osoby
VydavatelLesnická práce, s.r.o.
ŠéfredaktorJan Příhoda
Odkazy
ISSN0322-9254
Číslo ČNBcnb000359608
WebOficiální stránky
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Lesnická práce je periodikem vycházejícím od roku 1922. Hlavním účelem je poskytnout lesnické veřejnosti odborné poznatky ve formě odborných, vědeckých a populárně naučných článků, rozhovorů, anket a reportáží.

Historie

V letech 1993-1994 byla vydavatelem akciová společnost SILVACO Praha, v letech 1995-1997 akciová společnost SILVA REGINA. Od 1. září 1997 je vydavatelem nakladatelství a vydavatelství Lesnická práce, s.r.o. se sídlem v Kostelci nad Černými lesy. Současný rozsah stran je 64-72 plnobarevných stran (v roce 1995 – 32 stran), vychází vždy první týden v měsíci.

Popis

Časopis se dělí do odborných rubrik a redakce se snaží do každého čísla vložit hlavní téma, které je vytvářeno sérií kratších článků. Lesnická práce současně obsahuje široké spektrum článků z dalších oblastí lesnické vědy a praxe. Každý čtenář má možnost nalézt téma, které jej zajímá či se dotýká jeho oboru jeho působnosti.

Textová část je doplněna o fotografie autorů článků, fotografů nebo redaktorů. Články a grafický formát jsou připravovány v DTP studiu Lesnické práce. V první polovině časopisu se nacházejí odborné články. Druhou část časopisu jsou k nalezení pravidelné rubriky, aktuality a komerční prezentace a inzerce. Aktuální informace o současném dění v českém lesnictví je vytvořena formou rozhovorů, reportáží, aktuálních informací nebo redakcí vyžádaných článků.

Časopis Lesnická práce má dlouholetou tradici od roku 1922. Redakční rada je v současné době složena z mnoha významných lesních odborníků. Redakce Lesnické práce dále spolupracuje s výzkumnými ústavy, lesnickými fakultami a státními institucemi i soukromými subjekty.[1]

Silvarium.cz

Lesnická práce, s.r.o. aktuálně doplňuje informace v časopise provozováním lesnicko-dřevařského serveru Silvarium.cz, kde jsou nejnovější zprávy z oboru lesnictví, myslivosti, dřevařství a témata týkající se lesnictví, dřevařství, myslivosti, ochrany lesa a příslušné legislativy. Odborná lesnická a laická veřejnost má možnost články z monitoringu tisku komentovat v diskuzích.

Kurovcoveinfo.cz

Projekt odborného vydavatelství Lesnická práce a Lesní ochranné služby VÚLHM, která pomáhá vlastníkům lesů s ochrannou proti škůdcům,  KŮROVCOVÉ INFO je webová aplikace, která je zaměřena na monitoring a on-line sdílení informací o průběhu rojení více druhů lýkožroutů (l. smrkový, l. severský, l. lesklý) a chroustů (chroust obecný, chroust maďalový) v různých nadmořských výškách v různých lokalitách České republiky. Projekt KŮROVCOVÉ INFO je službou vlastníkům a správcům lesů v ČR i platformou pro další zkoumání bionomie těchto škůdců. 

Africkymorprasat.cz

Webový portál Africkymorprasat.cz vznikl jako reakce na výskyt této závažné choroby v České republice. Záměrem tvůrců portálu je přinášet na jednom místě aktuální a potřebné komplexní informace, které mohou napomoci zabránit šíření této nebezpečné nákazy. Portál je vytvořen redakcí časopisu Svět myslivosti ze společnosti Lesnická práce, s. r. o., ve spolupráci s dalšími subjekty. Primárně je web určen pro myslivce. Pokyny, jak se zachovat při nálezu uhynulého prasete zde nalezne i laická veřejnost.

Lesnické judikáty

Portál lesnickejudikaty.cz shromažďuje důležitá soudní rozhodnutí s vazbou na lesnictví. 

Digitální archiv

Projekt digitalizace periodik Lesnická práce (1922-2016) a Svět myslivosti (2000-2016) - Digitální archiv. Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data z obou periodik jsou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Reference

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“