Let Lufthansa 181

Operace Ohnivé kouzlo
konflikt: Izraelsko-palestinský konflikt, Německý podzim

Trvání13.18. říjen 1977
MístoLetiště Mogadišu, Somálsko
VýsledekVšichni rukojmí osvobozeni
Strany
Německo GSG9
SomálskoSomálsko Somálsko (podpora)
Pozorovatelé:
Spojené království SAS
Palestina Lidová fronta pro osvobození Palestiny
Frakce Rudé armády
Velitelé
Německo Ulrich Wegener
Somálsko Muhammad Siad Barre
Palestina Zohair Akache
Síla
30 příslušníku GSG9
2 pozorovatelé z SAS
4 únosci
Ztráty
Kapitán letadla
4 rukojmí zranění
3 únosci zabiti
1 zraněný

Některá data mohou pocházet z datové položky.

Let Lufthansa 181 byl Boeing 737 společnosti Lufthansa, který byl na pravidelné lince z Palma de Mallorca do Frankfurtu nad Mohanem 13. října 1977 unesen čtyřmi členy Lidové fronty pro osvobození Palestiny. Teroristé požadovali propuštění vězňů, včetně uvězněných vůdců Frakce Rudé armády v Německu. Po mezipřistáních v Římě, na Kypru, v Bahrajnu, v Dubaji a v Adenu přistál letoun v Somálském Mogadišu. 18. října bylo letadlo za podpory somálské armády obsazeno západoněmeckou protiteroristickou jednotkou GSG9, všech 86 pasažérů bylo zachráněno.

Kapitán Jürgen Schumann v Adenu při kontrole stroje uprchl a kontaktoval jemenské úřady. Po návratu na palubu byl zastřelen.

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

D-ABCE B737-230C Lufthansa MAN 24OCT75 (6141698947).jpg
(c) Ken Fielding/https://www.flickr.com/photos/kenfielding, CC BY-SA 3.0
Landshut (here at Manchester airport in 1975), the very Lufthansa-aircraft hijacked to Mogadishu on 13th October 1977 as Flight LH 181 from Palma de Mallorca to Frankfurt / Main. Later stormed by GSG 9. All 86 passengers and four crew members were rescued. Three of the four terrorists were killed during the storming.
RAF-Logo.svg
Logo of the 1970's German underground terrorist organization Red Army Faction (RAF) - a red star (similar to that of the Red Army of the Soviet Union) and a submachine gun Heckler & Koch MP5. Sometimes, people get confused because on most pictures available today, the MP5 has a curved magazine, whereas the weapon in the logo has a straight magazine. However, the MP5 had a straight magazine until it was changed to curved in 1976 due to technical reasons, so this is no contradiction. The MP5 was at the time (and is until today) one of the standard submachine guns of the German police. The logo designer, a young design student, apparently did not know this when choosing the weapon.