Let do nebezpečí

Let do nebezpečí
AutorArthur Hailey
John Castle
Původní názevFlight Into Danger: Runway Zero-Eight
PřekladatelVladimír Müller
ZeměKanadaKanada Kanada
Jazykangličtina
Datum vydání1958
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Let do nebezpečí (v anglickém originále Flight Into Danger: Runway Zero-Eight) je román Arthura Haileyho a Johna Castlea z roku 1958. Je románovou adaptací Haileyho televizního filmu Flight into Danger.

Příběh popisuje dramatický let dopravního letounu Douglas DC-4[1] na lince WinnipegVancouver,[2] jehož někteří pasažéři i oba piloti prodělají otravu jídlem.[1] S letícím letadlem tak nemá kdo přistát. Nakonec se ale na palubě mezi pasažéry najde lékař Baird, jenž se o postižené postará. Letadlem cestuje také někdejší válečný pilot George Spencer, který za pomoci rad pilota z letiště na zemi ve spolupráci se stevardkou přistane v cílové destinaci.

Arthur Hailey, který za druhé světové války létal jako stíhací pilot v RAF, přišel s myšlenkou napsat tuto televizní hru během letu mezi Vancouverem a Torontem v roce 1955. Tenkrát pracoval v Torontu jako obchodní zástupce u výrobce nákladních automobilů, podobně jako hlavní hrdina příběhu. Scénář napsal během devíti dnů a kanadská společnost Canadian Broadcasting Corporation jej koupila za 600 dolarů. Šedesátiminutová hra byla odvysílána 3. dubna 1956 a sledovaly ji dva miliony diváků. O rok později vznikl i celovečerní film Zero Hour!. Příběh se později stal námětem i pro další filmy.

Do češtiny knihu přeložil Vladimír Müller. V roce 1981 ji pro Československý rozhlas jako rozhlasovou hru nahrál režisér Jiří Horčička s herci Eduardem Cupákem, Jiřím Adamírou, Gabrielou Vránovou, Václavem Postráneckým, Luďkem Munzarem či Josefem Vinklářem.[3]

Dopravní letoun Douglas DC-4, ve kterém se odehrává děj románu
Jakmile vyšel na plochu letiště, ovanul ho nepříjemný a studený vítr s deštěm a ohlušil ho řev motorů tryskových letadel. Vše, co ho v té chvíli obklopovalo, mu bylo důvěrně známé z mnoha letišť, která viděl. Uvědomil si, že změť zdánlivě náhodných jevů, činností a zvuků není ničím jiným než výslednicí drobné a častokrát neviditelné a odpovědné práce mnoha desítek lidí. Jeden ze zaměstnanců letiště mu ukázal stojánku letadla linky sedm set čtrnáct. Letadlo se lesklo v záři letištních reflektorů. Dvě ze čtyř vrtulí se již otáčely a připomínaly velké stříbřité kotouče. Když Spencer zpozoroval, že se pracovníci pozemního personálu chystají odstavit nástupní schůdky, znovu se rozběhl, přeskočil několik kaluží a na poslední chvíli vyběhl po schůdcích do letadla.
— Arthur Hailey: Let do nebezpečí

Odkazy

Reference

  1. a b Let do nebezpečí [online]. Databáze knih.cz [cit. 2015-05-07]. Dostupné online. 
  2. Let do nebezpečí [online]. Praha: Radioservis [cit. 2015-05-07]. Dostupné online. 
  3. ČERNÝ, Tomáš. Let do nebezpečí – četba Jiřího Horčičky – 1981 [online]. Praha: Český rozhlas, 2013-11-20 [cit. 2015-05-07]. Dostupné online. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of Canada (Pantone).svg
Flag of Canada introduced in 1965, using Pantone colors. This design replaced the Canadian Red Ensign design.
BOAC C-4 Argonaut Heathrow 1954.jpg
Autor: RuthAS, Licence: CC BY 3.0
BOAC Canadair DC-4M-4 Argonaut G-ALHS "Astra" at London Airport (Heathrow)