Let Iran Air 655

Let Iran Air 655
Trasa sestřeleného letu
Trasa sestřeleného letu
Nehoda
Datum3. červenec 1988
Hlavní příčinasestřel střelami SM-2MR systému Aegis odpálenými z USS Vincennes
MístoHormuzský průliv
Počátek letuLetiště Teherán-Mehrabád
Cíl letuMezinárodní letiště Dubaj
Letoun
ModelAirbus A300B2-203
DopravceIran Air
RegistraceEP-IBU
Následky
Na palubě osob290
Mrtvých290

Let Iran Air 655 je pravidelný let íránských státních aerolinek spojující Teherán s Dubají. 3. července 1988 byl Airbus A300 (registrace EP-IBU), který jej obsluhoval, sestřelen v íránském vzdušném prostoru nad Perským zálivem americkým křižníkem USS Vincennes, který si jej spletl s vojenským letounem chystajícím se k útoku na něj. Všichni na palubě letadla (274 cestujících a 16 členů posádky) zahynuli.

Incident se odehrál více než 13 měsíců po leteckém úderu letectva Iráku na USS Stark dvěma raketami Exocet, při čemž zahynulo 37 Američanů a 21 jich bylo zraněno. Americká plavidla tak byla v dané oblasti ve vysoké bojové pohotovosti.[1]

Zpočátku Spojené státy svou vinu popíraly, uváděly různé verze událostí a obviňovaly íránského pilota.[2]

Aby se Spojené státy vyhnuly rozsudku Mezinárodní soudního dvora v Haagu, kam případ předal Írán,[3] v roce 1996 prohlásily sestřelení íránského letadla za omyl, vyjádřily lítost nad zmařenými životy a vyplatily rodinám pasažérů kompenzace, ale Íránu se za sestřelení nikdy oficiálně neomluvily, přestože jejich křižník při akci neoprávněně narušil íránské výsostné vody i vzdušný prostor.[4] Íránské aerolinky se rozhodly, že let nezruší ani nepřejmenují, ale budou jej i nadále provozovat pod původním jménem na památku obětí.

Loď vyslala průzkumný vrtulník k íránským hlídkovým člunům, které zahájily na vrtulník palbu, proto loď začala čluny pronásledovat a narušila íránské vody.[5] Skutečnost, že americká loď narušila íránské výsostné vody, byla ve zprávě americké vyšetřovací komise zatajena a byla až později vypátrána investigativním novinářem.[4]

Americká vyšetřovací komise došla k závěru, že k „sestřelení letadla Íránských aerolinií nedošlo v důsledku zanedbání ze strany amerického námořnictva.“ Kapitán podle komise „jednal vzhledem k dostupným informacím a časovému rámci obezřetně.“ Vyšetřovací komise dále uvedla, že Írán musí nést zodpovědnost za „rizika vyplývající z provozování osobní letecké dopravy v těsné blízkosti válečného konfliktu.“[4]

Za sestřelení civilního letadla nebyl nikdo potrestán, naopak všichni členové posádky USS Vincennes byli vyznamenáni stuhou za bojové nasazení.[6] Kapitán lodě byl vyznamenán Řádem záslužné legie (Legion of Merit), který je jedním z nejvyšších amerických vojenských vyznamenání.[4] Koordinátor leteckého boje („air-warfare coordinator“) byl v roce 1990 vyznamenán „Navy Commendation Medal“.

Reference

  1. Formal investigation into the circumstances surrounding the attack on the USS Stark (anglicky) – dokumenty vyšetřování ze strany am. námořnictva
  2. "America’s Flight 17". Slate. 23. července 2014.
  3. Mezinárodní právo: Soudní urovnávání sporů Archivováno 8. 12. 2015 na Wayback Machine.. Informační centrum OSN v Praze.
  4. a b c d Proč Američané sestřelili dopravní letadlo s 290 lidmi na palubě. iDNES.cz [online]. 2008-01-22 [cit. 2017-07-25]. Dostupné online. 
  5. The Other Lockerbie [online]. 17 April 2000 [cit. 2009-02-18]. Dostupné online. (anglicky) 
  6. Před 30 lety sestřelil americký křižník íránský civilní airbus. Novinky.cz [online]. 3. července 2018 [cit. 2018-07-03]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2018-07-03. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Iran Air 655 Strait of hormuz 80.jpg
Autor: User:Dual Freq, Licence: CC BY-SA 3.0
Strait of Hormuz depicting intended path of Iran Air 655 and approximate location of downing. (English)